PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > GPS i AGPS - różnice i podobieństwa

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/gps-i-agps-roznice-i-podobienstwa-8149.html
QR Code
GPS i AGPS - różnice i podobieństwa

Maciej Celmer, 6 grudnia 2010, 12:52
Tagi: A-GPS, GPS, Nokia, Nokia E7, TomTom

Coraz większą rolę w podróży odgrywa nawigacja. Od dawna mamy dostęp do różnych jej typów, od samodzielnych urządzeń nawigacyjnych do nawigacji GPS i AGPS w telefonie. Która z tych opcji jest lepsza?

Przydatność nawigacji nie budzi dziś wątpliwości, jednak kwestia GPS i AGPS to temat sporów. Pojawiają się pytania, czy producenci powinni wyposażać telefony komórkowe w tradycyjny GPS czy również w AGPS?

fot.Nokia

GPS (Global Positioning System) jest dostępny o wiele dłużej niż AGPS (Assisted GPS). GPS i AGPS różnią się między sobą sposobem odnajdywania lokalizacji. GPS bazuje na satelitach, a więc położenie wykrywane jest w oparciu o sygnał, który jest przekazywany z odbiornika do satelity i w drugą stronę. Najnowocześniejsze GPS łączą się nawet z kilkunastoma satelitami jednocześnie w celu określenia jak najdokładniejszej lokalizacji. AGPS określa położenie na podstawie sygnałów z BTS, czyli stacji bazowych GSM (anten) operatorów komórkowych.

Dokładność GPS i AGPS wiąże się bezpośrednio ze sposobem obliczania położenia prze urządzenie. Przewagę ma tu GPS, który korzysta z sygnału statelit, krążących wokół ziemi z dużą prędkością. Dokładność AGPS jest powiązana z gęstością rozlokowania stacji BTS. Im jest ona większa tym lepszy zasięg i dokładność. AGPS jest nieco mniej precyzyjny niż GPS. Dokładność AGPS w mieście wynosi do ok. 20-30 m, natomiast dobry GPS cechuje dokładność rzędu do 5-10 m, a w przypadku nawigacji turystycznych - nawet większa.

Każda nawigacja przed rozpoczęciem pracy musi odnaleźć swoje położenie, czyli, potocznie mówiąc, „złapać fixa”. Różnice pomiędzy dwoma omawianymi opcjami w tym przypadku wypadają na korzyść AGPS.

Tomasz Wiesiołek, ekspert do spraw nawigacji współpracujący z siecią aetka powiedział:

GPS potrzebuje średnio 1-3 minuty aby nawiązać pierwsze połączenie z satelitami. Dokładny czas uzależniony jest przede wszystkim od typu urządzenia i wbudowanego odbiornika. Natomiast dzięki AGPS jesteśmy w stanie odnaleźć swoje położenie w krótszym czasie, co może się okazać przydatne w nagłych sytuacjach. Trzeba tu jednak podkreślić, że jeżeli używa się nawigacji regularnie, czyli częściej niż raz w tygodniu, to wtedy fix jest utrzymywany w pamięci (na zasadzie trybu stand-by) i GPS bardzo szybko łączy się z satelitami

Fot.Tom Tom

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup telefonu zaopatrzonego w obie opcje. GPS ma lepszy zasięg i jest dokładniejszy, natomiast AGPS pozwala na szybsze odnalezienie położenia. Kombinacja ta gwarantuje szybkość i dokładność. Obecnie większość telefonów posiada funkcję AGPS, która uzupełnia działanie GPS. Dzięki temu złapanie fix`a spada z 2-3 minut (w przypadku samego GPS) do czasu poniżej 1 minuty.

Ważne są również koszty korzystania z poszczególnych opcji. GPS bazuje na ogólnodostępnym, darmowym sygnale i jest w 100% bezpłatny. AGPS natomiast wykorzystuje sygnał GSM, płatny zgodnie z taryfikatorami operatora. Koszty mogą dodatkowo urosnąć, jeśli telefon nie ma map wgranych na stałe, tylko pobiera je w czasie rzeczywistym z Internetu. Konkretne kwoty zależą oczywiście od wielkości paczek transferu danych.

Źródło: Ysana, wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 4 i 10 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości