PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > CenterNet zbadał postrzeganie wśród dzieci telefonów komórkowych

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/centernet-zbadal-postrzeganie-wsrod-dzieci-telefonow-komorkowych-5374.html
QR Code
CenterNet zbadał postrzeganie wśród dzieci telefonów komórkowych

Łukasz Roguski, 15 stycznia 2009, 16:36 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 15 stycznia 2009 o 16:36)
Tagi: Centernet

Wbrew wyobrażeniom rodziców, komórka jest dla dziecka przede wszystkim kolejną elektroniczną zabawką, a nie medium komunikacji i podtrzymywania więzi z rodziną.
Między innymi takie wnioski można wysnuć z wyników badań fokusowych dotyczących postrzegania telefonów komórkowych przez dzieci w wieku około 10 lat oraz ich rodziców. Inicjatorami byli operator telefonii mobilnej CenterNet S.A. oraz Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC.

Badanie z grudnia 2008 roku, jest pierwszym tego typu publikowanym w Polsce. Zostało przeprowadzone na potrzeby akcji firmy CenterNet - Moja Pierwsza Komórka, której celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci. W toku rozmów z młodymi użytkownikami komórek oraz ich rodzicami ukształtował się obraz współczesnej kultury użytkowania przez nich telefonów.

Podczas gdy decyzja rodziców o wyposażeniu dziecka w komórkę spowodowana jest zazwyczaj dłuższą rozłąką (np. wyjazd na kolonie) i spodziewanymi utrudnieniami w komunikacji dla dziecka chęć jej posiadania jest naturalna – tak jak naturalny jest dostęp do telewizji, komputera czy play-station – to po prostu kolejny element nowoczesnej technologii, do której na co dzień mają szeroki dostęp.

Okazuje się, że korzystanie z telefonu komórkowego może być znakomitym pretekstem do dialogu między pokoleniem młodych i starszych użytkowników.
Młodzi ludzie potrzebują starych dobrych zasad, natomiast rodzice chętnie skorzystają z ich wiedzy na temat możliwości wykorzystania nieznanych im dotąd funkcji telefonów komórkowych.

Pełne wyniki badania można znaleźć na stronie www.mojapierwszakomorka.pl

Akcja „Moja Pierwsza Komórka” trwa od września 2008 roku. Jej celem jest rozpropagowanie zasad bezpiecznego i racjonalnego korzystania z telefonu komórkowego przez dzieci za pomocą zabawnego stworka Fonia. Organizatorem jest CenterNet S.A. piąty operator telefonii komórkowej w Polsce, który będzie budował własną sieć w oparciu o GSM1800.

Źródło: CenterNet

reklama

Ostatnie opinie internautów

PiotrM 15.01.2009 @ 23:19
Żeby zauważyć pewne tendencje nie potrzeba koniecznie prowadzić badań tego typu. Wystarczy niestety wsiąść do autobusu i człowiek od razu zostaje zaatakowany mp3 z telefonu jakiegoś gimnazjalisty. No bo niby z kim ma się komunikować 10latek przy użyciu komórki? A tak przynajmniej gra i robi zdjęcia.
przemek89k 16.01.2009 @ 17:10
Nie zgadzam się z w/w wypowiedzią. Nie postrzegałbym używania komórek ze strony najmłodzszych jako "atak" na ludzi będących np. w autobusie ;) Owszem zdarza się że ktoś w autobusie słucha mp3 , ale robi to raczej po cichu tak żeby nie zakłócać drogi innym. Moim zdaniem dzieci sięgają po telefony komórkowe z racji tego , że są ciekawe tego czym inni się posługują. Chcą one choć na chwilę stać się dorosłe, uważają że właśnie ta forma rozrywki im to zapewni. Chęć posiadania wiąże się także ze środowiskiem w jakim funkcjonują - gdy ktoś ma komórkę - po prostu nie chcą być gorsi od rówieśników. Zgadzam się natomiast z przeświadczeniem że dla dzieci w tym wieku komórka to rodzaj zabawki niż urządzenia służącego do komunikacji.
Nie powinno to jednak dziwić ponieważ dzieci są coraz bardziej rozpieszczone. Można się o tym przekonać zwłaszcza w okresach komunii , kiedy to żądają od rodziców np. quada. Czasy się zmieniają - jednak nie pozwólmy zatracić tego co jest najważniejsze "rodzina".
Szakalabombas 29.01.2009 @ 02:18
Zawsze kiedy w grupie badanych znajdują się wyłącznie dzieci należy postawić pytanie, jaka jest granica błędu statystycznego. Dzieci jak wiadomo mają pewne skłonności do robienia czegoś na "przekór". Żaden dzieciak przy grupie swoich rówieśników nie przyzna się, że komórkę kupił mu tatuś, żeby do niego dzwonił jak będzie "ała". Tak samo żaden rodzic nie przyzna się, że kupił dzieciakowi telefon żeby pogrywał sobie w mobilnego Dooma. Ja osobiście przypuszczam, że prawda jest po środku. Komórka dla dzieciaka to przede wszystkim narzędzie komunikacji nie tyle co z rodzicem, ale z grupą rówieśników. A jak już pojawia się grupa, kolejnym następstwem jest chęć bycia najlepszym. Stąd mania wśród dzieciaków rywalizacji na coraz to nowsze modele, coraz lepsze gry, coraz modniejsze dodatki do telefonu. Sam byłem dzieckiem w czasach, gdy pojawiały się pierwsze "lepsze" modele telefonów i wiem jak to działa.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości