PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Decyzje dla Cyfrowego Polsatu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/decyzje-dla-cyfrowego-polsatu-3989.html
QR Code
Decyzje dla Cyfrowego Polsatu

Michał Gruszka, 18 kwietnia 2008, 11:01
Tagi: Polsat, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dniu 16 kwietnia 2008 r. wydał decyzje zastępujące umowy o połączeniu sieci telekomunikacyjnych pomiędzy: Cyfrowy Polsat S.A. i PTK Centertel Sp. z o.o. oraz pomiędzy Cyfrowy Polsat S.A. i Polkomtel S.A.

Rozpatrując wnioski Cyfrowego Polsatu z dnia 16 stycznia 2008 r. w sprawie wydania decyzji o dostępie telekomunikacyjnym, Prezes UKE skoncentrował się na kwestii zasadności zastosowania klauzuli o automatycznej zmianie w przyszłości stawek za zakańczanie połączeń (stawka MTR - Mobile Termination Rates), o którą wnieśli Polkomtel i PTK Centertel. Przy rozstrzyganiu sporu decydujące znaczenie miał stan prawny i faktyczny na dzień wydania decyzji. W chwili wydawania obu decyzji stawka za zakańczanie połączeń w sieci Polkomtel i PTK Centertel powinna wynosić 40 gr/min. Taką samą wysokość stawki MTR Prezes UKE ustalił w stosunku do zakańczania połączeń w sieci Cyfrowego Polsatu.

W zakresie ustalania wysokości opłat za zakańczanie połączeń (stawki MTR) na adresatach decyzji nie ciążą tożsame obowiązki. Polkomtel i PTK Centertel mają obowiązek ustalania opłat z tego tytułu w oparciu o ponoszone koszty, a Cyfrowy Polsat może ustalać stawki w oparciu o zasadę swobody umów. Nie było więc możliwe wprowadzenie w decyzjach Prezesa UKE automatycznej zmiany wysokości stawek pobieranych przez Cyfrowy Polsat za zakańczanie połączeń we własnej sieci, wobec mających nastąpić zmian stawek MTR pobieranych przez Polkomtel i PTK Centertel.

W pozostałych kwestiach, które nie były między Stronami sporne, Prezes UKE przychylił się do projektów już wcześniej wynegocjowanych przez Strony zapisów.

Obie decyzje Prezesa UKE mają przede wszystkim na celu zapewnienie użytkownikom końcowym maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności ceny i jakości usług telekomunikacyjnych. W ramach stosunków międzyoperatorskich z pewnością przełożą się na relacje detaliczne, gdyż Cyfrowy Polsat, jako nowy operator wirtualny MVNO, mając możliwość tworzenia nowej, atrakcyjnej cenowo oferty na rynku telekomunikacyjnym, będzie w istocie działał w interesie użytkowników sieci telekomunikacyjnych, którzy będą mieli możliwość korzystania z coraz bardziej atrakcyjnych ofert detalicznych, wymuszonych konkurencją na rynku.

Decyzje podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 5 i 5 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości