PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Google: spersonalizowane wyszukiwanie dla wszystkich

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/google-spersonalizowane-wyszukiwanie-dla-wszystkich-6776.html
QR Code
Google: spersonalizowane wyszukiwanie dla wszystkich

Paweł Wasik, 8 grudnia 2009, 02:20 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 8 grudnia 2009 o 02:21)
Tagi: Google

Wyszukiwarka Google wyświetla teraz spersonalizowane wyniki wszystkim użytkownikom – również tym, którzy nie są zalogowani do konta dostawcy usługi. Google wykorzystuje w tym celu zapisany na komputerze internauty plik cookie, który zawiera informacje na temat wyszukań z ostatnich 180 dni. Na podstawie tego pliku wyszukiwarka orientuje się w upodobaniach internauty, dostosowując doń wyniki.

Google analizuje, które rezultaty użytkownik najczęściej klika i podczas następnego wyszukiwania daje wyższy priorytet odnośnikom do stron dotyczących preferowanych zagadnień. Na przykład po wpisaniu frazy "przepisy" na szczycie listy wyników pojawią się strony poświęcone gotowaniu, jeśli wcześniejsza aktywność internauty wskazuje na zainteresowania kulinarne, a nie prawnicze.

Działania Google'a krytykuje Marc Rotenberg, dyrektor zajmującej się sprawami ochrony danych organizacji Electronic Privacy Information Center (EPIC). Jak czytamy w blogu gazety "The New York Times", Rotenberg powiedział, że fakt śledzenia przez usługodawcę internetowego kwerend niezalogowanych użytkowników to koniec jednego z niewielu pozostałych przejawów ochrony sfery prywatnej. Inni obrońcy prywatności skarżą się, że personalizacja dla wszystkich internautów jest standardowo włączona i trzeba ją samemu wyłączyć (opt out).

Do tej pory spersonalizowane wyszukiwanie obejmowało użytkowników zarejestrowanych i zalogowanych, którzy w ustawieniach konta włączyli specjalny protokół webowy. Niezalogowani mogą wyłączyć personalizację przez wybranie w prawej górnej części strony wyników opcję Historia online, a następnie wyłączenie dostosowywania – wyjaśnia Google. Po wykasowaniu plików cookie w przeglądarce konieczne jest ponowne wyłączenie personalizacji.

Źródło: heise-online

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 11 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości