PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > "1812: Serce Zimy" - pokieruj audiobook`iem [recenzja]

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/1812-serce-zimy-pokieruj-audiobook-iem-recenzja-9950.html
QR Code
"1812: Serce Zimy" - pokieruj audiobook`iem [recenzja]

Maciej Celmer, 2 stycznia 2012, 18:05 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 2 stycznia 2012 o 18:05)
Tagi: 1812: Serce Zimy, aplikacja, gra, recenzja, Telekomunikacja Polska (TP SA)

Uwielbiam literaturę i dobre historie. Jestem fanem e-book`ów i audiobook`ów. To za sprawą tego, że nie mam możliwości dźwigania książek i gazet oraz lubię o różnych porach i różnym nastroju sięgać po różne rzeczy. Audio - bo czasami bolą oczy od komputera. A jakby tak połączyć to wszystko i jeszcze mieć wpływ na fabułę? Czemu nie? Daje to "1812: Serce Zimy".

Jest to pierwszy w Polsce interaktywny audiobook stworzony przez Telekomunikację Polską. Akcja przenosi użytkownika aplikacji do Rosji w czasach kampanii Napoleońskiej. Za scenariusz odpowiedzialny jest znany w świecie fantasy duet: Magda i Maciej Reputakowscy. "Autorzy chcieli uniknąć schematów z typowych światów fantasy i wybrali ciekawe połączenie wątków literackich znanych z epoki romantyzmu, dość bliskim polskim odbiorcom, z tłem historycznym początku XIX wieku." - czytamy w komunikacie prasowym.


Na czym polega "zabawa" z Sercem Zimy? Otóż, jak już wspomniałem, jest to interaktywny audiobook, swoista forma gry fabularnej. Wcielamy się w Korwina Giedyminowicza, któremu głosu użycza Jacek Kopczyński. Kierujemy jego przygodami dokonując, jak się często okazuje, kluczowych wyborów. Nawet z pozoru nieistotne posunięcie może później zaskoczyć gracza/słuchacza. To, jaką drogę wybierzemy może w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci naszego bohatera.

Klimat opowieści jest często mroczny, wątki historyczne przeplatają się z nierealnym światem duchów przeszłości. Dzięki uczestnictwie słuchacza w rozwoju postaci i jej losach, historia staje się jeszcze bardziej realna i działa na wyobraźnię mocniej niż klasyczny audiobook. Często dopada ciekawość i chwila refleksji nad tym, co chcemy żeby Korwin uczynił i jakie będą tego konsekwencje.

Należy też zwrócić uwagę na grafikę i dostępne opcje. Tutaj jest bardzo minimalnie. Grafika jest oszczędna, prosta, odpuszczono sobie fajerwerki i przeszkadzajki. Twórcy zapewniają o celowości tego posunięcia, aby zbytnio nie rozpraszać słuchacza. Mamy wiec okno dialogowe, w którym wyświetlany jest tekst, poniżej znajdują się opcje wyboru pojawiające się w odpowiednim momencie. Od razu jesteśmy o tym informowani, co pozwala zamknąć oczy podczas narracji czytanej przez Piotra Fronczewskiego. Dostępna jest również mapa. Widać na niej gdzie obecnie przebywa Korwin, oraz jest na niej oznaczona przebyta droga. Karta postaci, gdzie znajdują się: Zadania, Przedmioty oraz Broń.

To wszystko. Wystarczy. Skupiamy się na historii, właściwych lub nie wyborach oraz wspaniałej oprawie dźwiękowej nadającej klimat całej opowieści. Polecam zamknąć oczy i oddać się fantastycznemu światu Serca Zimy.

Na oficjalnej stronie projektu www.sercezimy.pl można pobrać pełne oraz demo wersje gry dla popularnych platform wraz z instrukcjami instalacji. Dostępna jest również wersja dla komputerów stacjonarnych.

Źródło: wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

mentat 3.03.2012 @ 04:36
A dlaczegóż to e-book`ów, audiobook`ów i audiobook`iem w tytule? Czy końcowa głoska k jest w tych wyrazach niewymawialna (bo w takiej sytuacji używamy apostrofu)? Czy może to taka maniera oddzielić gramatyczny temat od końcówki. Ale to bardzo proszę konsekwentnie pisać: świat`ów, przygoda`mi, słuchacz`a komputer`ów ...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 10 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości