PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > 20 lat Internetu w Polsce

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/20-lat-internetu-w-polsce-9484.html
QR Code
20 lat Internetu w Polsce

Maciej Celmer, 18 sierpnia 2011, 10:26 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 18 sierpnia 2011 o 12:19)
Tagi: Internet, NASK

20 lat temu wykonano pierwsze połączenie internetowe w Polsce. W pierwszej kolejności usługa była dostępna dla grona wybrańców. Obecnie z zalet sieci korzysta 63 proc. gospodarstw domowych w kraju. Internet wkroczył w nasze życie szybko i zdecydowanie je zmienił.

17 sierpnia 1991 roku nawiązano w Polsce połączenie sieciowe z wykorzystanie protokołu internetowego (IP) - Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego połączył się z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Już w latach 80 próbowano podłączyć się do światowej sieci. Przeszkodą były jednak braki sprzętowe, finansowe i polityczną izolację Polski (Stany Zjednoczone utrzymywały "embargo" na eksport nowych technologii). Wszystkie te elementy złożyły się na to, że nie udało się zrealizować tego celu w tamtym czasie. Jednak naukowcy, głównie fizycy i astronomowie, w kraju i za granicą zabiegali o przyłączenie Polski do sieci.

Tomasz J. Kruk, dyrektor operacyjny NASK powiedział:

W marcu 1991 r. działalność rozpoczął Zespół Koordynacyjny przy Uniwersytecie Warszawskim, zalążek Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Jego misją było zorganizowanie łączności komputerowej dla polskiego środowiska naukowego i akademickiego


Pierwsza wymiana maili miała miejsce w sierpniu 1991 roku. Początkowa prędkość łącza to zaledwie 9600 b/s. Pod koniec roku przy budynku Centrum Informatycznego UW została ustawiona antena satelitarna, która obsługiwała połączenie między Warszawą a Sztokholmem z prędkością 64 kb/s. Przez kolejne 3 lata stanowiła główny kanał, przez który Polska łączyła się ze światowym Internetem. Z czasem pojawiła się infrastruktura - pierwsze światłowody połączyły jednostki Uniwersytetu Warszawskiego i innych uczelni. Również na UW udało się uruchomić w sierpniu 1993 roku. pierwszy serwer www. Siecią spinającą pozostała sieć NASK.

Obecnie Internet jest w Polsce dobrem praktycznie ogólnodostępnym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że dostęp do sieci ma obecnie 63 proc. gospodarstw domowych. Zniknął monopol jednego dostawcy usług tego typu. Każdy operator komórkowy oferuje usługi dostępu do Internetu za pomocą sieci komórkowej. co więcej, Internet jest coraz silniej kojarzony z gospodarką.


Tomasz J. Kruk powiedział:
Polski Internet rozwija się niezwykle dynamicznie, o czym może świadczyć wzrost liczby domen. Obecnie w Polsce jest ich zarejestrowanych ponad 2 mln, co stawia nas na 5. miejscu w Europie. Zarejestrowanie pierwszego miliona zajęło 17 lat, kolejny milion wygenerowaliśmy w 3 lata. To pokazuje, że Polacy nie tylko nie boją się Internetu, ale - biorąc pod uwagę liczbę firm, które powstały dzięki sieci - świetnie wiedzą, w jaki sposób można go najlepiej wykorzystać.


Przez 20 lat wiele się zmieniło w postrzeganiu Internetu oraz sposobie wykorzystania jego zasobów. Sieć od zawsze służy do komunikacji, zmieniła się jednak jej skala. Zaczęło się od wymiany maili, następnie pojawiły się komunikatory, dzięki którym ludzie mogli czatować. Na obecną chwilę, życie toczy się na portalach społecznościowych. Są one placem zabaw i miejscem spotkań znajomych.

Internet jest przyszłością. W oparciu o niego będzie budowana gospodarka. Dla tego właśnie tak ważne jest budowanie infrastruktury mogącej zapewnić lepszy przesył danych - szybszy, niezawodny i bardziej pojemny. Wiadomo, że kable miedziane stwarzają duże ograniczenia.

Niestety Internet to również zagrożenia. Znacząca większość internautów podaje zbyt wiele informacji o sobie w sieci. Ludzie przestają być anonimowi. Może to zostać wykorzystanie przeciwko nim. Daje to możliwość wykorzystania ich wirtualnej tożsamości do popełnienia przestępstwa. Co więcej, dane z sieci mogą być wykorzystane bezpośrednio przeciwko osobie, która je umieściła.

Przyszłość Internetu jest nieznana. Można jedynie spekulować jak będzie się rozwijał. Pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi dotyczących tego, jak będzie wyglądała komunikacja za kolejne 20 lat. Jakich urządzeń będziemy używali? Czy Internet stanie się elementem, bez którego nie będziemy mogli funkcjonować i życie w jeszcze większym stopniu przeniesie się do sieci? A może straci ona atrakcyjność i ludzie się nią znudzą? Pozostanie jedynie sprawnym i szybkim kanałem biznesowym. Narzędziem do załatwiania spraw urzędowych z dowolnego miejsca na Ziemi oraz będzie pośredniczyć w płatnościach.


Kruk powiedział:
Internet zmienia swoje oblicze i sposób oddziaływania na człowieka. To fascynująca ewolucja. Prawdziwym wyzwaniem jest to, aby Internet dalej można było wykorzystywać w służbie człowieka, bez obawy o bezpieczeństwo jego użytkowników.

Źródło: NASK

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 6 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości