PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > Artykuły > Sony Ericsson > Sony Ericsson Xperia Play - smartfon dla graczy

Sony Ericsson Xperia Play - smartfon dla graczy

Sony Ericson Xperia Play to smartfon skonstruowany i zaprojektowany specjalnie z myślą o graczach. Urządzenie posiada cechy typowego telefonu uzbrojonego w system operacyjny Android, poza tym dzięki współpracy z Play Station oferuje natychmiastowy i wygodny dostęp do mobilnej rozrywki. Można grać wszędzie. Czy to się sprawdza?

Xperia Play jest promowana hasłem "Work Smart, Play Hard". Z założenia miało to być urządzenie hybrydowe łączące w sobie dwa elementy: smartfona i mobilną konsolę do gier. Czy producentowi udało się doścignąć swoje zamiary?

Jeżeli chodzi o funkcje smartfona, Xperia Play niemal do złudzenia przypomina wcześniejszą X10, tak pod względem designerskim jak i sprzętowym. Wykorzystano platformę Android 2.3 z nakładką Timescape służącą do zarządzania kontami społecznościowymi. Jednak Xperia Play jest nieco bardziej dopracowana od X10. Przede wszystkim chodzi o szybkość działania systemu.

W nowym smartfonie daje się to zauważyć od razu. Sama nakładka Timescape działa znacznie szybciej, inne aplikacje też wyraźnie lepiej działają. Poza tym, to smartfon, który na pierwszy rzut oka można rozróżnić po rozmiarach. Ze względu na zastosowane rozwiązanie dla miłośników gier, słuchawka jest cięższa i znacznie grubsza. Natomiast designersko to typowa Xperia. Bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się żywotność baterii. Na jednym ładowaniu potrafi działać 3 dni przy normalnym użytkowaniu. Sytuacja ta zmienia się dopiero gdy... zaczynamy grać. No właśnie, skoncentrujmy się na graniu. To wyróżnia Xperię Play spośród innych dostępnych na rynku urządzeń tego typu.

Sony Ericsson wpadł na to, że sterowanie w grach za pomocą ekranu dotykowego nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze - trudno wyczuć nawigację, po drugie - zasłaniamy 1/3 ekranu, co umniejsza przyjemność z gry.

Lekarstwem na to ma być wysuwany spod ekranu sprzętowy pad na licencji PlayStation. I tutaj zaczyna się zabawa. Kontroler jest świetnie wykonany i niemal do złudzenia przypomina ten z PlayStation Go. Do dyspozycji gracza oddano kontrolę, która bije na głowę sterowanie na ekranie smartfona. Pad posiada standardowy krzyżyk z lewej strony. Dwie dotykowe gałki do alternatywnego sterowania są bardzo czułe i pozwalają bez przeszkód cieszyć się grą. Po prawej stronie mamy zestaw przycisków akcji: krzyżyk, kwadrat, trójkąt i kółko. Znajdziemy też znajome z padów przyciski Select i Start. Dla zwiększonej kontroli, po rozsunięciu urządzenia, pod palcami wskazującymi lewej i prawej dłoni znajdują się "spusty": LP i RP. Czego chcieć więcej?

Po rozłożeniu smartfon zmieniony w konsolę leży wygodnie w dłoni. Przesadą było by powiedzieć, że lepiej niż PSP, którego kontrolery znajdowały się po bokach ekranu, jednak umówmy się - to wciąż jest telefon. Wygoda jest na tyle duża, że spokojnie daje radę pograć nawet kilkadziesiąt minut bez odczuwania zmęczenia dłoni. Można odrobinę doczepić się do dotykowych "analogów". Osobiście wolałem klasyczną gałkę z PSP. Dzięki niej sterowanie było lepiej wyczuwalne. Oczywistym wydaje się jednak, że chowany pad nie pozwolił na zastosowanie mojego ulubionego rozwiązania.

Przejdźmy do działania. Po rozsunięciu słuchawki, z automatu otrzymujemy dostęp do gier. Na urządzeniu zainstalowany jest kilka tytułów. Między nimi znajduje się Bruce Lee Dragon Warrior. Posłużył mi on do przetestowania możliwości konsolowej połowy Sony Ericssona Xperia Play. Na początek dodam, że gra ładuje się szybko i nie musimy zbyt długo czekać na przystąpienie do zabawy. Wybór opcji następuje za pomocą ekranu dotykowego, bądź poprzez nawigację po sprzętowym kontrolerze.

Teraz wrażenia z gry i krótka recenzja tytułu dedykowanego dla Xperii Play. Bruce Lee Dragon Warrior - jak sama nazwa wskazuje - jest bijatyką. Wcielamy się w niej w postać legendarnego aktora i mistrza sztuk walki - Bruce`a Lee. I jak to zwykle w bijatykach bywa, musimy pokonać całą rzeszę przeciwników chcących udowodnić, że są od nas lepsi. A prawda jest taka, że to my udowadniamy, że jesteśmy lepsi od komputera.

Do wyboru mamy kilka trybów rozgrywki. Najważniejszym jest oczywiście Story Mode. Historia Bruce`a zaczyna się w Hong Kongu w 1958 roku. Jako młody adept sztuk walki musi udowodnić, że jest w stanie być najlepszy. Nie ukończył żadnej szkoły walki. Jednak pewnego dnia staje przed szansą. Podczas kolejnej zarobkowej walki poznaje ucznia szkoły Kung Fu. Od teraz będzie szkolił się w walce wręcz razem z najlepszymi.


Tak oto wygląda krótki prolog. Następnie musimy zmierzyć się z hordami przeciwników aby zdobywać umiejętności i nabierać doświadczenia w walce. Nie wystarczy jednak na oślep zadawać ciosy i mieć nadzieję na sukces. Unikanie i kontrowanie ataków przeciwnika są tutaj równie ważne. Po kilku pokonanych pomniejszych zawodnikach przychodzi nam zmierzyć się z mistrzem, który weryfikuje poczynione postępy. Już na samym początku nie jest łatwo, chociaż w dużej mierze zależy to od wybranego poziomu trudności.

Do wyboru są jeszcze takie tryby jak: Arcade, Time Attack, Versus, Survival i Training Ground. Mocno polecam zwłaszcza ostatnią zakładkę. Chociaż liczba ciosów jest ograniczona, można nimi spuścić niezłe manto. Do wyboru mamy także kilka ciosów specjalnych, które powodują spowolnienie akcji. Wykonamy na przykład słynny, silny cios Bruce`a prosto w przeponę oponenta.

Warto dodać kilka słów o grafice. Ogólne wrażenie jest bardzo dobre, efekty 3D są nieźle dopracowane. Co prawda tło jest dosyć statyczne, gdzieniegdzie polecą listki albo przeleci ptaszek, ale w przypadku telefonu komórkowego całość zasługuje na bardzo wysoką ocenę. Postaci poruszają się dynamicznie i żwawo. Pokusił bym się o porównanie do wersji Tekkena przygotowanej na konsolę PSPortable. A to już bardzo dobrze.

Od strony muzycznej także jest dobrze. Dźwięki dalekiego wschodu i nowe, elektroniczne brzmienia – to robi pozytywne wrażenie. Odgłosy walki dodają grze dynamiki. Nie spodziewałem się, że twórcy aż tak przyłożą się do tej kwestii. Przyjemnie jest założyć słuchawki i podkręcić regulator.

Dedykowany, fizyczny pad schowany pod ekranem to wielka zaleta. Moim zdaniem, sterowanie z pozycji ekranu nie miałoby racji bytu. Niejednokrotnie trzeba wykonać precyzyjnie wprowadzane kombinacje ciosów z dużą prędkością, aby naprawdę cieszyć się zaletami płynącymi z rozgrywki.

Grywalność jest na dobrym poziomie. Postacie poruszają się płynnie i od razu wykonują nasze polecenia. Dobrze, że w grze jest wiele postaci, które mają inne zestawy ciosów specjalnych i posługują się różnymi stylami. Dzięki temu fani bijatyk nie znudzą się tak szybko. Jak już wspomniałem, do ogólnego wrażenia z grania pozytywnie przyczynia się muzyka i odgłosy walki, jak i estetyczna i przejrzysta grafika. W całości tworzy to bardzo ciekawą grę na telefon.

Ogólna ocena to 4, ale jeżeli miałbym spojrzeć na tą pozycję, jak na grę konsolową, musiałbym przyznać niższe noty. Osobiście lubię mieć nieco więcej możliwości tworzenia kombinacji ciosów i przyjmowania różnych strategii gry. Ale jak wspomniałem, jest to pozycja na telefon, w dodatku jedna z pierwszych tego typu więc uważam ją za bardzo udany produkt.

Jak widać, jako centrum podręcznej rozrywki połączone z szeroką funkcjonalnością, Xperia Play to ciekawe urządzenie. Szczególnie godne polecenia do wypełnienia krótkich nudnych chwil. Warto jeszcze dodać, że na ten smartfon pojawiło się kilka ekskluzywnych tytułów i specjalnie skompilowanych pozycji ogólnie dostępnych gier.

Na uwagę zasługuje Black Stab ze studia Gameloft, który został zaprezentowany podczas polskiej premiery Xperii Play. Ponadto smartfon posiada tzw. certyfikat PlayStation. Znaczy to tyle, że na tym urządzeniu można odpalić gry z pierwszej stacjonarnej konsoli Sony. Są one udostępnione w specjalnie przygotowanym sklepie PlayStation Pocket. Niestety trzeba za nie trochę zapłacić. Miłośnicy gier, którzy będą chcieli przypomnieć sobie te tytuły nie będą się wahać, jednak na młodszym pokoleniu nie zrobią one zbyt wielkiego wrażenia. Na szczęście, poza tym jest naprawdę sporo ciekawych i nowych propozycji, które poprzez sterowanie padem znacznie zyskują na grywalności.


Ostatnie opinie internautów

kamie 25.02.2016 @ 22:42
Super telefon i bo można łatwo na nim grać jest super

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 10 i 8 wynosi: