PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Bardzo szybki Internet w całej Polsce

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/bardzo-szybki-internet-w-calej-polsce-5273.html
QR Code
Bardzo szybki Internet w całej Polsce

Paweł Wasik, 29 grudnia 2008, 10:28
Tagi: Internet, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Urząd Komunikacji Elektronicznej proponuję ustawę, która ma zapewnić Polakom bardzo szybki (nawet do 100 Mb/s) i powszechny Internet. Dokument przygotowany przez UKE w styczniu trafi na ministerialne biurka.

W założeniach rządu mówi się o budowie infrastruktury zapewniającej Internet o szybkości do 10 Mb/s (dziś operatorzy oferują najczęściej 1-2 Mb/s). Przepisy proponowane przez UKE zmierzają do tego, by zaoferować Polakom nawet 100 Mb/s. Ustawa ułatwi inwestowanie na najniższym szczeblu - samorządowym - przy pełnym wsparciu rządu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej proponuje między innymi: jasne przepisy określające jak budować gminną infrastrukturę, stworzenie ułatwień kredytowych i finansowych, nałożenie obowiązku okablowania światłowodem nowych budynków oddawanych do użytku oraz wykorzystanie pieniędzy zbieranych przez UKE z częstotliwości i inwestowanie ich w sektorze telekomunikacyjnym.

Dokument przygotowany przez UKE tuż po Nowym Roku trafi pod obrady specjalnego międzyresortowego zespołu, którego powstanie zapowiadał "pakiet antykryzysowy" Tuska.

Źródło: GW

reklama

Ostatnie opinie internautów

andrea 29.12.2008 @ 11:43
Cytat "Urząd Komunikacji Elektronicznej proponuje..", no właśnie tylko proponuje. W moim mieście prezydent miasta w swoich obietnicach przedwyborczych też miał takie propozycje co do internetu. I co, minęły dwa lata i infrastruktury zapewniającej Internet o dużej szybkości nie ma w moim mieście. Do tego newsa podchodzę więc z pewną rezerwą.
marlena73-73 29.12.2008 @ 18:52
Mam wrażenie ,że czytam "Solaris" Lema.Fantastyka! nałożenie obowiązku okablowania światłowodem nowych budynków"-no to życzę powodzenia.Pamiętacie ministra Pola? to on wpadł na pomysł dowalenia akcyzy do ceny paliwa-w zamian obiecał wybudować autostrady.I co? Obiecanki-cacanki.Urzędnikom Komunikacji gratuluję poczucia humoru!
aneta 29.12.2008 @ 20:34
Ciekawa inicjatywa.
Trzeba jednak rozdzielić kwestię infrastruktury - a sądzę, że chodziło tu dziennikarzowi o sieć szkieletową - od kwestii tzw. "ostatniej mili" czyli bezpośredniego łącza dostępowego, które interesuje konsumenta usługi. "Wszystkiego" zbudować się nie da.
Można by też było podyskutować na temat: "jaka musi być przepustowość szkieletu, aby konsumentowi zapewnić dostęp na poziomie 100Mb/s?".

Odchodząc od kwestii technicznych, warto zwrócić uwagę na propozycję reinwestowania środków gromadzonych przez UKE na konkretne inwestycje telekomunikacyjne. To wg. mnie krok w bardzo dobrym kierunku. Samo "ułatwianie, określanie i stymulowanie" zda się na nic, gdy nie ma pieniędzy na realizację projektów. Elementy pilotażowe i kluczowe węzły można zbudować właśnie z pieniędzy UKE.

A teraz zapraszam każdego do wykonania odpowiednich modlitw wedle praktykowanej religii. Może się uda :)
Matus 30.12.2008 @ 19:27
Sądzę, że najbardziej pilącym problemem jest dostarczenie internetu mieszkańcom miejscowości gdzie jest on ciężko (a czasem wogóle) nieosiągalny. Ogólnie pomysł świetny. tylko czy to ma być prędkość oddana do użytku użytkownikowi? Jaką w takim razie ma mieć prędkość sieć szkieletowa? Kto nią będzie administrować. Jakie byłyby koszty dla użytkowników. Tak to już jest. Projekt ustawy powstanie - a potem milczenie i cisza. Kolejny projekt zrealizowany i mamy sukcesy. Do użytkownika marlena73 - proszę nie podawać pomysłów naszym politykom. Bo faktycznei byliby jeszcze gotowi wprowadzić akcyzę na internet.
gamon13 30.12.2008 @ 20:58
Inicjatywa świetna i bardzo potrzebna.
Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że od planów do realizacji droga jest daleka, możliwe, że super szybki internet nie czeka nas w tej pięciolatce.
Najbardziej interesuje mnie to jak do tego pomysłu odniosą się główni dostawcy usług internetowych w kraju...
robertos 31.12.2008 @ 17:04
Pomysl bardzo dobry ale narazie to tylko pomysl i nic więcej.Tu nie chodzi tylko o duże miasta takie jak Warszawa, Łódź czy Kraków, ale o ogół społeczeństwa, a tak się składa że niektórzy mieszkają w mniejszych miejscowościach lub wręcz na wsi. Na zachodzie to nadal nie problem, aby mieć szerokopasmowy internet - w Polsce przekonałem się, że nawet mieszkając w dużym mieście można mieć problemy z podpięciem neta o ile nie masz tp . I tu raptownie okazuje sie, że jak nie masz kablówki to poza tp zostaje Ci tylko UMTS - który niestety nie wszędzie jest szerokopasmowy. Tutaj znowu patrząc na mapę zasiegu 3G można ustalić ile to procent ludzi ma w ogóle dostęp do szerokopasmowego internetu przez UMTS - bo GSM nie należy do szerokopasmowego. Niestety idąc dalej tym tropem, nadal w miastach można znaleźć też ludzi, którzy wprawdzie mają telefon w tp to nadal nie moga mieć internetu szerokopasmowego bo centrala jest stara czy znowu brak czegoś tam.
aswalt 31.12.2008 @ 18:08
Akurat ja bym nie demonizował roli "proponowania" czy "planowania". Wydaje mi się, że coś takiego jest jak najbardziej realne do realizacji. Tylko czy oby do końca? W szybkość wierzę, jednak sądzę zarazem, że nie ona jest Polakom najbardziej potrzebna. To mit, że Polacy mają wolne połączenie z siecią. Oczywiście, daleko nam do krajów skandynawskich, natomiast od przeciętnej nie odbiegamy. Fatalnie za to jest z dostępnością Internetu. I właśnie na to powinien zostać położony szczególny nacisk. Firmy pokroju UPC oferują już 10Mbps za relatywnie umiarkowane kwoty, ale co z tego jeśli te propozycje (jak i te tańsze oraz wolniejsze) dotyczą głównie miast, a nawet i w miastach często pojawiają się kłopoty z dostępem do sieci? Sądzę, że temat rozbudowy zasięgu jednak przepadnie, bądź co bądź to dużo bardziej kosztowne niż zapożyczanie zagranicznych technologii do implementacji u nas...
raf56 2.01.2009 @ 03:27
Pomysł dobry,ale jak na razie jest to tylko poropozycja i nic więce,a w tym przypadku od pomysłu do realizacji droga jest długa.Według mnie dzisiaj należy skupić się bardziej na podłączeniu małych miejscowości i wsi do sieci.
Głównie dzięki monopolowi TP mamy taką sytuację,że
w wielu miejscach w ogóle nie ma dostępu do internetu i to głównie dlatego,że podciągnięcie kabla do takich miejsc jest dla TP nieopłacalne.Uważam,że w Polsce powinno dojść do szeregu zmian mających doprowadzić do uwolnienenia internetu jak i innych usług telekomunikacyjnych spod monopolu TP.Wprowadzenie konkurencji i udostępnianie innym operatorom obecnej infrastruktury do czego potrzebne są zmiany w TP jak i w przepisach mogą dużo zmienić w tej kwesti.Jak na razie z obu stron dochodzą pozytywne sygnały,zapowiedzi zmian łącznie z dzisiejszą.Sam pamiętam czasy,właściwie tak jak wczoraj kiedy to nie miałem stałego dostępu do sieci,co najwyżej można było łączyć się przez modem na dosyć krótko,ahh to były czasy...
aneta 2.01.2009 @ 20:15
@raf56
Polemizując z kolegą: to, że TP nie podciąga linii w miejsca, gdzie jest to dla tej firmy nieopłacalne, to akurat nie jest ani nic dziwnego, ani godnego przygany. TP to firma prywatna i liczy się dla niej, zgodnie zresztą z zapisami Kodeksu Handlowego, przede wszystkim rachunek ekonomiczny. Jak rozumiem, operatorzy alternatywni też nie kładą swoich kabli w takich miejscach, prawda?
Inna sprawa, że prywatyzując TP państwo mogło od razu zagwarantować sobie (lub konkurentom TP) dostęp do sieci przesyłu danch, przynajmniej na poziomie szkieletu.
Tymczasem tego rodzaju ustalenia wprowadzane są dość powoli. Ale fakt: można mieć dostawcę alternatywnego na kablu TP.

Warto przypomnieć, że rozbudowane struktury przesyłania dancyh mają także firmy przesyłające energię elektryczną (już sprywatyzowane) i ... PKP.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 7 i 4 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16