PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Google zwiększa bezpieczeństwo w Android Market

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/google-zwieksza-bezpieczenstwo-w-android-market-8712.html
QR Code
Google zwiększa bezpieczeństwo w Android Market

Maciej Celmer, 7 marca 2011, 10:46
Tagi: Android, aplikacje, Google, Wirusy

Firma Google w związku z pojawieniem się w ostatnim czasie zainfekowanych aplikacji w Android Market postanowiła zwiększyć bezpieczeństwo treści zamieszczanych w sklepie z aplikacjami na platformę Android.

Aplikacje, zdaniem Google, zostały skasowane z marketu po kilku minutach ich wykrycia. DroidDream, złośliwe oprogramowanie, które pojawiło się w aplikacjach na Android Market stanowiło zagrożenie dla starszych wersji oprogramowania, Android 2.2 oraz wyżej nie jest zagrożony.

Informacje jakie mogły zostać przekazane twórcą szkodliwego oprogramowania to kod IMEI/IMSI. Pozwalają one na identyfikację urządzenia oraz zawierają informacje dotyczące wersji oprogramowania na danym urządzeniu. Nie wykluczone jest, że w kilku przypadkach, błędy w oprogramowaniu mogły spowodować wyciek prywatnych danych z telefonu.

Google planuje update bezpieczeństwa Android Market dla wszystkich zaatakowanych telefonów, który je zabezpieczy. Jeśli telefon użytkownika padł ofiarą ataku, otrzyma on wiadomość e-mail, która zostanie wysłana do w przez android-market-support@google.com w przeciągu kolejnych 48 godzin. Powiadomienie zostanie również przesłane do telefonu.

O zaistniałym zagrożeniu, wraz z metodologią działania i listą zainfekowanych aplikacji można zapoznać się w wiadomości "Wirusy w Android Market".

Na temat podatności systemu na ataki pisałem w wiadomości "Androidowe niebezpieczeństwo - system podatny na wirusy"

Źródło: Google, wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

Frasier 7.03.2011 @ 11:17
Warto też wspomnieć, bo to nie wynika bezpośrednio z wiadomości, że aplikacje zostały także skasowane zdalnie na telefonach użytkowników. Wszystko w ramach regulaminu, na który się zgodzili i dla ich dobra, ale na pewno dla części świadomość jaki dostęp do ich telefonu ma Google nie będzie komfortowa.
dawid9222 7.03.2011 @ 11:18
Po ostatniej wpadce, Google musi naprawić błędy.
Podoba mi się ich taktyka, że nie próbują tego zatuszować, czy wypierać się, lecz uczciwie przyznają się do pomyłki.
Fakt, błędy zdarzają się każdemu, tylko trzeba umieć naprawić swoje szkody. I widać Google z tego założenia wychodzi ;)
Nasuwa się pytanie, jeśli prywatne dane z telefonu wyciekły do sieci, to jak Google to naprawi?
omen 14 7.03.2011 @ 17:59
No i bardzo dobrze, zdarzyła się wpadka, trzeba to naprawić i postarać się by takich wpadek więcej już nie było, a gdy google zwiększy bezpieczeństwo powinno być już dobrze.
Jestem ciekawy jak taka solidna i najbardziej znana strona mogła dopuścić do czegoś takiego.
No, ale mówi się trudno, stało się, podnosimy się, naprawiamy błędy i idziemy dalej przed siebie i tak właśnie google zrobiło i to mi się w nich podoba. No zobaczymy jak poprawią te bezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że skutecznie, bo na pewno każdy z google korzysta.
kamilxy 7.03.2011 @ 21:17
Bezpieczeństwo to podstawa, czy w rzeczywistości czy w sieci. Dobrze, że Google nie siedzi z założonymi rękami tylko działa i to dość sprawnie (nawet bardzo) bo ostanio coraz głośniej o zainfekowanych telefonach komórkowych (np. sprawa bankowości Internetowej).
pozdrawiam :)
koksik1000 8.03.2011 @ 00:59
Android robi się coraz bardziej popularny więc możemy spodziewać się co raz większej ilości szkodliwego oprogramowania jedyną rada jakiej można udzielić osobom posiadającym telefony z androidem jest to aby uważnie sprawdzali co instalują na swoich telefonach.
Wanda 8.03.2011 @ 08:03
dawid9222 - biorąc pod uwagę otwartość Androida, byłoby im znacznie trudniej ukryć cokolwiek
omen 14 - bo polegli w wyścigu o ilość aplikacji. Pomijając ich jakość, nie było fizycznej możliwości ich dokładnego sprawdzenia. Muszą dopracować ich prześwietlanie.
Jak ktoś chce doczytać, tutaj ma dokładniej opisaną tę sprawę, wraz z listem, który rozsyła Google http://techcrunch.com/2011/03/05/android-malware-rootkit-google-response/.
Problem dotknął 260 tysięcy użytkowników. Zwrócono uwagę, że o ile Google może usunąć te aplikacje z aparatów, nie może załatać automatycznie tej luki. Luka jest na poziomie systemowym i była już załątana w nowej wersji Androida. Znów jednak daje o sobie znać fragmentacja Androida i to od operatorów zależy, czy użytkownicy będą mogli załatać swoje systemy. Google musi zmienić politykę względem operatorów, bo obecna sytuacja jest chora.
To, że Google nie może samo rozesłać łatek bezpieczeństwa uznano za niepokojące i słusznie :)

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 3 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości