PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Baterie zbudowane z cukru są lepsze niż litowo-jonowe

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/baterie-zbudowane-z-cukru-sa-lepsze-niz-litowo-jonowe-705.html
QR Code
Baterie zbudowane z cukru są lepsze niż litowo-jonowe

Piotr Baranowski, 27 marca 2007, 22:08
Tagi: brak

Naukowcy z Uniwersytetu Saint Louis opracowali baterię, która jest zasilana cukrem. Czas działania takiej baterii określono na 3-4 razy dłuższy, niż tradycyjnych litowo-jonowych.

Dla przyszłych użytkowników przekłada się to na dłuższy czas rozmowy czy też słuchania muzyki. Nowa bateria, która podlega biodegradacji, mogłaby zastąpić zwykłe baterie w urządzeniach przenośnych.

Badania wykazały, ze paliwa odnawialne mogą być bezpośrednio zastosowane w bateriach w temperaturze pokojowej w celu osiągnięcia większej wydajności, niż technologia oparta na metalach – mówi Shelley Minteer, elektrochemik z USL. Pokazuje to również, że połączenie chemii z biologią może skutkować lepszymi bateriami, które będą także przyjaźniejsze dla środowiska.

Bateria zawiera enzymy, które przekształcają cukier w elektryczność, pozostawiając jako jedyny produkt uboczny wodę. Należy dodać, że wszystkie produkty wykorzystane do budowy ogniwa paliwowego podlegają biodegradacji.

Jak do tej pory, w testowaniu baterii wykorzystano: glukozę, słodkie napoje i żywice. Testowane były również gazowane napoje, ale wyniki nie były zbyt obiecujące. Najlepsze efekty osiągnięto przy użyciu cukru rozpuszczonego w wodzie.

Wyniki badań będą interesujące nie tylko dla konsumentów. Badania są finansowane przez amerykański Departament Obrony. Wojsko ma nadzieję, że ogniwa paliwowe działające na cukier znajdą zastosowanie w przenośnym elektronicznym wyposażeniu pola walki. Będzie to szczególnie potrzebne tam, gdzie dostęp do elektryczności jest ograniczony.

Jeśli baterie przejdą pomyślnie wszystkie testy i wyniki będą równie obiecujące, to wejdą do produkcji prawdopodobnie w ciągu najbliższych 3-5 lat.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 4 i 5 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości