PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Co rada Netii zrobi ze strategią?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/co-rada-netii-zrobi-ze-strategia-138.html
QR Code
Co rada Netii zrobi ze strategią?

Piotr Baranowski, 17 stycznia 2007, 10:16
Tagi: Netia, Project4 (P4)

P4 i rychły start komórkowego operatora absorbowały ostatnio głównego akcjonariusza Netii. Teraz zajmie się jej strategią?
W najbliższy wtorek, 23 stycznia, rada nadzorcza Netii ma zająć się strategią dla spółki - wynika z nieoficjalnych informacji. To długo oczekiwany moment zarówno po pierwszym jak i drugim terminie, który sygnalizował zarząd firmy. Pierwotnie rynek miał poznać nowe założenia rozwoju spółki w okolicach 14 listopada, gdy Netia publikowała wyniki za III kwartał 2006 roku. Jeszcze zanim to zrobiła, stało się jasne, że strategii do tego czasu nie będzie. Na spotkaniu z dziennikarzami w połowie listopada Tomasz Karłowski, pełniący obowiązki prezesa Netii, zapewniał, że założenia są niemal gotowe, zarząd omawia je z radą nadzorczą i w ciągu kilku tygodni strategia powinna zostać zatwierdzona.

Czekali na prezesa?

Od tamtej pory minęły już dwa miesiące. Z naszych informacji wynika, że strategia nie stawała w porządku obrad. Pojawiła się też koncepcja, że rada czeka z jej ogłoszeniem do chwili, aż powołany zostanie prezes zarządu Netii.
Alicja Kornasiewicz, przewodnicząca rady nadzorczej Netii, upoważniona (jak głosi status operatora) do kontaktów z osobami trzecimi, nie chciała odpowiedzieć na pytanie, z czego wynika to opóźnienie. Odesłała nas do rzecznika prasowego Netii, który miał następnie przesłać pytania do rady nadzorczej.

Ważniejsze P4

Contanstine Gonticas, członek rady nadzorczej Netii z ramienia Novatora, największego akcjonariusza, zapewniał, że rozmowy na temat strategii są prowadzone w każdym tygodniu. Przyznał jednak, że więcej czasu fundusz poświęcał ostatnio spółce P4, która ma wkrótce wejść na rynek.

Rynek nie oczekuje wiele

Tymczasem to, że Netia do tej pory nie opublikowała strategii, niepokoi analityków. Niektórzy, jak Michał Marczak, z DI BRE Banku, są zdania, że strategia nie przyniesie wielu niespodzianek. - Myślę, że główny nacisk zostanie w niej położony na wejście w rynek detaliczny. Sporo będzie się w niej mówiło o WLR (hurtowym dostępie do sieci Telekomunikacji Polskiej – przyp. red.) i innych tego typu umowach. Niewykluczone że w założeniach pojawi się jakaś akwizycja - ocenił analityk, podkreślając, że nie spodziewa się przełomu. Według niego, największe ryzyko niesie ze sobą P4, w którym Netia objęła 30 proc. udziałów. - Obawiam się, że tej spółce się nie powiedzie. Poniesie wysokie koszty wejścia na rynek komórkowy, a nie odniesie sukcesu - powiedział M. Marczak. Analityk spodziewa się, że Netia też poniesie nakłady na sieć dystrybucji produktów skierowanych do rynku masowego. Założył, że w tym roku przychody Netii urosną do 972 mln zł, z 876 mln zł w roku ubiegłym (to także jego prognoza). Uważa, że wzrost sprzedaży spółki będzie wynikał w głównej mierze z uwzględnienia w sprawozdaniach wyników Pro Futuro, które Netia przejęła w ubiegłym roku.
Netia szykuje strategię na lata 2007-2011. Dotychczasowa, przygotowana przez zarząd Wojciecha Mądalskiego, obejmowała lata do 2008 r. włącznie i mówiła, że przychody grupy wzrosną w porównaniu z wynikami 2002 r. dwukrotnie, a marża zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację utrzyma się powyżej 30 proc. Po trzech kwartałach ub.r. Netia zrewidowała prognozę marży EBITDA na 2006 r. do 24-25 proc.

Dwa lata od wejścia Novatora do P4

Minęły prawie dwa lata od czasu, gdy komórkowe ramię Netii - Netia Mobile (dziś P4) -wygrało przetarg na licencję UMTS. Minął też niemal rok, od kiedy islandzki fundusz Novator zaczął odgrywać znaczącą rolę jako akcjonariusz Netii.
Na przełomie 2006 r. skupił część akcji operatora z rynku w wezwaniu. Za jeden papier zapłacił 6,15 zł (wczoraj akcja kosztowała 4,95 zł). Od tamtej pory Netia już raz zmieniła strategię. Większość pieniędzy miała inwestować w Wimax, z czego się wycofała.

Źródło: Parkiet

reklama

Ostatnie opinie internautów

polak mały 19.01.2007 @ 00:18
hmm na giełdzie akcje netii raz w góre raz w dół nie ma stabilizacji, ale suma sumarum w górę idzie, a co do p4 z teo co na mieście mówią może być to coś fajnego

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 6 i 10 wynosi: