PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > 23,4% udziałów Netii w P4 do sprzedania za 130 mln euro

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/23-4-udzialow-netii-w-p4-do-sprzedania-za-130-mln-euro-3241.html
QR Code
23,4% udziałów Netii w P4 do sprzedania za 130 mln euro

Michał Gruszka, 31 stycznia 2008, 11:20 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 31 stycznia 2008 o 11:21)
Tagi: Netia, Play, Project4 (P4)

Zarząd spółki Netia SA w raporcie bieżącym nr 2/2008 z dnia 8 stycznia 2008 r. informował o otrzymaniu deklaracji zainteresowania nabyciem pakietu udziałów Netii w jej spółce stowarzyszonej P4 Sp. z o.o. oraz o tym, iż rozważa zbycie udziałów Spółki w P4 jako alternatywnego, w stosunku do nowej emisji akcji Spółki, sposobu finansowania strategii wzrostu Netii na polskim rynku usług szerokopasmowych. Spółka niniejszym informuje, że wspomniana deklaracja zainteresowania została złożona przez Tollerton Investments Limited i Novator Telecom Poland Sarl.

W wyniku wstępnych negocjacji Netia, Tollerton i Novator podpisały w dniu dzisiejszym list intencyjny, nie mający charakteru wiążącej umowy, w którym uzgodniły wstępne warunki potencjalnej transakcji, tj. w szczególności:
(i) cenę 130 mln EUR, płatną gotówką przy zamknięciu transakcji, (ii) cenę dodatkową należną Spółce w przypadku przyszłej zmiany kontroli nad P4 w ciągu 12 miesięcy od zamknięcia transakcji,(iii) nabycie udziałów w P4 miałoby odbyć się pośrednio, poprzez nabycie przez kupujących od Netii 100% udziałów w spółce Netia Mobile Sp. z o.o., której jedynym aktywem jest pakiet 23,4% udziałów w P4 oraz (iv) założenia zmian do kontraktów handlowych pomiędzy Spółką a P4, w szczególności do umowy o świadczenie usług mobilnych, o zawarciu której Spółka informowała w raportach bieżących nr 81/2007 z dnia 8 grudnia 2007 r. i nr 3/2008 z dnia 17 stycznia 2008 r., które to zmiany miałyby odzwierciedlać fakt, iż w wyniku przeprowadzenia transakcji Netia przestanie być udziałowcem P4.

Zarząd Spółki, po zapoznaniu się z wycenami eksperckimi udziałów Netii w P4 sporządzonymi przez dwóch niezależnych doradców, postanowił umożliwić potencjalnym nabywcom przeprowadzenie badania prawnego (due diligence) spółki Netia Mobile Sp. z o.o. i rozpocząć negocjacje dotyczące zbycia udziałów Spółki w P4. Cena 130 mln Euro uwzględnia 63% premię wobec kwoty 79,7 mln Euro wpłaconej przez Netię na kapitał P4.

Zarząd Spółki uważa, że zaproponowana przez Tollerton i Novator cena za pakiet mniejszościowy w P4 jest bardzo atrakcyjna i, zakładając zamknięcie zgodnie z założeniami, transakcja zapewniłaby środki niezbędne do realizacji strategii wzrostu Netii opartej o rozwój usług szerokopasmowych. Ponadto, zgodnie z przyjętą strategią, Netia zamierza w dalszym ciągu wykorzystywać relacje powstałe dzięki zaangażowaniu kapitałowemu w P4 jako inwestor-założyciel poprzez kontynuację obowiązujących umów handlowych dotyczących świadczenia rozwiązań transmisji dla sieci UMTS P4 i umowy o świadczenie usług mobilnych.

Zarząd Netii uzyskał zgodę Rady Nadzorczej na podpisanie powyższego listu intencyjnego. Constantine Gonticas oraz Bruce McInroy, członkowie Rady Nadzorczej powiązani z udziałowcem większościowym P4, nie uczestniczyli w obradach Rady Nadzorczej ani nie głosowali nad uchwałą w tej sprawie. Przed zamknięciem transakcji Zarząd Netii zamierza uzyskać „fairness opinion”, a zawarcie wiążących umów wymaga zgody Rady Nadzorczej Spółki.

Zarząd Netii oczekuje, że P4 może wnioskować do udziałowców w 2008 roku o wniesienie dodatkowych wpłat na kapitał, łącznie do kwoty 150 mln Euro, w związku z dalszą budową bazy klientów i własnej sieci. Ponieważ Netia zakłada sprzedaż swojego pakietu udziałów w P4 w ciągu pierwszego kwartału 2008 r., Spółka nie przewiduje w najbliższej przyszłości dokonywania dalszych wpłat na kapitał P4, jednak przyszły efekt potencjalnego rozwodnienia nie będzie miał wpływu na przewidywaną transakcję sprzedaży.

Zgodnie z warunkami listu intencyjnego, strony zamierzają zawrzeć ostateczne umowy i zamknąć transakcję do dnia 31 marca 2008 r.

Sfinalizowanie transakcji będzie uzależnione od pomyślnego wyniku badania prawnego Netii Mobile Sp. z o.o., które zostanie przeprowadzone przez potencjalnych kupujących oraz uzgodnienia szczegółowych warunków transakcji w formie wiążącej umowy.

Mirosław Godlewski, Prezes Zarządu Netii. powiedział:

Wierzymy, że oferta dotycząca udziałów w Play(P4) jest bardzo atrakcyjna dla udziałowców Netii, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę inny profil ryzyka biznesowego tej inwestycji i konieczność finansowania w 2008 roku oraz kolejnych latach. Uzyskane środki pieniężne będą dla nas silnym wsparciem w dalszym rozwoju naszych usług szerokopasmowych na polskim rynku. Netia będzie generować rosnące dochody ze swoich usług transmisji danych w miarę budowania przez Play swojej sieci 3G. Kontynuujemy naszą współpracę z Play odnośnie świadczenia usług konwergentnych i komórkowych dla klientów biznesowych pod własną marką na korzystnych dla Netii warunkach, tak, jak deklarowaliśmy wcześniej.
reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 14 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości