PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Co z tym iPhone'em w Polsce?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/co-z-tym-iphone-em-w-polsce-4714.html
QR Code
Co z tym iPhone'em w Polsce?

Piotr Baranowski, 23 lipca 2008, 16:13 (ostatnio zmodyfikowano w środa, 23 lipca 2008 o 18:30)
Tagi: 3G, Apple, AT&T, Era, iPhone, Orange, Play, Plus, wywiad

iPhone, dziecko Apple, dzięki perfekcyjnie zrealizowanemu marketingowi stał się marzeniem wielu osób. Mogliśmy się o tym przekonać podczas premiery iPhone 1.0 w zeszłym roku. Kolejki pod salonami operatora AT&T na kilka dni przed premierą, a kilka dni później tysiące aukcji na największych serwisach aukcyjnych na całym świecie. Podobna sytuacja miała miejsce i w tym roku. Steve Jobs podczas sesji technologicznej na WWDC 08 ujawnił szczegóły na temat nowego telefonu Apple'a - iPhone 3G. Miesiąc później ruszyła sprzedaż na terenie USA.

Bitwa o iPhone'a: Orange, Era, Play

Wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu iPhone 3G zapowiedziało dwóch operatorów działających na polskim rynku (iPhone 3G oficjalnie w Orange i Erze już pod koniec roku). Play postanowił nie odstawać w tyle i Marcin Gruszka postanowił polecieć z walizką do Austrii po iPhone'y. Jak przyznał rzecznik prasowy Play jest zbyt małą siecią by Apple był zainteresowany współpracą biznesową.

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play powiedział:

Fakty są takie, że Apple z perspektywy San Francisco widzi tylko największych operatorów...do których niestety jeszcze (!!!!) się nie zaliczamy.
Co nam zatem pozostaje – możemy albo zaakceptować taki stan rzeczy, albo poszukać jakiego alternatywnego rozwiązania. Postanowiliśmy poszukać – w Austrii, Szwajcarii, Belgii itd... może gdzieś się uda – zawsze warto spróbować. To tylko i wyłącznie głośne spekulacje. To super telefon i naprawdę chcielibyśmy go Wam zaproponować.
Czy to będą już wakacje – kto wie... może tak, może nie. Ile sztuk i za ile? Poczekajmy najpierw na oficjalną informacje, że udało nam się znaleźć takiego legalnego i profesjonalnego dystrybutora. Może być i tak, że takie rozwiązanie nie będzie możliwe wcale.


Jeżeli Play'owi uda się znaleźć odpowiedniego dystrybutora to wielkim przegranym w tej batalii pozostanie Plus, który jako jedyny nie będzie miał w swojej ofercie iPhone'a.

Między osobami związanymi z branżą telekomunikacyjną krążą trzy bardzo prawdopodobne informacje dotyczące wprowadzenia urządzenia w ofertach Orange, Ery i Play:
  • Orange mocno naciska na rozpoczęcie testów urządzenia we własnej sieci. Telefon ma być dostępny dla klientów najpóźniej 16 sierpnia (bardziej możliwą datą jest 22 sierpnia kiedy to iPhone ma pojawić się w kolejnych 20 krajach),
  • Salony Ery, które chcą sprzedawać iPhone'y muszą do końca lipca uruchomić na terenie salonu bezprzewodowy internet, który ma służyć do prezentacji urządzenia przez sprzedawców,
  • Zarząd Play'a zastanawia się czy wprowadzać nowoczesną słuchawkę od Apple i jeżeli tak to jakimi kanałami.

iPhone - jeżeli nie operatorzy to kto?Największym zaskoczeniem dla wszystkich było pojawienie się oferty jednego ze sklepów internetowych. Techmarket.pl, który już w czerwcu wprowadził możliwość zamówienia iPhone'a (po bardzo okazyjnych cenach):
  • iPhone 8 GB – 899 złotych brutto
  • iPhone 16 GB (czarny lub biały) - 1399 złotych brutto


Pierwsze dostawy miały mieć miejsce w połowie lipca. Niestety sklep poinformował, że dostawy pierwszych telefonów nie zostaną zrealizowane w czasie. Według osób odpowiedzialnych za sprzedaż iPhone w Techmarkecie przyczyną jest brak urządzeń na rynku europejskim i duży popyt w Stanach Zjednoczoncyh (w 3 pierwsze dni od wprowadzenia iPhone do oferty sprzedano ponad milion sztuk).

Tomasz Świderek, redaktor Gazety Prawnej, na swoim blogu pisze, że według niemieckiego tygodnika "Focus" w Niemczech zabrakło iPhone 2.0 i następne będą dopiero w październiku. "Focus" twierdzi, że Apple bardzo błędnie oszacowało popyt w Europie i na dodatek w przypadku T-Mobile DE dostarczyło zamiast zamawianych 40 tys. sztuk ledwie połowę.

W internecie pojawiło się kilka dywagacji na temat dostępności iPhone:
  • brak odpowiedniej ilośći urządzenia na rynku to świadoma decyzja Apple, która ma za zadanie zwiększyć popyt
  • Apple chce poprawić błedy w oprogramowaniu zanim sprzęt pojawi się w kolejnych krajach


Przedstawiciele Apple mają jednak inne zdanie odnośnie przyczyn braku telefonów. 21. lipca Tim Cook, dyrektor operacyjny Apple, podał informacje, że 22 sierpnia urządzenie pojawi się w kolejnych 20 krajach z 50 nań oczekujących. Apple stwierdził, że popyt był nadspodziewanie duży, ale Apple zwiększy produkcję i kłopotów nie będzie. Szefowie firmy podtrzymali także plany sprzedaży w tym roku 10 mln iPhone . Do tej pory sprzedano ok. 3,4 mln sztuk.

Kilka dni temu swoją ofertę zaprezentowała sieć Cortland. Poprosiliśmy o komentarz i odpowiedź na kilka pytań dotyczących zapisów. Po przedstawieniu pytań Pan Prezes postanowił, że jednak na nie nie odpowie.
1. Cortland zaoferował możliwość rezerwacji iPhone w swoim sklepie. Czy są znani dystrybutorzy od których firma chce pozyskać urządzenie?
2. Czy Cortland zawarł już umowy odnośnie dostarczenia urządzeń czy jest to "strzał w ślepo"?
3. Czy są znane przedziały cenowe w jakich będzie oferowany produkt?


Do oceny czytelników należy czy Cortland faktycznie ma możliwość sprzedaży tego urządzenia czy są to wyłącznie działania marketingowe. Próba przemilczenia tematu przez przedstawicieli pozwala myśleć, że firma nie będzie mogła zrealizować "zapisów".

Ogłoszenia biura parafialnego, czyli komentarze zainteresowanych

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play powiedział:
Nie uczestniczymy w żadnym wyścigu pod tytułem "kto pierwszy zaproponuje iPhone w Polsce". Czekamy na pojawienie się satysfakcjonującej nas oferty. W tej chwili na rynku hurtowym pojawiają się propozycje sprzedaży jedynie 30-40 szt. Chcielibyśmy wprowadzić na rynek każdą ilość zaczynając od 500/1000 sztuk. Jeżeli pojawią się rozsądne oferty na 3 czy 5 tysięcy urządzeń to ją rozważymy. Trzeba także pamiętać, że wprowadzenie urządzenia jest związane z gruntownym przetestowaniem poprawności ich działania w naszej sieci i ewentualnej konfiguracji. Kolejnym wyzwaniem, któremu musi podołać operator jest serwisowanie tego zaawansowanego telefonu. Nie chcę deklarować czy i kiedy iPhone pojawi się w Play. Jedno jest pewne - to telefon idealny dla naszej oferty i bardzo chcielibyśmy móc zaproponować go naszym klientom.
Rozmowa z Rafałem Wysińskim, odpowiedzialnym za sprzedaż iPhone w Techmarket.pl
Piotr Baranowski: Państwa oferta wywołała spore zamieszanie w sieci. Ile osób zamówiło iPhone'a w przedsprzedaży?
Rafał Wysiński: Witam serdecznie. Dokładnej liczby nie mogę podać zasłaniając się tajemnicą handlową. Mogę określić rząd wielkości: więcej niż Play chciał wprowadzić do Polski w pierwszym rzucie ;)

PB: Pierwsze telefony miały wyjść do klientów Techmarketu w połowie lipca. Co stanęło na przeszkodzie by je dostarczyć?
RW: Rynek amerykański. Widać firma Apple dba bardziej o klientów z USA niż z innych krajów... wprowadzone limity sprzedaży oraz ekspresowe znikanie telefonów z salonów Apple. Te wszystkie czynniki miały i mają nadal, wpływ na dostawę do nas.

PB: W internecie krąży co raz więcej opinii, że sklep nie dostarczy telefonów swoim klientom, a cała akcja miała być tylko akcją promocyjną. Jak może to Pan skomentować?
RW: Jeśli miałaby być to tylko reklama to już dawno odwołalibyśmy zamówienia, a one nadal są przyjmowane, opóźniła się tylko wysyłka towaru do klientów. Podobnie było zresztą podczas premiery pierwszej wersji iPhone.

PB: Kiedy klienci mogą spodziewać się odbioru swoich przesyłek? Część z nich sprzedała ze stratą wersje 1.0 czekając na odbiór zamówionego towaru nowszej generacji w Techmarkecie.
RW: Jak tylko dotrze do nas towar od razu bierzemy się za realizację zamówień. Klienci, którzy sprzedali starsze wersje swoich telefonów pospieszyli się ciut, biorąc pod uwagę oczywiście najnowszy soft do starszego iPhone.

Norbert Cała, www.ipod.info.pl powiedział:
Premiera iPhone 3G która była opisywana i pozakazywana przez wszystkie media na świecie spowodowała, że każdy chce ugrać coś z tego dla Siebie. Nagle pojawił się wielu sprzedawców którzy chcą oferować iPhone poza oficjalnym kanałem dystrybucji jakim jak wiemy będzie w Polsce sieć Era i Orange. Pierwszą firmą która podała polskim klientom konkretne ceny był Techmarket, który jednak przedwcześnie przygotował ofertę nie mając konkretnych informacji o tym jak iPhone będzie sprzedawany na świecie. To moim zdaniem klasyczny falstart z którego firma nie bardzo wie jak się wycofać. Natomiast późniejsze akcje Cortlandu i iSpotu mające na celu zbieranie zapisów na iPhone to już czysto marketingowe zagrania dystrybutorów Apple którzy chcą ściągnąć na Siebie choć trochę zainteresowania klientów. Najciekawsze dla mnie jest to, że oficjalni dystrybutorzy zupełnie milczą na temat sprzedaży iPhone, a ich biura prasowe zbywają zainteresowanie krótkim zdaniem "iPhone będzie dostępny do końca roku". Jeśli jednak liczycie na szybsze kupno iPhone poza oficjalnym operatorami i w cenie 899zł bez abonamentu to raczej są to płonne nadzieje. Taka sytuacja nie ma miejsca na żadnym rynku na świecie więc tym bardziej nie przydarzy się w Polsce.


Łukasz Dzierżak, blogplay.eu powiedział:
Orange, Era, Techmarket, Play, iSpot, Cortland - to uszeregowana w kolejności pojawiania się informacja o podmiotach które chcą sprzedawać iPhona w Polsce. Nie znamy ceny, wysokości abonamentu w przypadku usług operatorów komórkowych oraz daty wprowadzenia. Nie znamy ale czekamy i wierzymy, że cena będzie podobna jak zagranicą, że otrzymamy pakiet data w ramach comiesięcznej opłaty oraz, że będziemy mogli wkońcu cieszyć się w pełni działająca wersją Itunes Store. Wydaje mi się, iż za kilka dni poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i z zadowoleniem na twarzy kupimy długo wyczekiwany produkt Apple.

Aktualizacja 23 lipca 2008, 16:53:
Orange rozesłało do punktów sprzedaży informacje z zapowiedzią wprowadzenia iPhone do oferty.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Techmarket.pl 24.07.2008 @ 16:10
@tcw - jesli cena ulegnie zmianie - bedziemy sie juz o to martwic by klienci nie byli stratni w zaden sposob.

tcw 24.07.2008 @ 16:58
Hmmmm - odpowiedz godna profesjonalnego sklepu ;) trzymam wiec kciuki i uzbrajam sie w cierpliwosc, pozdrawiam
Mash 24.07.2008 @ 18:12
Ja to poczekam na oficjalną sprzedaż w salonach..Nie bardzo chcę zostać z telefonem bez serwisu.
saba 25.07.2008 @ 11:13
dalej trzymam kciuki za ere, nie mam zwyczaju kupowac niz na aukcjach czy telefonow w wolnej sprzedazy, ja tam zawsze mam telefon do dzwonienia uzywam jednego przez kilka lat, teraz bede mial nowy aneks to pcozekam na apple i wzialbym z checia go sobie:)
luki 27.07.2008 @ 23:16
@Techmarket

Darujcie sobie. Jesteście niewiarygodni i tak też brzmią wszystkie wasze kolejne wypowiedzie - zarówno te na blogach jak i w korespondencji e-mailowej.

Podpisać można się było zwyczajnie w poście, pod spodem więc nie wysilajcie się na tłumaczenie że system blogowy Norbiego Was ograniczał. Każda szanująca się firma nie boi się wyznaczyć jednej osoby do kontaktów z klientami/internautami.

Gratuluję świetnej reklamy. Nazwa Techmarket jeszcze przez wiele lat będzie źle się kojarzyła osobom robiącym zakupy w sieci.
Techmarket.pl 28.07.2008 @ 09:19
@luki - jak juz pisalem wyzej - do wszystkiego mozna sie doczepic...

Pozdrawiam i spokojnego tygodnia
Rafal Wysinski
fox 4.10.2008 @ 10:00
wlaśnie kupiłem iPhona 3G i wiekszego g***a nie widzialem ma bluetooth a le niemozna nic przesyłac i go sprzedaje puki jeszcze nowy !!!!

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości