PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Hawe uczestniczy w informatyzacji ściany wschodniej Polski

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/hawe-uczestniczy-w-informatyzacji-sciany-wschodniej-polski-1792.html
QR Code
Hawe uczestniczy w informatyzacji ściany wschodniej Polski

Michał Gruszka, 4 września 2007, 15:46
Tagi: Hawe

Hawe, niezależny operator telekomunikacyjny, który kończy budowę I etapu własnej sieci światłowodowej o długości 1,3 tys. km, podjął decyzję o udziale w procesie informatyzacji wschodniej ściany Polski. To wstęp do realizacji strategii pierwszego w kraju, niezależnego „operatora dla operatorów”, który koncentruje się na usługach kierowanych jedynie do lokalnych i ogólnopolskich firm telekomunikacyjnych. Docelowo spółka planuje wybudowanie szkieletu sieci światłowodowej o długości ponad 4 tys. km, obejmującej tereny ściany wschodniej Polski.

Tereny województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego są najuboższe pod względem infrastruktury pozwalającej na uruchomienie sprawnej sieci teleinformatycznej oraz telewizji kablowej. Świadome tego problemu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) opracowało projekt zatytułowany Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW), który do końca 2013 roku ma zapewnić dostęp do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw domowych i 100 % instytucji publicznych i przedsiębiorstw w 5 województwach Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie).

Zgodnie z założeniami projektu SSPW zbudowana zostanie struktura teleinformatyczna, uzupełniająca zasoby różnych operatorów. W pierwszej kolejności budowane będą tzw. elementy pasywne, niezbędne do instalacji i działania szerokopasmowej sieci internetowej, czyli kanalizacja teletechniczna, przewody, światłowody, maszty, studnie i lokalizacje węzłów telekomunikacyjnych.

W ramach SSPW odrębnie dla każdego z pięciu województw zostanie wybrany operator infrastruktury, którego zadaniem będzie utrzymanie, konserwacja i naprawa infrastruktury, ale również jej udostępnianie na równych zasadach podmiotom trzecim. Co ważne - operator infrastruktury nie będzie mógł dostarczać usług klientom końcowym.

Budżet projektu opiera się prawie w całości o środki pochodzące z funduszy europejskich. Całkowity koszt projektu wyniesie około 300 mln Euro, z czego na dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przypada ok. 255 mln Euro. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada, że środki porównywalne z całkowitym budżetem projektu zostaną zainwestowane przez operatorów komercyjnych, którzy zaangażują się w rozwój sieci dostępowych, komplementarnych do tych budowanych ze środków publicznych.

Nowoczesna sieć światłowodowa Hawe pozwoli na transmisję danych o bardzo dużych przepustowościach (interfejsy SDH: STM-1, STM-4, STM-16, STM-64; interfejsy Ethernet 100BT, Gethernet, interfejsy lamda2,5G i lamda10G) a także na operatorski dostęp do Internetu za pomocą interfejsu Ethernet ze wsparciem dla protokołu BGP z możliwością przydzielania stałych adresów IP z zasobów spółki HAWE. Dzięki temu lokalni operatorzy internetowi będą mogli zaoferować usługi dostępu do Internetu użytkownikom z całego obszaru ściany wschodniej.

HAWE oferuje również usługi połączeń telekomunikacyjnych z wykorzystaniem technologii VoIP. Jest to kompleksowa oferta dla resellerów, zawierająca możliwość połączeń końcowych dla operatorów połączeń krajowych jak i zagranicznych, posiadających własne systemy VoIP.
Mieszkańcy ściany wschodniej będą mogli również liczyć na dostęp do telewizji cyfrowej. Usługi telewizji cyfrowej będą oferowane lokalnym operatorom jako zakup hurtowy z przeznaczeniem do dalszej dystrybucji do odbiorców indywidualnych.

Od końca lipca 2007r system sieci światłowodowej HAWE jest gotowy do komercyjnego świadczenia usług. Spółka zakończyła również prace nad pierwszym etapem uruchomienia Centrum Nadzoru Sieci, gdzie znajdują się końcówki do zarządzania wszystkimi systemami zainstalowanymi na sieci. Centrum Nadzoru Sieci zostało oddane do komercyjnej pracy. W najważniejszych węzłach sieci zainstalowany został operatorski sprzęt IP (router/switch). Trwa też implementacja systemu IP w pozostałych węzłach i tym samym uzyskanie pełnej gotowości do świadczenia kompleksowych usługi IP (VPN, operatorski dostęp do Internetu, MPLS, itd.) Zakończenie procesu implementacji przewidziane jest na koniec 2007r. , HAWE jest więc gotowe do działania na terenie ściany wschodniej.

Źródło: Hawe

reklama

Ostatnie opinie internautów

mietek 4.09.2007 @ 23:46
super; juz nie będziemy skazani na wieczne narzekania tp, że dzierżawi łącza konkurentom po kosztach; mam nadizeje, że pojawi się dzięki temu więcej takich promocji jak miała Netia w ostatnim czasie

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 0 i 7 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości