PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > Artykuły > Nokia > Test telefonu Nokia E7 Communicator

Test telefonu Nokia E7 Communicator

Nokia E7 to z pewnością bardzo ładne urządzenie. Obudowa wyróżnia się na tle innych marek i jest wykonana z dbałością o detale. Gdy pierwszy raz wziąłem model E7 do ręki, wiedziałem, że czeka mnie trudne zadanie. Jest to propozycja skierowana głównie do biznesu. Telefon posiada czterorzędową klawiaturę QWERTY schowaną skrzętnie pod 4 calowym wyświetlaczem, który odsłaniając ją układa się pod wygodnym kątem.

Zawartość zestawu

  • Komputer mobilny Nokia E7 Communicator
  • Bateria Nokia
  • Kabel do transmisji danych Nokia
  • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia
  • Ładowarka o wysokiej efektywności Nokia
  • Adapter HDMI Nokia
  • Adapter USB OTG Nokia
  • Wprowadzenie

Wygląd

E7 wyglądem przypomina bardzo, niedawno wypuszczony multimedialny model N8. Materiał użyty do produkcji obudowy to przede wszystkim dobrej jakości anodowe aluminium z odrobiną plastiku. Tak jak w poprzednim produkcie, producent zrezygnował z klapki na baterię. Materiały wykorzystane do odlewu korpusu bardzo dobrze chronią jego wnętrze.

Front telefonu to w głównej mierze wyświetlacz. Pod nim znajduje się klawisz „menu” umieszczony centralnie. Nad ekranem, standardowo, znajduje się logo producenta a w lewym górnym rogu symbol modelu. Nie zabrakło również frontowej kamery oraz czujników: światła i zbliżeniowego.

Góra telefonu zaopatrzona jest w gniazda: microUSB, HDMI, słuchawkowe 3,5 mm, a także klawisz włączania/wyłączania telefonu. Gniazdo HDMI ukryte jest za zaślepką, która jest bardzo dobrze spasowana i szczelnie je chroni.

Lewy bok słuchawki zaopatrzony jest w suwak blokady telefonu. Prawy zawiera spust migawki, suwak głośności/zoom działający w górę i w dół, oraz port na kartę SIM w postaci wysuwanej szufladki. Producent zrezygnował w tym modelu ze slotu na kartę pamięci, który w N8 znajdował się tuż obok SIM`u.

Tył telefonu jest minimalistyczny, zresztą jak całe urządzenie. Znajduje się na nim obiektyw aparatu 8MP wraz z podwójną lampą LED. Obydwa elementy znajdują się w zgrabnie wyciętym prostokącie o obłych kształtach.

Słuchawka E7 wygląda bardzo zgrabnie i profesjonalnie. Każdy element jest przemyślany. Korpus wygląda tak, jakby projektanci nie zostawili niczego przypadkowi. Klawisze na obudowie wpasowane są bardzo gustownie w otwory otoczone srebrną obwódką.

QWERTY

Telefon Nokia E7 zaopatrzony jest w sprzętową klawiaturę QWERTY, która posiada cztery rzędy klawiszy. Są one rozmieszczone w odstępach zapewniających komfort użytkowania i szybkie pisanie.

Jak działa slider? Perfekcyjnie. Obydwa elementy są spasowane doskonale. To chyba największa zaleta. Gdy urządzenie jest złożone, sprawia wrażenie jednolitej bryły. Podczas potrząsania, noszenia w kieszeni i innych czynnościach nic nie słychać, nic się nie rusza, nie trzeszczy. Telefon wygląda wtedy jak rasowy dotykowiec.

Aby przejść do poziomego trybu pracy z wykorzystaniem sprzętowej klawiatury, należy docisnąć krawędź ekranu. Wtedy, naszym oczom ukaże się czterorzędowa fizyczna klawiatura. Dzięki stabilnym prowadnicom, ekran po rozłożeniu jest stabilny i nie przesuwa się względem dolnej części urządzenia. Jak już wspomniałem, po rozłożeniu ekran lokalizuje się pod wygodnym kątem, co sprawia, że praca na E7 staje się przyjemniejsza. Dzięki temu rozwiązaniu, można położyć słuchawkę na biurku i spokojnie oglądać materiały wideo oraz wszystkie inne treści.

Jakość połączeń

Widać tutaj staranność linii E. Biznes poszukuje niezawodności połączeń w połączeniu z szeroką gamą funkcji. W modelu E7 Finowie postarali się, żeby jakość połączeń była na wysokim poziomie. Rozmówcę słychać wyraźnie, nie ma echa ani trzasków. Nie spotkałem się z zanikiem dźwięku. Przy odbieraniu połączeń wykonywanych z E7 również nie było zakłóceń. Nawet gdy połączenie wykonywane było „z ramienia”, słyszałem rozmówcę bardzo wyraźnie.

Wyświetlacz

Tak jak w N8 spotykamy się z wyświetlaczem AMOLED ClearBlack Display. Zapewnia on znakomite odwzorowanie barw (16 milionów kolorów) i widoczność nawet pod bardzo dużym kątem. Ekran ma przekątną 4 cale i pracuje w rozdzielczości 360 x 640 pikseli.

Oglądanie na nim filmów sprawia wiele radości, obraz jest płynny i bardzo naturalny. Ponadto wielkość wyświetlacza pozwala już oglądać pliki z wgranymi napisami, bez zastanawiania się, co jest na ekranie napisane.

System

Symbian w trzeciej wersji przeszedł szereg modyfikacji, które miały go zaliczyć do czołówki systemów operacyjnych i uplasować go pomiędzy produktami takimi jak iOS czy Android. Czy to się udało?

Podczas testowania modelu N8 zwróciłem uwagę na mnogość funkcji oferowanych przez autorski system Nokii. Z poziomu UI wszystko chodziło dość płynnie, rzadko zdarzały się poważniejsze zawieszenia w pracy.

Testując i opisując Symbiana, trzeba mieć na uwadze to…, że jest Symbianem.

Nokia E7 również posiada Symbiana w 3 wersji. Moim zdaniem, działa on nieco szybciej, niż w poprzednikach, które testowałem: C7 i N8. Przejścia pomiędzy ekranami głównymi są dosyć płynne, jednak w porównaniu do nowych urządzeń zaopatrzonych np. w Androida, brakuje im dynamiki. Przesunięcie nie następuje od razu tylko po bardzo krótkiej chwili, która jest na tyle długa, że zauważalna.

Seria E nieodłącznie kojarzona jest z biznesem. Urządzenie zostało wyposażone we wszystkie nieodłączne funkcjonalności aktywnych biznesmenów i bizneswoman. Mamy do dyspozycji: komunikację z kontem Exchange, pakiet QuickOffice preinstalowany na urządzeni, który daje możliwość, nie tylko odczytu ale i edycji dokumentów. Przydatny jest również kalendarz, który posiada szerokie możliwości konfiguracyjne.

Multimedia

Mimo iż telefon skierowany jest do użytkownika biznesowego, posiada szeroką gamę funkcji multimedialnych, które powinny zadowolić nawet wymagających użytkowników.

E7 posiada zaawansowany odtwarzacz MP3. Na początku mamy możliwość wybrania albumu, który chcemy przesłuchać. Wyświetlona jest lista, która zawiera nazwę albumu i (o ile jest wgrana) okładkę. Po zdefiniowaniu czego będziemy słuchać przechodzimy do odtwarzania. W ekranie odtwarzania mamy do dyspozycji standardowe funkcje plus equalizację. Niestety, tak jak w N8 brakuje ustawień własnych.

Dźwięk oferowany przez Nokię E7 jest na bardzo dobrym poziomie. Ponadto możemy sterować odtwarzaczem z poziomu ekranu głównego dzięki widgetowi.

Odtwarzacz wideo to standardowa aplikacja, która bardzo dobrze sobie radzi z odtwarzaniem plików. Nawet te o dużej wadze można przewijać do woli i skakać po różnych pozycjach filmu. Poradzi sobie nawet z plikami 1280 x 720 pikseli.

E7 zaopatrzony jest w złącze HDMI, które działa bardzo dobrze. Obraz z wyświetlacza jest automatycznie skalowany i transportowany do telewizora. Bardzo przydatna rzecz, gdy wspólnie ze znajomymi chce się obejrzeć album, lub film.

Funkcja USB On The Go pozwala nam na komunikację smartfona z przenośnymi nośnikami danych działających poprzez port USB. Jest to przydatne zarówno dla biznesu, jak i przy multimedialnym wykorzystaniu urządzenia.

Aparat

Aparat w E7 robi bardzo przyzwoite zdjęcia. Brakuje mu jednak sporo do modelu N8. Ale w końcu to biznesowy telefon. Nokia E7 zaoparat 8MP. To wystarczy. Zdjęcia i filmy nią wykonane są dobrej jakości. Brakuje jednak automatycznego ustawiania ostrości.

Bateria

Telefon jest bardzo żywotny. Przy normalnym użytkowaniu i włączonym WiFi trzyma ok. 2 dni. To dobry wynik jeżeli chodzi o tego typu urządzenie. Gdy telefon jest w stanie spoczynku, potrafi dożyć spokojnie do 4-5 dni.

Internet

Przeglądarka działa szybko i sprawnie. Przy wejściu w aplikację obsługującą Internet, na starcie mamy do wyboru zakładki, z których możemy skorzystać, ustawienia oraz odsyłacz do adresu.

Przy przeglądaniu stron mamy dostęp do opcji multitouch, za pomocą której możemy zmniejszać lub zwiększać wielkość przeglądanych materiałów.

WiFi działa szybko i sprawnie, strony internetowe ładują się w zaledwie kilka sekund, zależy to oczywiście od ich rozmiaru. Filmy na YouTube możemy oglądać bezpośrednio z przeglądarki, albo przez dedykowaną aplikację. Odtwarzanie materiałów wideo, poprzez YT czy programy ipla, AXN itp. nie sprawia żadnych problemów. Obraz jest czysty i płynny (przy dobrym połączeniu).

GPS

Nawigacja szybko znajduje pozycję. Możemy ją wspomóc za pomocą A-GPS. Tak jak w innych modelach mamy kilka trybów wyświetlania: mapa, satelita, 3D, nocny. Nawigacja radzi sobie bardzo dobrze w komunikacji pieszej i samochodowej. Sygnał jest całkiem stabilny. Zaletą jest także lektor, który po polsku tłumaczy jak dojechać z punktu A do punktu B. Uwzględnione są ograniczenia prędkości oraz lokalizacje fotoradarów.

Osobiście muszę powiedzieć, że Nawigacja Ovi często mi się przydaje. Szybko się uruchamia i w kilka sekund można określić trasę. Przy wpisywaniu interesującego nas celu, pojawia się lista podpowiedzi. Fix jest bardzo szybki. Przy pierwszym uruchamianiu trwa on nieco dłużej, przy każdym kolejnym jest to kwestia sekund. Nie zdarzyło mi się czekać na połączenie dłużej niż minutę.

Co do dokładności, jest na prawdę dobrze. Postanowiłem ją przetestować na sieci uliczek podmiejskich z masą dróg zamkniętych. Zdała egzamin, poprowadziła mnie dokładnie w to miejsce, do którego chciałem dojechać. Oczywiście zrobiłem dwa dodatkowe kółka, ale przyznam, że bez pomocy Ovi i tak bym nigdy nie trafił do celu.

Podsumowanie

Użytkownicy lubiący produkty Nokii i system Symbian na pewno będą zadowoleni z tego urządzenia. Jest ono może nieco bardziej toporne niż Android czy iOS ale cały czas warte uwagi. Sektor biznesowy, który korzysta z rozwiązań fińskiego producenta, na pewno doceni telefon Nokia E7 Communicator.

Poza niebanalnym wyglądem, E7 oferuje szereg funkcjonalności, które są przydatne w podróży biznesmena. Nie zabrakło też sporej liczby funkcji multimedialnych, które można znacznie poszerzać dzięki sklepowi OVI.

Telefon w testach sprawował się dobrze, nie zdarzały się żadne awarie, które są często zarzucane produktom zaopatrzonym w Symbiana trzeciej generacji. Duży plus należy się też za baterie, która trzyma, jak na tej klasy urządzenie, naprawdę długo i nie wymaga codziennego ładowania.

Bardzo ważną cechą Nokii E7 jest sprzętowa klawiatura QWERTY. Jest ona wygodna, pisze się na niej szybko i została tak rozplanowana, aby edycja nawet większych materiałów tekstowych nie przysparzała zbyt wielu problemów. Już po jednym dniu można pisać, nie koncentrując pełnej uwagi na tym, jaki klawisz trzeba wcisnąć. Ponadto jest ona miękka, ale skok jest wyczuwalny i nie myli.

Na pochwałę zasługuje też wyświetlacz, który znakomicie oddaje kolory. Na tym telefonie, czarne jest czarne.

Dla niektórych użytkowników może być istotny fakt, że nie ma możliwości rozbudowy pamięci telefonu. Producent zaoferował 16 GB pamięci wbudowanej, co moim zdaniem w zupełności wystarcza, ale wiem też, że maniaków nie brakuje i może się to dla niektórych jednostek okazać problemem.

Telefon jest dość drogi, jednak już sam wygląd sugeruję za co przyjdzie nam płacić. Zanim zostanie on skreślony przez system operacyjny, polecam udanie się do salonu i krótkie zapoznanie się z tym urządzeniem, przynajmniej ze względu na jego wykonanie i design.

Ostatnie opinie internautów

sepe 14.03.2011 @ 20:14
Jednego nie rozumiem,co test,to inne oceny.Tu chwali sie baterie,w innym tescie wrecz narzeka - ten test pozytywnie ocenia e7.Poczytajcie to: http://pclab.pl/art44986.html
gigolo 6.03.2012 @ 18:10
Krótka piłka- do czasu ukazania się na rynku nokii snow to jest absolutny number one o ile wgramy symbiana belle

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 14 i 2 wynosi: