PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > E-faktura a ulga internetowa za rok 2010

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/e-faktura-a-ulga-internetowa-za-rok-2010-8922.html
QR Code
E-faktura a ulga internetowa za rok 2010

Maciej Celmer, 4 kwietnia 2011, 08:59
Tagi: e-faktura, Internet, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

UKE opublikował informacje dotyczące ważności dokumentów potwierdzających poniesione wydatki przy korzystaniu z ulgi internetowej.

Wydatki na usługi telekomunikacyjne są dokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Faktura VAT może być wystawiona w formie papierowej lub elektronicznej.

Otrzymywanie faktury VAT w formie elektronicznej jest uwarunkowane wyrażeniem zgody przez odbiorcę faktury (firmę, konsumenta) na tę formę. Każdorazowo zgoda/cofnięcie zgody na fakturę VAT w formie elektronicznej musi być wyrażona przez odbiorcę faktury w formie pisemnej lub w formie elektronicznej.

Obecnie bardzo popularne jest proponowanie przez operatorów telekomunikacyjnych (np. TP, operatorzy komórkowi) swoim abonentom rezygnacji z „papierowej faktury" i otrzymywanie jej elektronicznego obrazu (tzw. EOF - elektroniczny obraz faktury w formacie PDF) na podany przez klienta adres e-mail lub udostępnianie obrazu faktury na stronie internetowej operatora. Należy podkreślić, że ta forma informowania klienta o wysokości jego zobowiązań za wykonane na jego rzecz usługi telekomunikacyjne również wymaga wyrażenia przez niego zgody pisemnej lub w formie elektronicznej. Na żądanie klienta operator ma obowiązek wystawienia odpowiedników EOF w formie faktur papierowych!

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczone zostały szczegółowe informacje dotyczące ważności dokumentów potwierdzających poniesione wydatki przy korzystaniu z ulgi internetowej za 2010 r. W świetle zamieszczonej przez MF interpretacji zawartej w broszurze dotyczącej rozliczenia ulgi internetowej za 2010 rok, odbiorca faktur przesyłanych w formie elektronicznej zobowiązany jest do przechowywania tych faktur w tej formie i w formacie, w którym zostały mu przesłane, w sposób gwarantujący autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści, jak również czytelność przez cały okres przechowywania.

Żeby faktura mogła być uznana za elektroniczną fakturę, musi spełniać powyżej określone warunki. W przypadku braku ich spełnienia, jakikolwiek dokument w tym elektroniczny obraz faktury w formacie PDF czy też tzw. ekofaktura nie stanowi faktury elektronicznej, a więc nie była fakturą w rozumieniu przepisów prawa, uprawniającą do skorzystania z ulgi internetowej za 2010 rok.

Zgodnie z interpretacją ministerstwa otrzymywanie jedynie Elektronicznego Obrazu Faktury, który nie spełnia warunków (w szczególności, jak wynika z interpretacji MF, otrzymywanie Elektronicznego Obrazu Faktury na podany adres e-mail albo udostępnianie Elektronicznego Obrazu Faktury na stronie internetowej operatora) oznacza, że nie posiadamy za 2010 r. faktur VAT w formie elektronicznej, w rozumieniu przepisów podatku od towarów i usług. Należy pamiętać, że operator ma jednak obowiązek wystawienia na żądanie podatnika faktur w formie papierowej.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu oraz organowi kontroli skarbowej, które zliberalizowało zasady przesyłania e-faktur, odstępując od obowiązku ich przesyłania tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu elektronicznego albo transmisji danych EDI. Nadal jednak każda faktura przesyłana w formie elektronicznej powinna cechować się autentycznością pochodzenia (niemożnością dokonania w fakturze zmian) oraz integralnością jej treści (chodzi o pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury).

Źródło: UKE

reklama

Ostatnie opinie internautów

Cami 4.04.2011 @ 10:15
Właśnie o tym pisałam wcześniej. Niepotrzebne zamieszanie, brak ujednoliconych standardów. Dlaczego nie mogłoby być tak, że KAŻDY dostawca internetu który wysyła nam e-fakturę (która też powinna mieć jeden standard) na koniec roku kalendarzowego sam z siebie (nie to, że my musimy zamówić) przysyła wydrukowane faktury za rok miniony? Przecież sens e-faktury to zaoszczędzenie na opłacie pocztowej, bo koszta papieru są nieistotne przy masowym druku. Co więcej, jak sobie prywatnie zaczniemy drukować faktury to będzie znacznie większa szkoda dla śrosowiska, bo nasza biurkowa drukarka nie pracuje w takiej sklai, nie ma więc takiej efektywności energetycznej na kartkę jak w drukarni.
Czyli, koniec roku, jeżeli dostajemy e-faktury, za miniony rok przychodzą w formie papierowej i firma oszczedza raptem 11 z 12 opłat pocztowych...
@Frasier 4.04.2011 @ 19:06
O ile się nie mylę w przyszłym roku ma się mocno rozjaśnić w kwestii e-faktur, chyba ten rok będzie ostatnim takim "dziwnym". Szkoda, że to klienci maja problemy i nieprzyjemnosci, a nie operatorzy, którzy zmuszają (bo czym jak nie zmuszeniem jest róznica kilkudziesięciu złotych w opłacie aktywacyjnej jak nie bierzemy e-faktury?) klientów do takiego rozwiązania. Pozostaje liczyć na łaskę urzednika. Ciekawe US zapowiada wyrywkowe kontrole - ciekawe w jaki sposób :-).

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 9 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości