PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > Artykuły > Nokia > Nokia Lumia 800

Nokia Lumia 800

Nie ma co ukrywać, że Nokia musi ostro powalczyć o rynek smartfonów. Ostatnimi czasy fiński koncern drastycznie traci udziały w rynku, który kiedyś był przez niego niemal zdominowany. Era inteligentnych telefonów otworzyła drzwi dla HTC, Samsunga itp. Daleko z tyłu została Nokia i jej Symbian, który nie wytrzymywał starcia z konkurencją.

Linia Lumia ma za zadanie zmienić tą sytuację i pomóc Finom w odzyskaniu udziałów na rynku. Co więcej, Nokia zmieniła filozofię porzucając autorski system operacyjny i nawiązując współpracę z Microsoftem, który stał się dostawcą platformy Windows Phone zoptymalizowanej specjalnie pod urządzenia wyprodukowane przez Nokię.

Czy Lumia 800, pierwszy smartfon z WP ma szansę stanąć w konkury z gigantami i przywrócić Nokii świetność? Sprawdźmy.

Zestaw

Zestaw zawiera:

  • telefon (Nokia Lumia 800),
  • zestaw słuchawkowy,
  • kabel USB-microUSB,
  • ładowarka USB,
  • pokrowiec,
  • zestaw dokumentów.

Wygląd

O wyglądzie nowej Nokii mogę napisać jedno: zachwyca! Postawiono na minimalizm i wyszło bardzo gustownie. Zaokrąglone kształty sprawiają, że telefon dobrze leży w dłoni i posiada ładną linię. Całości dopełniają ścięte góra i dół słuchawki. Jednolity korpus to dodatkowy atut dla wyglądu smartfona. Nie można również zapomnieć o wyświetlaczu Clear Black. Ukryto go pod profilowanym szkłem Gorilla Glass, a tuż pod nim znajdują się dotykowe klawisze funkcyjne - cofania, menu główne i wyszukiwanie. One również znajdują się pod szklaną powłoką.

Liczba przycisków fizycznych została ograniczona do minimum i są one zlokalizowane na prawym boku. Wykonano je z aluminium. Pomyślano też o zgrabnym ukryciu wejścia USB i karty SIM. Są one umieszczone na górnej krawędzi razem z wejściem słuchawkowym. Natomiast na dolnej krawędzi znajduje się głośnik oraz mikrofon. Skryto je za posiatkowaną częścią obudowy.

Tył telefonu również nie zaburza ogólnej harmonii. Znajdziemy tam jedynie oczko aparatu otoczone gustowną blaszką z logiem Carl Zeiss oraz Nokia. Nieco wyżej znajduje się podwójna dioda LED.

Materiał z jakiego wykonano słuchawkę również nie pozostawia wiele do życzenia. Poliwęglan w połączeniu z Gorilla Glass to bardzo dobre zestawienie, które zaspokaja najbardziej wymagających estetów. Dzięki zastosowaniu tego tworzywa, nawet głębokie szramy pozostawione na obudowie jej nie zeszpecą i nie pozostawią blizn w postaci odbarwień.

Wygląd telefonu oceniam bardzo wysoko. Minimalistyczna stylistyka i niebanalna linia stawiają go pod tym względem w ścisłej czołówce. Dodatkowym atutem, jest na pewno dołączona do zestawu osłonka na tylny panel i boki. Jest idealnie dopasowana i równie gustowna jak sam telefon.

Jakość użytkowania

Wielkość i waga telefonu nie pozostawiają nic do życzenia. Jest to niemal optymalny rozmiar dla smartfonu. Słuchawka dobrze leży w dłoni i spokojnie można ją obsługiwać kciukiem. Klawisze są zlokalizowane w wygodnych miejscach i widać, że projektanci nie pozostawili nic przypadkowi. Boczne przyciski - głośność, blokada i spust migawki - są duże i nie trudno je odnaleźć. Działają poprawnie, nie latają na boki i mają wyczuwalny skok.

Ważnym elementem jest ekran. W końcu Nokia Lumia 800 to urządzenie dotykowe. Charakterystyczne dla Windows Phone klawisze umieszczone tuż pod ekranem reagują natychmiast. Są oddalone od siebie, zapobiega to przypadkowemu ich użyciu. Przestrzeń dotyku jest również odpowiednia. Nie musimy bardzo się skupiać na trafieniu w nie.

Sam ekran to 3,7 calowy wyświetlacz pracujący w rozdzielczości WVGA 480 x 800 pikseli. Wykonano go w technologii ClearBlack AMOLED. To rozwiązanie wykorzystuje dodatkową warstwę polaryzacyjną, która odbija światło i poprawia jakość wyświetlanych treści. Na tym wyświetlaczu, kolor czarny jest niemal idealny. Ponadto wychodząc z telefonem na zewnątrz, niezależnie od pogody otrzymujemy niemal idealny obraz, którego nie zakłóca nawet słońce.

Ekran jest czuły na dotyk. Reaguje idealnie. Ledwo dotkniemy powierzchni "szkła" i widzimy reakcję. Przewijanie działa płynnie. Co najważniejsze, praktycznie nie zdarzają się przypadki. Gdy chcemy przesunąć stronę, dokładnie to robimy. Nie włączają się aplikacje, które przypadkowo znalazły się pod naszymi palcami.

System

Jak już wspominałem, WP 7.5 Mango to nowy system, który będzie się dalej rozwijał i mamy nadzieję, że będzie ciągle ulepszany. Ale już na tą chwilę można śmiało napisać, że jest to dobra platforma sprawiająca dużo radości z korzystania z niej.

Przede wszystkim na uwagę zasługują interaktywne kafelki na ekranie głównym. Niektórym użytkownikom smartfonów może brakować tła pulpitu w postaci tapety. Ja uważam, że kafelki w zupełności wystarczają. Dzięki temu interfejs ekranu głównego jest przejrzysty i czytelny, a także daje niemal natychmiastowy dostęp do wielu funkcji i zdarzeń.

Po przewinięciu ekranu wyświetlającego kafelki dostajemy dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych na telefonie. Ułożone są one w rzędzie, co przy dużej ich liczbie może być nieco problematyczne, gdyż wyszukiwanie może zająć trochę czasu. Można się przyzwyczaić, jednak przesiadając się z iPhone`a lub z urządzeń z Androidem może być ciężko. Niewątpliwie rozwiązanie to odróżnia WP od wszystkich innych systemów.

Aplikacje

Kontakty. Całkiem nieźle się prezentuje. Z tej pozycji mamy dostęp do naszych kontaktów zapisanych w telefonie oraz do kontaktów z Facebooka. Jest to nieźle rozwiązane. Poprzez przewijanie ekranu można podejrzeć listę naszych znajomych i zintegrować ją z kontaktami telefonicznymi oraz mailowymi. Wszystko zostanie zsynchronizowane z kontem Windows Live, które musimy ustawić do poprawnego działania większości aplikacji komunikacyjnych. Mamy również możliwość przeglądania nowych wydarzeń na ścianie głównej oraz ostatnich naszych aktywności na portalu. Wszystko to podane jest w bardzo przystępnej i przejrzystej formie. Nawigacja odbywa się jak zwykle poprzez przewijanie ekranu w lewo bądź w prawo i towarzyszy jej miły dla oka efekt przechodzenia pomiędzy stronami.

Od strony graficznej wygląda to znakomicie i nowatorsko. Wiele osób, które miały okazję pobawić się przynajmniej Facebookiem na Windows Phone 7.5 stwierdziło, że jest przyjemny dla oka i bardzo intuicyjny. Podobała się również integracja kontaktów.

Wiadomości. Tutaj też mamy powiązanie z portalem społecznościowym. Możemy oczywiście rozdzielić kontakty wiadomości SIM od czatów. W zakładce wiadomości mamy podział na konwersacje i listę dostępnych na Facebooku znajomych. Dzięki temu można wykorzystywać w prosty sposób telefon do komunikacji z przyjaciółmi. Oczywiście funkcję czatu Fecebooka można równie dobrze wyłączyć. Ponadto, można ustawić własny status dostępności.

Wiadomości e-mail. W aplikacji do obsługi kont email można dodać niemal dowolną ilość adresów. Odbywa się to w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy dodawaniu konta zdefiniować z jakiej usługi korzystamy i zarejestrować się do niej poprzez podanie adresu i hasła. Oczywiście aplikacja jest przejrzysta i pozwala na przyjemne zarządzanie skrzynką. Na osobnych kartach mamy dostęp do wszystkich wiadomości, nieprzeczytanych, oflagowanych i oznaczonych jako pilne.

Po otworzeniu wiadomości możemy nią zarządzać. Mamy możliwość szybkiej odpowiedzi na maila, usunięcia go, zmiany flagi, oznaczenia jako nieprzeczytanie oraz przeniesienie jej do innego folderu.

Przeglądarka. Internet Explorer - ta nazwa nie kojarzy się zbyt dobrze. Ale w przypadku mobilnej wersji radzi sobie znakomicie z wyświetlaniem stron. Wszystko odbywa się bardzo płynnie i nie sprawia najmniejszych problemów. Multitouch znacznie ułatwia nawigację po stronach, a sama aplikacja dobrze je renderuje. Ponadto wczytywanie stron odbywa się szybko.

W szybki sposób można dostać się do wszystkich niezbędnych funkcji z poziomu dolnej belki, na której umieszczono pasek adresu oraz klawisz wywołujący menu funkcyjne.

Niestety przeglądarka nie wspiera technologii Flash, a nakierowana jest na HTML5. Ale umówmy się Flash jest nadal bardziej popularny. Wolałbym nie mieć problemu z mediami pojawiającymi się na stronie internetowej. Nie wszystko jednak może być po naszej myśli. No cóż, można się skusić na jakąś alternatywę, jeżeli takowa będzie dostępna. Jak na razie w Marketplace udało mi się znaleźć czytnik RSS Opery i Opera Link for WP7 - narzędzie umożliwiające import zakładek i informacji z wersji desktopowej.

Aparat. W Lumii 800 zastosowano aparat 8 Mpix o jasnym obiektywie f/2.2 i optyką Carla Zeissa. Ponadto aplikacja aparatu daje spore możliwości wpływania na końcowy efekt wykonanego zdjęcia. Zanim naciśniemy spust migawki, możemy przejść do menu i wybierać spośród wielu opcji ustawień dla zdjęcia, które na dodatek można zapisać na przyszłość oraz zrestartować do ustawień podstawowych. Do wyboru mamy: Sceny (tutaj wybieramy, w jakiej scenerii będziemy robić zdjęcie i o jakim charakterze), Balans bieli (określamy przy jakim świetle wykonywane jest zdjęcie w celu dobrania jak najlepszej wartości), ISO (ustawienie czułości matrycy), Tryb pomiaru, Efekty (Czarno-biały, Sepia, Negatyw, Solaryzacja), Kontrast (wybieramy kontrast dla zdjęcia), Nasycenie (nasycenie kolorów), Tryb ostrości, Rozdzielczość (mamy możliwość wybrania rozdzielczości dla zdjęcia: 8MP 4:3, 7MP 16:9, 3MP 4:3 oraz 2MP 16:9).

Jak widać, Nokia znów postawiła na dobre zdjęcia. Co prawda nie jest to N8 ale i tak nie można narzekać. Oczywiście dużo zależy od oświetlenia, a zdjęcia nocne nie są powalające. Na pewno cieszy opcja autofocusa.

Klawiatura ekranowa. Wiadomo, że istotnym elementem systemu w telefonach dotykowych jest klawiatura ekranowa. W tym przypadku sprawdza się ona bardzo dobrze. Nawet w pionowym układzie pisze się wygodnie pomimo bliskiego ulokowania klawiszy. W poziomym układzie jest już zupełnie wygodnie i pisanie idzie szybko i sprawnie.

Kalendarz. Bardzo przejrzysta aplikacja, która daje sporo możliwości. Za pomocą jednego klawisza można przejść do widoku dnia lub miesiąca. Widok miesiąca wskazuje, czy na poszczególny dzień mamy dodane jakieś wydarzenie. Kalendarz posiada widget poziomy o wielkości dwóch kafelków, który informuje użytkownika o nadchodzących zdarzeniach i obecnej dacie.

Aby dodać wpis wystarczy nacisnąć klawisz oznaczony jako "+" i ustalamy wydarzenie. Ponadto Kalendarz zbiera wydarzenia ze skrzynki pocztowej i również dodaje je do listy i przypomina nam o nich.

Jakość połączeń

Nie zauważyłem problemów z jakością połączeń. Obie strony dobrze się słyszą. Nie przeszkadzają szumy ani trzaski. Nawet przy zniżonym głosie wyraźnie słychać rozmówcę. Wybieranie połączenia też nie szwankuje. Telefon szybko łączy się z siecią.

Bateria

Na szczęście ekran używa technologii, która oszczędza zużycie energii. Nie ma się co oszukiwać. To jest smartfon i trzeba się przyzwyczaić do częstego ładowania. Intensywne korzystanie z sieci i multimediów potrafi mocno obciążyć ogniwo i wyczerpać baterię w kilka godzin. Standardowe używanie telefonu pozwala na korzystanie z niego przez cały dzień, jednak wieczorem trzeba podłączyć go do ładowania. Kilka SMSów, około 20 minut rozmów i korzystanie z Internetu przez WiFi - to skutecznie rozładuje Lumię 800.

Podsumowanie

Nokia Lumia 800 to naprawdę dobry smartfon. Designersko przewyższa większość dostępnych na rynku urządzeń . Minimalizm, funkcjonalność i elegancja zostały tu znakomicie połączone. System operacyjny potrzebuje jeszcze trochę dopieszczenia, żeby mógł w pełni konkurować z najlepszymi. Jednak ważny jest powiew świeżości oferowany przez Windows Phone. Jest to coś zupełnie innego.

Przydało by się jeszcze popracować nad tak ważnymi teraz funkcjami społecznościowymi. Lepszą integracją i pełną funkcjonalnością znaną z oficjalnych aplikacji. Chodzi mi o dostęp np., do prywatnych wiadomości na FB.

Wydajność smartfona jest na dobrym poziomie. Jak widać nie zawsze do szczęścia potrzeba kilku rdzeni i dobrze zoptymalizowany system potrafi płynnie działać na mniejszych jednostkach. Oczywiście w warstwie systemowej należy jeszcze popracować nad kilkoma elementami. Programiści powinni przyjrzeć się aplikacjom w tle, które zostają wstrzymane oraz nad priorytetem WiFi, który nie zawsze sam z siebie działa. Jest jeszcze problem z przechodzeniem telefonu w stan uśpienia podczas połączenia WiFi, które zostaje wtedy wstrzymane. Ale jak pisałem, WP to jeszcze dziecko, ale bardzo utalentowane.

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 1 wynosi: