PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Doganiamy światowy rynek mobilnych płatności

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/doganiamy-swiatowy-rynek-mobilnych-platnosci-8900.html
QR Code
Doganiamy światowy rynek mobilnych płatności

Maciej Celmer, 29 marca 2011, 13:15
Tagi: CallPay, płatności mobilne, płatności zbliżeniowe

Szacunki ekspertów z CallPay wskazują, że rynek płatności dokonywanych za pośrednictwem telefonów komórkowych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnie w 2013 roku 5 mld euro. W tym czasie wartość rynku światowego przekroczy 160 mld euro. W Polsce również można zaobserwować dynamiczny rozwój tego typu usług.

Pomimo, iż rynek płatności mobilnych w Polsce jest dopiero w fazie rozwoju, można stwierdzić, że jest to jedna ze strategicznych gałęzi rozwoju usług płatniczych. Dobra koniunktura na rynku usług płatności mobilnych to zasługa zwiększenia częstotliwości dokonywanych transakcji i potrzeba obsługi transakcji o niskich wartościach.

Krzysztof Pawlicki, dyrektor rozwoju biznesu spółki CallPay powiedział:

Usługi płatności przez telefon mają w naszym kraju szerokie pole do rozwoju. Nie są co prawda jeszcze wykorzystywane na taką skalę jak w krajach Europy Zachodniej, ale w miarę rozpowszechniania się nowych technologii, stają się coraz bardziej popularne, a wartość płatności mobilnych w Polsce dynamicznie wzrasta, dążąc do wysokiego europejskiego poziomu


Na polskim rynku pojawia się coraz więcej form umożliwiających dokonywanie płatności przez telefon komórkowy. Systemy umożliwiające tego typu płatności są dość zróżnicowane. Większość z nich wymaga połączenia z internetem, instalowania określonych aplikacji lub wysyłania SMS-ów.


Krzysztof Pawlicki powiedział:
Należy rozróżnić dwa główne kierunki rozwoju płatności mobilnych. Technologię zbliżeniową, gdzie wymagany jest po stronie sprzedawcy specjalny terminal z technologią NFC, a po stronie Klienta telefon z odpowiadającą mu kartą. Drugi rodzaj systemów jest mniej wymagający technicznie i w celu wykonania transakcji nie jest potrzebny żaden terminal płatniczy, a nawet obecność sprzedawcy. Proponujemy dokonywanie płatności z pomocą każdego telefonu komórkowego działającego w każdej sieci GSM. Transakcja jest realizowana poprzez wykonanie zwykłego połączenia głosowego. Numer, na który wykonywane jest połączenie określa danego usługodawcę/sprzedawcę lub dany produkt. Podobieństwem karty płatniczej i systemu Callpay jest to, że kupowane produkty są w tej samej cenie, co np. w kiosku. Jedynym dodatkowym kosztem, jaki Klient ponosi to koszt połączenia, które trwa max 5 sekund. Z uwagi na krótki czas transakcji i fakt, że numery CallPay odpowiadające za płatności to standardowe numery określane jako „stacjonarne”, koszt ten jest nie zauważalny dla większości Klientów

W systemie CallPay gwarancją dokonania transakcji są potwierdzenia, które mogą być przesyłane drogą SMS lub zamieszczane na stronie internetowej. Za jej pośrednictwem każdy użytkownik otrzymuje indywidualny profil, na którym może na bieżąco śledzić transakcje, rozliczenia, wartości zakupów i historię konta.

Proponowane dziś rozwiązania mogą być wykorzystywane w sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i kolejowej, wnoszeniu opłat za parkingi, taksówki a także przy dokonywaniu zakupów w tradycyjnych sklepach oraz przez internet. Zakres usług oferowanych przez firmy oferujące płacenie za pośrednictwem telefonów komórkowych stale się poszerza. Z roku na rok przybywa też osób, które z nich korzystają.

Źródło: CallPay

reklama

Ostatnie opinie internautów

Cami 29.03.2011 @ 13:34
Mnogość systemów to wcale nie plus. Żeby mobilne płatności zdobyły zaufanie klientów musi istnieć jeden, uniwersalny sposób. NFC i płatności zbliżeniowe tutaj pasuję. Wszystkie inne oparte na połączenia głosowe, SMS, instalowane aplikacje itd. to tylko dodatki, które nigdy nie będą równie popularne i możliwe do zaakceptowania przez klienta masowego, co płatności sygnowane przez banki.
Wiele systemów tylko rozwadnia przekaz i komplikuje - klienci czują się zagubieni i często poirytowani. Przecież mam funkcję zbliżeniową, a tutaj ci ludzie coś jeszcze ode mnie chcą...
tyrso 29.03.2011 @ 14:51
Cami - jasne. tylko że do NFC potrzeba ci jeszcze dodatkowych gadżetów technicznych - do telefonu i do terminalu. ja akurat zblizeniowej karty nie mam - mam za to telefon, którym w wielu sytualcjach chciałbym zapłacić - a jeśli do tego nie musze instalować aplikacji ani stukac smsa tylko zwyczajnie zadzwonić pod wskazany numer - w to mi graj. myślę że rozwijać się będzie jedno i drugie - ale technologia NFC bardziej mi podchodzi pod usługi stricte bankowe niż mobilne (ale co do momenklatury nie będę się przeczać :)
dawid9222 29.03.2011 @ 20:06
Wcale mnie nie dziwi taki stan rzeczy.
Mobilne płatności, czy tego chcemy czy nie, będą coraz częściej pojawiały się w naszym życiu codziennym.
Owszem każde systemy mają swoje plusy i minusy, jednak nie są jeszcze one ostatecznie zakończone i zawsze mogą zostać uaktualnione, czy poprawione.
Ja jestem jak najbardziej za, trzeba iść z duchem czasu ;-)
Hajdek 29.03.2011 @ 21:24
@tyrso - moduł NFC mają standardowo wbudowane m.in. najnowsze dotykowe modele Nokii. Z czasem każdy, nawet low-endowy smartphone będzie posiadał taką funkcję, a terminali będzie coraz więcej (tak samo jak banków, które będą je obsługiwać). Natomiast dokonywanie przelewów drogą SMS'ową pozostanie popularne wśród osób, które preferują telefony, o bardzo słabym hardware i bez systemu operacyjnego, chociaż użytkownicy fonów z modułem NFC z początku zapewne też będą korzystać z takiej opcji, gdyż liczba terminali nie będzie zbyt duża.
Pozdrawiam, Hajdek
@Frasier 3.04.2011 @ 08:32
Docelowo NFC będzie w każdym telefonie. To jest tylko i wyłącznie kwestia osiągnięcia masy krytycznej. Jeżeli płatności będą już na tyle popularne, że staną się codziennym elementem życia znacznej części populacji producenci telefonów dołożą te kilkadziesiąt centów (bo przy wzroście popularności nie sądzę, żeby taki modłu byłdroższy) i będą go łądowac do najróżniejszych modeli.
Cami 3.04.2011 @ 12:10
W drugiej wiadomości z tej serii napisałam kilka informacji o NFC, żeby sie nie powtarzać, zostawię tutaj lin kdo Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Near_Field_Communication
@tyrso - tak jak pisał Hajdek, coraz więcej modeli będzie miało te moduły wbudowane i to jest nieunikniony trend. Wierzą, że za kilka lat telefon skutecznie zastąpi kartę płatniczą, nie tylko dla mikropłatnosci, ale dla zwyczajnych też - tyle, że dodatkowo potwierdzanych PINem, tokenem, czy czymkolwik.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 8 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości