PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Google Voice Search już od dziś

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/google-voice-search-juz-od-dzis-7802.html
QR Code
Google Voice Search już od dziś

dawidf, 16 września 2010, 09:08 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 16 września 2010 o 09:11)
Tagi: Android, Android 2.1, Android 2.2, Google, Google Voice Search


Wyszukiwanie głosowe Google umożliwia użytkownikom przeszukiwanie sieci za pomocą słów wypowiadanych bezpośrednio do mikrofonu telefonu. Funkcja będzie od dziś dostępna w urządzeniach korzystających z platformy Android oraz aparatów typu iPhone. Wyszukiwanie głosowe oparto na technologii rozpoznawania mowy Google. Wypowiadane słowa są przetwarzane na tekst, na podstawie którego przeprowadzane jest wyszukiwanie w Google, zupełnie tak samo jak w przypadku słów wpisywanych do pola wyszukiwarki. W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym Android funkcja wyszukiwania głosowego została dalece zintegrowana z obsługą telefonu, co znacznie ułatwia i skraca czas wyszukiwania.

Głos zawsze stanowił najbardziej naturalny sposób komunikacji i używania telefonu – mówienie jest zazwyczaj szybsze i łatwiejsze niż pisanie. Google opracował na początku funkcję wyszukiwania głosowego dla języków angielskiego, mandaryńskiego i japońskiego. W następnej kolejności udostępniona została również w językach koreańskim, mandaryńskim dialekcie tajwańskiego, francuskim, niemieckim, włoskim oraz hiszpańskim. Od dzisiaj korzystać można z wyszukiwania głosowego w języku polskim.

Docelowo Google chciałby udostępnić funkcję Google Voice Search we wszystkich językach. Dodanie każdego nowego języka i dialektu poprzedza jednak szereg drobiazgowych i pracochłonnych czynności. Na początkowym etapie specjaliści Google tygodniami pracują bezpośrednio z autochtonami korzystającymi z danego języka czy dialektu na codzień. Zebrane wypowiedzi służą następnie do stworzenia niepowtarzalnego, specyficznego modelu, na którym opiera się działanie usługi w danym języku. Osoby uczestniczące w projekcie proszone są o wielokrotne odczytywanie popularnych zapytań w swoim rodzimym języku w zróżnicowanych warunkach akustycznych, np. w restauracji, przy ruchliwej ulicy czy we wnętrzu auta. Ponadto dla każdego języka tworzony jest słownik zawierający ponad milion rozpoznawalnych słów.

„Jak zwykle, bardzo cieszymy się z wprowadzenia usługi w kolejnym, nowym języku. Uważamy, że wpisywanie hasła na urządzeniu przenośnym – zwłaszcza w ruchu - jest mniej wygodne niż na komputerze. Dzięki Google Voice Search, aby przeszukać sieć wystarczy się jedynie odezwać. Znalezienie odpowiedzi na pytanie czy zlokalizowanie restauracji w okolicy nagle staje się niebywale proste” - mówi Amir Mané, Product Manager, Google Speech Technologies, odpowiedzialny za wprowadzenie usługi w języku polskim.

- Sposób aktywacji Wyszukiwania głosowego Google różni się w zależności od posiadanego modelu telefonu. W przypadku urządzeń z zainstalowanym systemem operacyjnym Android 2.1 lub nowszym z zainstalowaną aplikacją Quick Search Box w celu uruchomienia funkcji wyszukiwania głosowego wystarczy nacisnąć ikonę mikrofonu. Użytkownicy telefonów iPhone na których zainstalowano już Google Mobile App, mogą natomiast włączyć funkcję, wybierając nowy język z panelu ustawień aplikacji.

- W przypadku urządzeń z systemem Android 1.6 lub 2.1, na których zainstalowano już aplikację Voice Search jeszcze dziś aktywowane zostanie wyszukiwanie głosowe w języku polskim. Warunkiem działania funkcji jest wybór języka w ustawieniach „Język i klawiatura” telefonu.

- Użytkownicy, którzy nie posiadają aplikacji Voice Search w menu na swoim telefonie Android mogą zainstalować ją za pomocą sklepu z aplikacjami Android Market, wyszukując pozycję „voice search”.

- W celu pobrania Google Mobile App dla urządzeń iPhone należy wyszukać „Google Mobile App” w App Store lub przejść tutaj.

- Więcej informacji można uzyskać pod adresem http://mobile.google.pl.

reklama

Ostatnie opinie internautów

królewna 1.02.2011 @ 11:47
pozdrawiam! tym razem ja będę sędzią tej debaty: klocek ma rację, mam dowody na to( jeżeli wideo nie jest wystarczy:P) http://mojdroid.pl/1161/poradnik-piszemy-smsy-i-notatki-za-pomoca-glosu
tutaj możesz przeczytać sobie informacje o tym, jak włączyć funkcję pisania wiadomości albo notatek głosem!
radiohead 1.02.2011 @ 16:01
ejj królewna :/ nie uważasz, że ten artykuł jest trochę stary???? bo jeśli artykuł zostałby napisany w 2011, to nowy byłby, ale to jest ze zeszłego roku... więc jeśli macie coś nowego, to proszę pokażcie :) ale proszę nie takie stare artykuły :D

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 15 i 10 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości