PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Google Voice Search

Newsy: Google Voice Search

Google Voice Search już od dziś 16 września 2010, 09:08


Wyszukiwanie głosowe Google umożliwia użytkownikom przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu telefonu. Funkcja będzie od dziś dostępna w urządzeniach korzystających z platformy Android oraz aparatów typu iPhone. Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki. W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ułatwia i skraca czas wyszukiwania.

Głos zawsze stanowił najbardziej naturalny sposób komunikacji i używania telefonu – mówienie jest zazwyczaj szybsze i łatwiejsze niż pisanie. Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, mandaryńskim dialekcie tajwańskiego, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od dzisiaj korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim.

Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję Google Voice Search we wszystkich językach. Dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych i pracochłonnych czynności. Na początkowym etapie specjaliści Google tygodniami pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na codzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia niepowtarzalnego, specyficznego modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy we wnętrzu auta. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.

„Jak zwykle, bardzo cieszymy się z wprowadzenia usługi w kolejnym, nowym języku. Uważamy, że wpisywanie hasła na urządzeniu przenośnym – zwłaszcza w ruchu - jest mniej wygodne niż na komputerze. Dzięki Google Voice Search, aby przeszukać sieć wystarczy się jedynie odezwać. Znalezienie odpowiedzi na pytanie czy zlokalizowanie restauracji w okolicy nagle staje się niebywale proste” - mówi Amir Mané, Product Manager, Google Speech Technologies, odpowiedzialny za wprowadzenie usługi w języku polskim.

Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości