PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Hiszpania i Stany Zjednoczone opanowane przez boty

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/hiszpania-i-stany-zjednoczone-opanowane-przez-boty-6688.html
QR Code
Hiszpania i Stany Zjednoczone opanowane przez boty

Mariusz Burski, 16 listopada 2009, 17:14
Tagi: bezpieczeństwo, Internet, Panda Security, PandaLabs

Cyberprzestępcy mogą zdalnie kontrolować komputery zainfekowane przez boty, wykorzystując je do przesyłania spamu, rozprzestrzeniania wirusów, itp. Dane zebrane w październiku przez Laboratorium PandaLabs plasują Hiszpanię i Stany Zjednoczone w czołówce najbardziej zainfekowanych krajów. Polska znalazła się na siódmym miejscu z wynikiem poniżej 3%.

PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security, lidera w dziedzinie zabezpieczeń działających w modelu Cloud Security, opublikowało raport dotyczący ilości komputerów zainfekowanych botami. Boty to złośliwe aplikacje, które po zainfekowaniu komputera zezwalają cyberprzestępcom na zdalne sterowanie całym systemem oraz wykonywanie serii dodatkowych akcji m.in. rozsyłanie spamu, ściąganie wirusów, robaków, trojanów oraz innych złośliwych aplikacji.

Najbardziej zainfekowanym państwem w październiku była Hiszpania ze wskaźnikiem infekcji równym 44,49%. Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z wynikiem 14,41% komputerów opanowanych przez boty, a dalej Meksyk (9,37%) i Brazylia (4,81%). Polska znalazła się na siódmym miejscu w rankingu ze współczynnikiem 2,72 %. Do krajów najmniej zainfekowanych zaliczają się: Peru, Holandia i Szwecja, wszystkie za wskaźnikiem poniżej 1%.

Dane zostały zebrane w październiku od użytkowników systemu Panda ActiveScan, darmowego skanera antywirusowego on-line. Statystyki zawierają informacje odnośnie ilości infekcji spowodowanych przez którąkolwiek z aktywnych rodzin i wariantów botów.

Według Macieja Sobianka, specjalisty ds. zabezpieczeń w Panda Security Polska: "Ilość zagrożeń rogueware, sieci botnet i związanych z nimi komputerów zombie wzrosła w tym roku już o ponad 30%. Sieci botnetowe są w chwili obecnej najprostszym sposobem dla cyberprzestępców na kontrolowanie komputerów, rozprzestrzenianie spamu oraz złośliwego oprogramowania. Na uwagę zasługuje fakt, iż odpowiedzialność za działanie, które wykonuje komputer, ponosi jego właściciel. Właściciel komputera zombie, za pomocą którego zostanie popełnione przestępstwo, może zostać pozbawiony prawa do korzystania z internetu lub nawet stanąć przed sądem".

Panda Security zaleca zainstalowanie dobrego, aktualnego programu antywirusowego oraz regularne skanowanie komputera za pomocą np. Panda ActiveScan (http://www.activescan.com) darmowego skanera antywirusowego on-line, aby przekonać się, czy komputer nie jest zainfekowany przez boty.

Źródło: Panda Security

reklama

Ostatnie opinie internautów

Luphis 30.11.2009 @ 22:12
Hiszpania się nie popisała. Ciekawe skąd taka przewaga Hiszpanii i USA nad resztą

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 9 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości