PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Głosowanie przez komórkę

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/glosowanie-przez-komorke-5204.html
QR Code
Głosowanie przez komórkę

Paweł Wasik, 12 grudnia 2008, 09:42
Tagi: GSM, SMS

Parlament Estonii przyjął w poprawkę do ordynacji wyborczej, dzięki której w kraju tym jako pierwszym na świecie będzie można głosować w wyborach przez telefon komórkowy. Zdaniem posłów głosowanie przez komórkę podniesie frekwencję wyborczą.

Estonia w 2004 r. wprowadziła głosowanie przez internet dla wyborców posiadających specjalną kartę identyfikacyjną. Przy użyciu tej samej karty można będzie obecnie oddać głos przez komórkę. Poprawka do ordynacji wejdzie w życie 10 dni po opublikowaniu w dzienniku "Riigi Teataja". Z nowego sposobu głosowania będzie więc można skorzystać w najbliższych wyborach parlamentarnych w 2011 r.

Źródło: interia/pap

reklama

Ostatnie opinie internautów

julka88 12.12.2008 @ 09:56
Estonia zapisze się w annałach historii, jako pierwszy kraj, który poszedł z duchem czasu aż tak daleko, że wprowadził możliwość głosowania przez komórkę (a wcześniej internet). Moim zdaniem będzie, to chwalebna karta w dziejach tego państwa. Jestem zwolenniczką tego typu rozwiązań. Sama jestem patriotką, która udział w wyborach traktuje jak obywatelski obowiązek; pokazanie i udowodnienie, że kocham ojczyznę i jej losy nie są mi obojętne. Jednak wśród rodaków coraz bardziej szerzy się swoisty marazm, lenistwo i brak zainteresowania przyszłością. Wydaje mi się, że wprowadzenie możliwości głosowania przez internet i telefon komórkowy, to obecnie jedyny sposób by zmobilizować społeczeństwo do czynnego udziału w wyborach. Z tych też względów pochwalam działania parlamentu estońskiego i poniekąd zazdroszczę tej odwagi w działaniach. Bo czyż nie pięknie byłoby, gdyby frekwencja podczas wyborów wynosiła 70-80%, zamiast niepełnych 50%?
Podobno, ludzie, którzy mają marzenia są szcześliwsi ;)
natkasal 12.12.2008 @ 14:21
o tak już głosowanie przez komórke. na święta juz nie wysyłamy kartek tylko smsy, listów miłosnych juz nikt chyba nie dostaje tylko smsy, a może by tak naród ruszył te swoje 4 litery i poszedł choć raz na jakis czas na wybory - ten pomysł mi się nie podoba
julka88 12.12.2008 @ 14:36
@ natkasal
Jeśli chodzi o wysyłanie świątecznych życzeń za pomocą sms'ów, to też jestem przeciw. Pisałam zresztą o tym przy okazji innego artykułu. Jednak ta idea, to zupełnie coś innego. Tutaj chodzi o to, aby zrobić wszystko co się da, aby zachęcić ludzi do czynnego udziału w głosowaniu i życiu publicznym. Mentalność ludzi zmienić bardzo trudno. Łatwiej jest wyjść im na przeciw.
Oczywiście to tylko moje subiektywne odczucie :)
herbacia 12.12.2008 @ 15:07
Wszystkie działania poprawiające frekwencję w wyborach są dobre. Jeżeli zostaną zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa (czyli naprawdę jedna osoba = jeden głos oraz anonimowość przy głosowaniu) to jestem jak najbardziej za. Można narzekać na to, że coraz więcej rzeczy nie robimy "osobiście", czyli jak napisał natkasal, ale nie można zapominać o drugiej stronie medalu. Dzięki takim rozwiązaniom technologicznym osoby niepełnosprawne lub mające problem z wyjściem z domu (chore lub np. na urlopach macierzyńskich z malutkim dzieckiem) mogą zagłosować i korzystać w pełni ze swoich praw obywatelskich w sposób komfortowy i wygodny dla nich. A pomaganie osobom, które są w jakiś sposób słabsze jest naszym moralnym obowiązkiem. A smsy są dobrym wynalazkiem, a gdy komuś przeszkadzają i ma inne możliwości - niech nie korzysta. Wszystko jest dla ludzi. Chociaż zgadzam się, że list miłosny napisany na pięknej papeterii jest mistrzostwem samym w sobie.
haron 12.12.2008 @ 15:53
@julka88
Z technicznego punktu widzenia, jak najbardziej ciekawe, ale sama idea rodzi moje wątpliwości.
Piszesz, że jesteś patriotką i głosowanie to dla Ciebie spełnienie obowiązku względem ojczyzny. Bardzo szlachetne. Myślę, że jeśli dla kogoś innego udział w wyborach ma podobny wydźwięk, to stać go na to, żeby iść do lokalu, zakreślić wybrane przez siebie pole i wrzucić głos do urny. Rozumiem, gdy ktoś jest chory, niepełnosprawny, wtedy ułatwienie wyrażenia swojego stanowiska jest jak najbardziej na miejscu.
Osobiście jakoś nie wyobrażam sobie polskiej rodziny w niedzielne popołudnie siedzących na kanapie i biorących udział w telefonicznym wyborze władzy, pomiędzy oddawaniem głosów na swoją ulubioną parę w tańcu z gwiazdami lub innym programie w typie "Jak oni fałszują".
Jestem za tym pomysłem, ale tylko dla tych, którzy nie mogą pójść o własnych siłach.

@herbacia
Są skuteczniejsze sposoby na poprawienie frekwencji wyborczych.
julka88 12.12.2008 @ 16:15
@haron
Problemem jest, że w Polakach gdzieś zatracił się duch patriotyzmu i oddania ojczyźnie. Ja zawsze będę chodzić do lokalu, aby oddać swój głos [pisałam zresztą o tym], jednak oboje dobrze wiemy, że dla ponad połowy społeczeństwa wyjście z domu i zagłosowanie, to problem nie do przejścia. Przykre, ale jakże prawdziwe. Może to utopijne podejście, ale naprawdę upatruję w możliwości głosowania przez internet i telefon komórkowy szansy na poprawę frekwencji... Może rzeczywistość okaże się zupełnie inna, ale na razie wierzę w tą ideę.
herbacia 12.12.2008 @ 18:35
Hm... a może popatrzymy na to z tej strony, że wszystko idzie do przodu. Duch patriotyzmu i oddanie ojczyźnie nie musi się przejawiać tylko w osobistym marszu do lokalu wyborczego. Może się wyrażać również w wysłaniu smsa.
Po prostu jesteśmy w nowej rzeczywistości, która dysponuje nowymi możliwościami.
beataa122 14.12.2008 @ 08:43
Zgadzam się zarówno ze zwolennikami i przeciwnikami tego pomysłu...Jednak trochę bardziej jestem na "nie"...Oczywiscie w żadnym przypadku nie neguję postępu techniki ale jak dla mnie telefon nigdy nie zastąpi zwykłego kontaktu międzyludzkiego...Wybory zawsze kojarzyły mi się nie tylko z oddaniem głosu ale z kolejką do urny, w której(tej kolejce;))moi sąsiedzi zażarcie dyskutowali o swoich poglądach,w której mozna było spotkać dawno nie widzianych znajomych...tego nie da sie poczuć wysyłając smsa...Zastanówmy się czy zyskując wygodę czegos nie tracimy?Oczywiście nie będzie to obowiązkowe więc każdy ma wybór ale...no właśnie...Poza tym zgadzam się z natkasal-pójście do urny nie jest az tak wielkim poświęceniem,żeby sie od tego wymigiwać...Moim zdaniem lepiej byłoby zainwestowac w poprawę wyglądu lokali wyborczych...może w organizowanie festynów rodzinnych przy okazji wyborów(a nie tylko wtedy kiedy nie obowiązuje jeszcze cisza przedwyborcza)..Zbliżajmy się do siebie a nie izolujmy...

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 9 i 1 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16