PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > I Wielkopolskie Forum Szerokopasmowe - o Wielkopolskiej sieci szerokopasmowej

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/i-wielkopolskie-forum-szerokopasmowe-o-wielkopolskiej-sieci-szerokopasmowej-9580.html
QR Code
I Wielkopolskie Forum Szerokopasmowe - o Wielkopolskiej sieci szerokopasmowej

Maciej Celmer, 6 października 2011, 18:56 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 6 października 2011 o 19:02)
Tagi: Asta-Net, INEA, Wielkopolaska Sieć Szerokopasmowa (WSS)

Dzisiaj w Poznaniu odbyło się I Wielkopolskie Forum Szerokopasmowe traktujące o wybudowaniu w Wielkopolsce infrastruktury otwartej sieci szerokopasmowej. Na spotkaniu byli obecni m.in.: Prezes UKE Anna Streżyńska, Prezes WSS Wojciech Cerba , Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak oraz przedstawiciele współpracujących przy projekcie operatorów telekomunikacyjnych.

Ideą projektu jest wybudowanie otwartej dla operatorów infrastruktury światłowodowej sieci szerokopasmowej, która swoim zasięgiem ma pokryć całe województwo. Podczas dyskusji plenarnej z udziałem wymienionych gości poruszono kwestię konieczności zapewnienia dostępu do sieci wszystkim mieszkańcom Wielkopolski z mieszkańcami małych miejscowości i wsi włącznie.

Od początku. W 2009 roku uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego została powołana do życia spółka Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Jej celem jest budowa sieci światłowodowej na terenie województwa Wielkopolskiego.

Aby projekt mógł wejść w życie, konieczne było pozyskanie prywatnych inwestorów w celu zabezpieczenia wkładu własnego spółki. Bez tego, nie byłoby możliwe uzyskanie funduszy z Unii Europejskiej. Jest to pierwszy, a zarazem jedyny w Polsce przykład pozyskania przez władze wojewódzkie prywatnych partnerów do przedsięwzięcia tego rodzaju. Prywatni inwestorzy, którzy dołączyli do spółki WSS to poznańska Inea oraz pilska Asta Net.

Całkowite koszty przedsięwzięcia to ponad 410 milionów złotych, 333,7 miliona to koszty kwalifikowalne. 85 % tej kwoty, czyli 283,6 miliona, to wartość dofinansowania z Unii Europejskiej.

Projekt, który stanowi pomoc publiczną, podlega notyfikacji Komisji Europejskiej. Proces notyfikacji właśnie trwa, władze spółki liczą, że zakończy się do końca bieżącego, 2011 roku.

W opinii Anny Streżyńskiej takie inicjatywy są jak najbardziej potrzebne. Pozwalają eliminować białe plamy i przyczyniają się do postępu cywilizacyjnego. Ponadto prezes UKE twierdzi, że dostęp do sieci odkrywa przed ludźmi zupełnie nowe perspektywy, a świat wchodzi w etap cyfryzacji kultury. Co więcej, ma on duże znaczenie dla biznesu regionalnego.

Finalnie infrastruktura sieci światłowodowej ma być otwarta dla operatorów telekomunikacyjnych, którzy za jej pośrednictwem będą świadczyć swoje usługi. O możliwości dzierżawy przez nich łącza zdecyduje konkurs zorganizowany przez Województwo Wielkopolskie, który postawi przed operatorami konkretne wymagania. Operator będzie musiał wykazać wiarygodność finansową, udowodnić swoje umiejętności z zakresu działań telekomunikacyjnych, inwestycyjnych oraz biznesowych. Ponadto o sukcesie zdecyduje również oferta przedstawiona przez operatora.

Źródło: wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 1 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości