PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Definitywne porozumienie Nokii i Microsoftu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/definitywne-porozumienie-nokii-i-microsoftu-9070.html
QR Code
Definitywne porozumienie Nokii i Microsoftu

Maciej Celmer, 21 kwietnia 2011, 16:24 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 22 kwietnia 2011 o 14:53)
Tagi: Microsoft, Nokia, Windows, Windows Phone 7, współpraca

Firmy Nokia i Microsoft poinformowały dzisiaj o podpisaniu definitywnego porozumienia o partnerstwie. Zaowocuje ono nowym, globalnym ekosystemem mobilnych usług i oprogramowania, wykorzystującym dopełniające się zasoby obu podmiotów. Podpisane przed planowanym terminem porozumienie jest zgodne ze wspólnym oświadczeniem przedstawionym 11 lutego br.

Oprócz uzgodnienia warunków partnerstwa, w tym wkładu obu firm w rozwój nowego ekosystemu, Nokia i Microsoft poinformowały również o znaczących postępach w opracowywaniu pierwszych produktów Nokia z systemem Windows Phone. Obie firmy przygotowują ofertę nowych urządzeń marki Nokia, a w pracach tych uczestniczą już setki pracowników.

Firma Nokia rozpoczęła już także przenoszenie najważniejszych aplikacji i usług na platformę Windows Phone i wraz z partnerem zaprasza do współpracy zewnętrznych twórców aplikacji.

Stephen Elop, President i CEO firmy Nokia Corporation powiedział:

Nawiązaliśmy partnerską współpracę na najwyższym poziomie, która jest korzystna dla obu stron. Podstawą naszego partnerstwa są dopełniające się zasoby oraz konkurencyjność wspólnej oferty.


Steve Ballmer, CEO firmy Microsoft powiedział:
Nasze porozumienie jest korzystne dla branży. Nokia i Microsoft mogą wspólnie przyspieszyć innowacyjność i zapewnić konsumentom oraz partnerom lepsze warunki uczestnictwa w sukcesach naszego ekosystemu.

Struktura partnerskiej współpracy opiera się na czterech ogólnych obszarach:

 1. Połączenie dopełniających się zasobów, dzięki którym partnerstwo to jest naprawdę wyjątkowe:
  - Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone usługi map, nawigacji i niektóre usługi związane z lokalizacją. Nokia będzie tworzyć innowacyjne rozwiązania na platformie Windows Phone w takich obszarach, jak fotografia i wideo, oferując swoje doświadczenie w dziedzinie projektowania sprzętowego i obsługi językowej. Nokia będzie także sprzyjać rozwojowi platformy Windows Phone. Microsoft udostępni usługi wyszukiwania Bing w asortymencie urządzeń Nokia, a także wniesie swoje doświadczenie w dziedzinie aplikacji użytkowych, reklam, gier, mediów społecznościowych i innych usług. Połączenie nawigacji z reklamami oraz wyszukiwaniem umożliwi zwiększenie korzyści finansowych płynących z zasobów nawigacyjnych firmy Nokia oraz uzyskiwanie przychodów z nowych form reklam. Sens jest inny – monetization to jest raczej zarabienie na assetacj a nie ich wykorzystania
  - Firmy będą wspólnie zapraszać do współpracy twórców oprogramowania oraz pozyskiwać aplikacje. Umożliwi to tworzenie nowych aplikacji lokalnych i globalnych, a rejestracja twórców oprogramowania na platformę Windows Phone będzie bezpłatna dla wszystkich twórców aplikacji firmy Nokia.
  - Zostanie otwarty nowy, globalny sklep z aplikacjami marki Nokia, który będzie wykorzystywać infrastrukturę Windows Marketplace. Twórcy będą mogli publikować i dystrybuować aplikacje za pośrednictwem pojedynczego portalu, docierając do setek milionów konsumentów korzystających z urządzeń z oprogramowaniem Windows Phone, Symbian i Series 40.
  - Nokia wniesie do ekosystemu Windows Phone swoje doświadczenie w dziedzinie rozliczeń na fakturze operatora — podpisane umowy z 112 operatorami na 36 rynkach.
 2. Microsoft będzie otrzymywać od firmy Nokia tantiemy za platformę Windows Phone zainstalowaną w każdym urządzeniu, począwszy od momentu sprzedaży pierwszych produktów firmy Nokia z systemem Windows Phone. Opłaty te są konkurencyjne i odzwierciedlają spodziewaną wysoką sprzedaż urządzeń firmy Nokia, a także różne inne aspekty związane z pracami technicznymi prowadzonymi przez obie firmy. Dzięki udostępnieniu przez Microsoft platformy Windows Phone firma Nokia będzie mogła znacząco zmniejszyć wydatki operacyjne.
 3. W uznaniu wyjątkowego charakteru porozumienia pomiędzy firmami Nokia i Microsoft oraz jej wkładu w to partnerstwo, Nokia będzie otrzymywać płatności liczone w miliardach dolarów.
 4. W porozumieniu tym uznaje się wartość własności intelektualnej i wprowadza mechanizmy wymiany praw do własności intelektualnej. Na mocy porozumienia Nokia uzyska znaczące opłaty.

Ponieważ definitywne porozumienie zostało już podpisane, obie firmy rozpoczną rozmowy z operatorami, twórcami aplikacji i innymi partnerami, aby uświadomić przedstawicielom branży korzyści wynikające z przystąpienia do nowego ekosystemu. Jednocześnie będą kontynuowane prace nad produktami Nokia na platformę Windows Phone w celu zapewnienia dostaw urządzeń w roku 2012. Skala wzajemnego zaangażowania obu firm jest znacząca i zgodna z intencją stworzenia nowego ekosystemu opartego na długoterminowym partnerstwie strategicznym.

Źródło: Nokia

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 0 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości