PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Deja vu z masztami telefonii mobilnej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/deja-vu-z-masztami-telefonii-mobilnej-2414.html
QR Code
Deja vu z masztami telefonii mobilnej

Michał Gruszka, 29 października 2007, 11:17 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 29 października 2007 o 14:08)
Tagi: BTS, ciekawostka, Play

Mieszkańcy Strzeszyna złożyli w Urzędzie Miasta protest przeciwko uruchomieniu stacji bazowej telefonii komórkowej na budynku przy ulicy Horacego. Przedstawiciele sieci komórkowej Play deklarują natomiast, że gotowi są do rozmów z mieszkańcami. Budowa stacji bazowej na dachu budynku została już zakończona, ale stacja jeszcze nie działa.

Jak czytamy w Miasto Nowy Dziennik Koszaliński, przedstawiciele sieci komórkowej wciąż czekają na pozwolenie na jej użytkowanie. W ubiegłą sobotę mieszkańcy spotkali się i zdecydowali o powołaniu komitetu, który ma za zadanie wspierać protestujących przeciwko uruchomieniu stacji. W tym tygodniu natomiast mieszkający w sąsiedztwie wieży napisali pisma wyrażające ten sprzeciw.

Katarzyna Michałowska ze Strzeszyna powiedziała:

Osiemnaście osób napisało protesty, które już w poniedziałek trafiły do Urzędu Miasta.


Okazuje się, że o decyzji dotyczącej budowy masztu poinformowali radę osiedla urzędnicy. Przedstawiciele rady zadeklarowali, że w miarę możliwości będą wspierać walczących mieszkańców.


Arieta Matuszewska, przewodnicząca rady osiedla Strzeszyn powiedziała:
Rada osiedla została poinformowana o wszczęciu postępowania, ale nie jest stroną. Są nią tylko osoby mieszkające w budynku, na którym znajduje się wieża. Mimo to, napisaliśmy pismo do Wydziału Ur-banistyki i Architektury z prośbą o udostępnienie dokumentacji. Odpowiedziano nam, że została ona wycofana. Poprosiliśmy więc o przesunięcie terminu zaopiniowania projektu przez radę osiedla, abyśmy mogli się z nim zapoznać. Wtedy jednak dowiedzieliśmy się, że zgoda już została wydana.


Główne zarzuty mieszkańców wobec inwestora, to brak wystarczającej liczby informacji o decyzji dotyczącej budowy. Osoby mające maszt w sąsiedztwie skarżą się również, że jego uruchomienie będzie równoznaczne z poważnym spadkiem wartości ich nieruchomości. Zaznaczają też, że boją się negatywnych konsekwencji, jakie fale elektromagnetyczne mogą mieć na ich zdrowie, tym bardziej, że na osiedlu mieszka wiele młodych małżeństw z małymi dziećmi, a w pobliżu wieży znajduje się plac zabaw i przedszkole.

Przedstawiciele operatora odpierają jednak te zarzuty twierdząc, że negatywny wpływ fal nie został udowodniony żadnymi naukowymi badaniami.


Marcin Gruszka, rzecznik prasowy sieci Play powiedział:
Jesteśmy gotowi zapłacić za przeprowadzenie testu dotyczącego wpływu na zdrowie, a mieszkańcy będą mogli wybrać firmę, która go przeprowadzi. Na ustawienie masztu mamy wszystkie pozwolenia i spełniamy normy środowiskowe, które w Polsce są o wiele wyższe niż w innych krajach Unii Europejskiej.

To, iż stacje stawiane są na budynkach, przedstawiciele sieci komórkowej tłumaczą chęcią nienaruszania walorów krajobrazowych.

Nie zamierzamy jednak działać na siłę i wbrew woli mieszkańców, jesteśmy więc otwarci na rozmowy, ale chcielibyśmy prowadzić dialog i usłyszeć argumenty poparte konkretnymi dowodami-pod-sumowuje rzecznik Play.

Źródło: Miasto Nowy Dziennik Koszaliński

reklama

Ostatnie opinie internautów

dARYl 29.10.2007 @ 11:49
Chodzi o ten nadajnik? http://www.mobile-internet.org/horacego-23.htm Czemu Dziennik Koszaliński pisze o Poznaniu? :-)
Loqu 29.10.2007 @ 14:32
Play chce placic za takie badania bo i tak juz ma spore opoznienia z budowa wlasnej sieci. Chca w Poznaniu jak najszybciej uruchomic chociaz jeden klaster wlasnej sieci bo bez calego klastra nie moga sie przelaczyc na swoje nadajniki i musza nadal placic plusowi za roaming krajowy.
Ciekaw jestem co ze sprzedaza Play'a, ten rok juz wiadomo, ze nie, wiec kiedy polowa 2008?
Fama 4.06.2009 @ 09:43
W Polsce też już są dostępne farby i materiały do ochrony pomieszczeń przed promieniowaniem elektromagnetycznym (np. firmy Yshield - www.e-smog.pl). Zabezpieczenia pomieszczeń takich jak budynki mieszkalne, szpitale, szkoły czy przedszkola są już stosowane w wielu krajach - Niemcy, Austria, Szwajcaria. W Polsce to w dalszym ciągu temat mało znany.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 13 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości