PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Delikatne zamieszanie na rynku polskich operatorów

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/delikatne-zamieszanie-na-rynku-polskich-operatorow-7534.html
QR Code
Delikatne zamieszanie na rynku polskich operatorów

S.Nowak, 10 czerwca 2010, 11:16
Tagi: Orange, Play, Plus, Telekomunikacja Polska (TP SA)

Czy Plus i PLAY zmienią niebawem swoich właścicieli? W kuluarach dyskutuje się o tej sprawie już od jakiegoś czasu. Szczególnie PLAY, w zasadzie od początku swojego istnienia nękany jest plotkami o rzekomym odsprzedaniu go którejś z większych sieci. Gazeta prawna przyjrzała się bliżej możliwościom.

Jako głównych pretendentów do kupna sieci PLAY wskazuje się Telekomunikację Polską, albo Zygmunta Solorza-Żaka. Plotki o przejęciu P4 przez TP nasiliły się ostatnio, głównie przez nawiązanie współpracy obu operatorów przy budowie sieci LTE. Dla jednych jest to jawny dowód nadchodzącej fuzji, jednak nie wszyscy podzielają to zdanie.
Główną korzyścią dla grupy TP byłaby likwidacja niewygodnej konkurencji.

Gdyby P4 przejął Zygmunt Solorz-Żak, sieć prawdopodobnie stałaby się klejnotem koronnym w jego sieci usług telekomunikacyjnych obok Cyfrowego Polsatu. Z punktu widzenia konkurencyjności na rynku to rozwiązanie byłoby lepsze.

Przejęcie Polkomtela rządzi się natomiast innymi prawami. Przede wszystkim na zakup sieci przez innego polskiego operatora nie zgodzi się UOKiK. Stworzyłoby to bowiem za dużą jednostkę pod jednym zarządem na rynku i powstałyby problemy z utrzymaniem konkurencyjności. Oprócz tego PKN Orlen, PGE, KGHM i Vodafone deklarują chęć sprzedaży swoich udziałów w Polkomtelu. Nadmienić należy, że są to wszyscy główni udziałowcy. W tym przypadku Zygmunt Solorz-Żak musiałby zdobyć ogromne fundusze by zakupić Plusa, tak więc ta opcja nie jest brana realnie pod uwagę.

P4 jest warte w tej chwili ponad 5mld złotych, natomiast Polkomtel trzy razy tyle - co najmniej 15mld zł.

Źródło: gazeta prawna

reklama

Ostatnie opinie internautów

dendryt 10.06.2010 @ 14:10
Teraz się zacznie, będzie jak z okienkiem transferowym w futbolu, kto kupi, kto sprzeda.. dużo spekulacji a potem wielkie nic. Wydaje mi się że nie ma znaczenia kto przejmie, najbardziej jednak prawdopodobne że będzie to TP lub Orange.. Nawiązanie współpracy, to może być początek fuzji. Ja tylko mam nadzieje że nie zmieni to dotychczasowych działań spółek. Najbardziej obawiam się utraty śród z Orange, bo utrata tańszych biletów byłaby bolesna, ale chyba akcje wizerunkowe operatorów nie powinny się zmieniać.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 9 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości