PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > Artykuły > Wywiady > Skąd oferty tańszych kodów na SIMLOCKA w BB5 i DB2020? - Cz I - Polkomtel

Skąd oferty tańszych kodów na SIMLOCKA w BB5 i DB2020? - Cz I - Polkomtel

Każdy użytkownik nowego modelu Nokii, czy Sony Ericssona, który posiada najnowszą wersję CID52 i próbował chociaż zorientować się jaki jest koszt zwykłego zdjęcia blokady SIM, na pewno złapał się za głowę kiedy usłyszał kwotę, którą musiałby zapłacić za taką usługę. Do jeszcze nie tak dawna, odblokowanie SIM-Locka z telefonów serii BB5 było możliwe tylko i wyłącznie przez zakup kodu, do których dostęp miał tylko operator zamawiający telefony. Jak wiadomo koszt zdjęcia blokady u operatora to koszt rzędu 500 PLN. Skąd więc oferty kodów od 140 do 350 PLN?

Na bieżąco starałem się o to zapytać osoby reprezentujące czterech polskich operatorów. Zanim jednak, to zrobiłem w Internecie poszukałem kilka ofert różnych firm umożliwiających odblokowanie telefonu Sony Ericsson DB2020 oraz Nokia BB5. Najważniejsze informację, które udało się znaleźć to, ograniczenie możliwości zakupu kodów do poniektórych światowych operatorów w przypadku Nokii BB5 oraz czas oczekiwania od 24h do nawet 7 dni roboczych.

W przypadku polskich operatorów, koszt kodu umożliwiającego odblokowanie telefonu zakupionego w promocji wacha się od 140 do 250 pln w zależności od ilości pośredników. W najgorszej sytuacji są osoby, które posiadają Nokię zablokowaną w polskiej sieci Orange. Operator ten jako jedyny uchronił się przed sprzedażą kodów do telefonów oferowanych w Orange.

Sam proceder nieautoryzowanej sprzedaży kodów odblokowujących zabezpieczenie SIM-LOCK w telefonach, których nie można w żaden inny sposób odblokować niż kodem od operatora (nowe telefony Nokia BB5) znany jest w większości krajów europejskich. Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli naszych polskich operatorów o głos w tej sprawię.

Z Elżbietą Ptaszyńska-Sadowską – rzecznik Polkomtel S.A. - rozmawiał Michał Gruszka

Oficjalne stanowisko Polkomtel S.A.

Blokada Simlock w sieci Plus jest usuwana przy zachowaniu wszelkich procedur i wytycznych ustalonych przez Polkomtel S.A. Dla aparatów marki Nokia i Sony Ericsson zakupionych przez Polkomtel S.A. kody odblokowujące są dostarczane bezpośrednio przez producenta.

Firmy, które w Internecie oferują kody do zdjęcia blokady Sim Lock dla powyższych marek, to oszuści. Sprzedaż kodów Sim Lock odbywa się tam nielegalnie. Serwisy oferujące takie usługi pojawiają się zazwyczaj na krótko, po czym zmieniają adresy, telefony kontaktowe oraz konta bankowe - informacje zaczerpnięte z serwisów i forum internetowych o tematyce gsm.


Jaki jest koszt zdjęcia blokady SIM LOCK z telefonu zakupionego w ofercie promocyjnej przed zakończeniem okresu umowy?


Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, rzecznik Polkomtel S.A powiedziała:
W cenniku usług Polkomtel S.A. nie istnieje usługa odpłatnego zdjęcia blokady Sim Lock. W/w blokada jest zdejmowana po okresie wskazanym w umowie promocyjnej, MixPlus czy też PWA (Program Wymiany Aparatów) bezpłatnie.


Jak wielu abonentów w ciągu tego roku zdecydowało się zapłacić za taką usługę?
Brak danych z uwagi na brak usługi odpłatnego zdjęcia blokady Sim Lock.


Czy jest Państwu znany problem nieautoryzowanego sprzedawania kodów przez pracowników wielu europejskich, w tym także polskich operatorów do odblokowania telefonów nabywanych w ofertach promocyjnych?
Kody odblokowujące w Polkomtel S.A. są przekazywane i przechowywane zgodnie z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi. Prowadzona ewidencja i archiwizacja danych pozwala na stałe monitorowanie procesu.


Czy zarząd podjął już jakieś kroki w celu ukrócenia bądź nie dopuszczenia do takiego procederu?
Gdyby zaistniała taka potrzeba na pewno stosowne działania zostałyby podjęte.


Czy mają Państwo problem z nieautoryzowaną sprzedażą kodów odblokowujących?
Brak informacji na temat tego rodzaju przypadków w Polkomtel S.A.


Czy jest możliwość bezpłatnego odblokowania telefonu komórkowego? Jeżeli tak, to komu ta możliwość przysługuje i na jakich zasadach?
Tak, istnieje taka możliwość. Zgodnie z zapisami w umowach promocyjnych, każdy abonent, użytkownik MixPlus po upływie okresu zapisanego w umowie, np. 24 miesięcy, może zwrócić się z prośbą o usunięcie blokady operatorskiej. Również każdy klient kupujący aparat w cenie detalicznej ma możliwość zdjęcia blokady Sim Lock, zgłaszając się bezpośrednio przy zakupie lub też w dowolnym momencie z fakturą i telefonem, z którego ma zostać usunięta blokada.


Jak wielu abonentów skorzystało z takiej możliwości w tym roku? Od początku roku odnotowano blisko 4800 zgłoszeń Klientów.


W jaki techniczny sposób odbywa się odblokowanie telefonu u operatora?
W celu usunięcia blokady Klient zgłasza się do Biura Obsługi Klienta mieszczącego się w jednym 26 Salonów Firmowych Polkomtel S.A.. Pracownik zgodnie z procedurami weryfikuje zasadność zgłoszenia Klienta. Wymagane dokumenty przy zgłoszeniu chęci usunięcia blokady Sim Lock to np. dowód zakupu (faktura) lub karta gwarancyjna lub kopia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Przyjmujący zgłoszenie pracownik Plusa podaje informację o terminie i sposobie zdjęcia blokady Sim Lock. Zdarza się, że kod usuwający blokadę Sim Lock podawany jest od razu, wtedy pracownik Biura Obsługi Klienta wykonuje operację na miejscu. W innym przypadku kod odblokowujący jest przekazywany telefonicznie lub sms-em w zależności od życzenia osoby zgłaszającej.

Dziękuję za rozmowę.

CDN...

Ostatnie opinie internautów

cmz 3.06.2013 @ 11:45
moim skromnym zdaniem to głupota zabezpieczać telefon przed przejściem do innej sieci bi jeśli operator jest dobry to i bez tego sobie poradzi

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 1 wynosi: