PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > Artykuły > Wywiady > Co z tą Nokią? - odpowiada Piotr Bubak, Dyrektor Marketingu Nokia Poland

Co z tą Nokią? - odpowiada Piotr Bubak, Dyrektor Marketingu Nokia Poland

Analitycy wróżą, że Nokia będzie miała kłopoty. Finowie postanowili zmienić strategię i nawiązali partnerstwo z Microsoftem w celu stworzenia nowej linii urządzeń mobilnych i trzeciego ekosystemu dla smartfonów. Opowiada nam o tym Piotr Bubak, Dyrektor Marketingu, Nokia Poland. Co z tą Nokią?

Maciej Celmer: Konkurencja liczy wasze dni. Sprzedaż smartfonów spada. Jak wygląda przyszłość Nokii oczami pracowników?

Piotr Bubak: Przewidywania dla rynku smartfonów są bardzo dobre. Według prognoz IDC rynek ten wzrośnie w tym roku o 55%. Oznacza to wzrost konkurencji i silną walkę o konsumenta; ogromne wyzwanie, a zarazem wielką szansę. Naszą odpowiedzią na ten trend jest ogłoszona nowa strategia, którą realizujemy razem z partnerem strategicznym - firmą Microsoft. Jej kluczowym punktem jest budowa trzeciego ekosystemu opartego na opracowanych wspólnie smartfonach z systemem Windows Phone. Reakcje naszych partnerów i rynku na te plany, a także świetne recenzje ostatnio zaprezentowanego smartfonu Nokia N9 - utwierdzają nas w przekonaniu, że podążamy w dobrym kierunku i utrzymamy pozycję lidera rynku.

MC: Jesteście liderami rynku pod względem sprzedaży telefonów, jednak Wasza pozycja w segmencie smartfonów spada. Analitycy sądzą, że w III kwartale tego roku pozycję lidera obejmie Samsung wykorzystujący system Android a następnie Apple. Co o tym sądzicie?

PB: Tak jak wspomniałem, Nokia przyjęła jasną strategię, która zakłada budowę trzeciego ekosystemu. Oczywiście tak duże zmiany nie dzieją się z dnia na dzień. Jednak już wkrótce w ramach partnerstwa Nokia, wspólnie z firmą Microsoft, dostarczy na rynek konkurencyjne, bogate w serwisy produkty. Efekty naszej współpracy, połączenie zasobów obu firm oraz intensywna praca działu R&D wpłyną na ofertę rynku smartfonów i aplikacji i stanowić będą naszą odpowiedź na wymagania dynamicznie rozwijającego się rynku.

MC: Macie umowę z Microsoftem, wprowadzacie urządzenia z systemem Windows Phone. Czego możemy się jeszcze w najbliższym czasie spodziewać?

PB: Wkrótce na rynku pojawi się najnowszy, zaprezentowany ostatnio model – Nokia N9. To smartfon, który zdobył wiele przychylnych opinii. Niezwykle dopracowany pod względem designu oraz specyfikacji, a zarazem oferujący zupełnie nowy, wyjątkowo przyjazny interfejs użytkownika. Globalna prezentacja smartfona Nokia N9 okazała się wielkim sukcesem. Coraz bliżej także do premiery naszych kolejnych wyczekiwanych nowości, czyli pierwszych modeli Nokia z systemem Windows Phone. Zgodnie z zapowiedziami zamierzamy także wprowadzać kolejne telefony oparte na systemie Symbian, które cieszą się dużą popularnością (miliony użytkowników w Polsce). W ciągu kolejnych 12 miesięcy na rynku pojawi się 10 różnych modeli oraz kolejne aktualizacje systemu Symbian. Nokia jako fima dostarczająca globalnie kompletne portfolio w całym przedziale cenowym rozwija również bardzo intensywnie segment telefonów. Już wkrótce pojawi się także nowy model z coraz popularniejszej w Polsce serii Touch&Type.

MC: Microsoft planuje we wrześniu konferencje i prezentacje na całym świecie jednocześnie - Nokia pokaże swój telefon z Windows Mobile 7.5?

PB: Premiera modeli Nokia z system Windows Phone jest coraz bliżej, jednak szczegółowe informacje na ten temat udostępnimy w odpowiednim czasie, bliżej daty sprzedaży.

MC: Czy Windows Phone można uznać za kompletny system mogący konkurować z Androidem i iOS?

PB: Oczywiście, zdecydowaliśmy się na współpracę z Microsoft właśnie po to, by móc wspólnie zaoferować naszym klientom kompleksowe rozwiązanie, stanowiące trzeci ekosystem. Obecna walka na rynku telefonii mobilnej toczy się właśnie o ekosystemy, nie urządzenia. Tworzony przez nas ekosystem to innowacyjny i przyjazny OS, cenione na rynku mapy, coraz liczniejsze aplikacje, dedykowany sklep, prężnie rozwijająca się infrastruktura deweloperów i, oczywiście, niezawodne, dopracowane urządzenia. Ponadto, obie firmy posiadają olbrzymie zaplecze ekspertów, partnerów i kontrahentów. Dzięki strategicznemu partnerstwu, jakie Nokia zawarła z Microsoft, będziemy mogli przedstawić prawdziwie kompleksowy i konkurencyjny ekosystem, dając klientom większy wybór.

MC: Symbian był konsekwentnie rozwijany od wielu lat i do tej pory powstają aktualizacje przyśpieszające jego pracę oraz uatrakcyjniające wygląd UI. Co zadecydowało o tym, że Nokia z niego zrezygnowała?

PB: Zgodnie z nową strategią naszą podstawową platformą dla portfolio smartfonów jest Windows Phone. Uważamy, że jest to platforma, która otwiera więcej możliwości zarówno dla naszych klientów, jak i partnerów, a tym samym pozwala stworzyć kompletny i prawdziwie konkurencyjny ekosystem. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w okresie transformacji zamierzamy dalej rozwijać i wspierać system Symbian, który jest w tej chwil najpopularniejszym system mobilnym z największym udziałem w rynku. Będziemy dalej służyć wsparciem dla naszych klientów korzystających z tej platformy, oferując im zaawansowane rozwiązania ułatwiające pracę z telefonem, kolejne aktualizacje, wsparcie techniczne oraz całą gamę urządzeń na różnych półkach cenowych.

MC: Jak długo Symbian będzie wspierany?

PB: Podczas okresu przechodzenia na platformę Windows Phone będziemy wciąż pracować nad umacnianiem naszego obecnego portfolio oraz rozwojem oprogramowania, które udoskonali sposób korzystania z telefonów. Udostępniona ostatnio wersja oprogramowania Symbian Anna, dostępna na Nokia X7 i E6 to tylko część naszej pracy. Kolejne aktualizacje przyniosą jeszcze więcej udoskonaleń i nowych funkcjonalności. Starsza wersja Symbiana, niezwykle popularna w Polsce, także ma swoje aktualizacje - w ostatnich dniach ogłosiliśmy aktualizacje na telefony z Symbianem 3.2 i 5.0 (na których pracują m.in. Nokia E72, E52, C6, 5800XM i 5230). Dodatkowo, nasze plany obejmują również pełne wsparcie, dlatego wszyscy użytkownicy telefonów z tą platformą mogą mieć pewność, że będzie ono możliwe przez cały czas ich użytkowania. Jak już wcześniej komunikowaliśmy, wsparcie Symbiana zapewnimy co najmniej do 2016 roku.

MC: Nie boicie się, że wycofanie się z rozwoju Symbiana wpłynie na liczbę i jakość dostępnych na tą platformę aplikacji, co w konsekwencji może doprowadzić do niezadowolenia ze strony użytkowników?

PB: Pod względem ilości użytkowników w Polsce Symbian jest w tej chwili najpopularniejszym systemem mobilnym. Oznacza to miliony osób potencjalnie zainteresowanych aplikacjami dostępnymi w naszym sklepie. Ich zainteresowanie, a wraz z nim popyt na aplikacje wciąż rośnie. Widać to wyraźnie na podstawie najświeższych wyników polskiego Ovi Sklepu - miesięcznie na smartfony Nokia pobierają oni już ponad milion gier i aplikacji. To rewelacyjny wynik, który pokazuje, że użytkownicy w Polsce znajdują w naszym sklepie mnóstwo ciekawych gier, aplikacji i multimediów. Dobre wyniki polskiego sklepu idą w parze z sukcesami sklepu w skali globalnej. W styczniu tego roku sklep Nokia notował łącznie 4 mln pobrań dziennie, a 3 miesiące później, a więc po ogłoszeniu nowej strategii - było to 5 mln. Wzrost popytu na aplikacje wśród grupy około 200 milionów użytkowników sprawił, że obecnie w ofercie sklepu Nokia można znaleźć ponad 40 000 aplikacji, gier i multimediów, a co tydzień pojawia się średnio 1000 nowych.

MC: Wybraliście WP i współpracę z Microsoftem. Wcześniej pracowaliście z Intelem nad systemem MeeGo. Pojawił się również telefon obsługujący ten system. Jednak Intel oficjalnie podał, że współpraca pomiędzy waszymi firmami była błędem i przyczyniła się do opóźnień Intela w sektorze produkcji procesorów mobilnych. Jakie jest Wasze stanowisko w tej sprawie?

PB: Jednym z efektów realizacji naszych celów jest model Nokia N9. Pracując nad tym smartfonem wraz z firmą Intel połączyliśmy wzornictwo, rozwój oprogramowania i interfejsu użytkownika oraz platformy dla deweloperów. Będziemy wzajemnie korzystali z tych rozwiązań. Wypowiedź Intela muszę jednak pozostawić bez komentarza.

MC: Dziękuję za rozmowę.

Ostatnie opinie internautów

brody 25.07.2011 @ 10:37
Myślę, że Nokia pokarze jeszcze pazur. Nie możliwe, żeby firma z taką przeszłością i renomą utonęła. Byłby to najdziwniejszy koniec jaki można sobie wyobrazić. Symbian jest lubiany ale jest zbyt ciężki, na pewno Windows Phone przyśpieszy działanie słuchawki i będzie bardziej wydajny. Podobają mi się nowe smartfony Nokii. Są wykonane bardzo estetycznie. Moim zdaniem będzie dobrze;] trzeci ekosystem... się okaże. Tutaj będzie trzeba mocno popracować nad promocją/
supa 25.07.2011 @ 21:57
moim zdaniem nie będzie żadnej rewolucji. ludzie zbytnio przyzwyczaili się do istniejących już systemów. Taki Android zanim osiągnął obecny poziom minęło trochę czasu. Nie wierzę, że WP7 od razu będzie taki super na telefonach nokii. A może się mylę;)

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 8 i 1 wynosi: