PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Ile ukradli tych komórek? Operatorzy udostępnili informacje o skradzionych telefonach.

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ile-ukradli-tych-komorek-operatorzy-udostepnili-informacje-o-skradzionych-telefonach-4626.html
QR Code
Ile ukradli tych komórek? Operatorzy udostępnili informacje o skradzionych telefonach.

Michał Gruszka, 4 lipca 2008, 11:29 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 4 lipca 2008 o 11:29)
Tagi: Era, iPlus, mixPlus, Orange, PasjaGSM, Play, Plus, Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), Polska Telefonia Komórkowa (PTK Centertel), Simplus, statystyki, Tak Tak

Plaga kradzieży telefonów z roku na rok maleje. Dzięki wprowadzeniu możliwości blokowania telefonów po numerze IMEI, złodzieje oraz kieszonkowcy zrezygnowali z czerpania zysku z kradzieży tych urządzeń. Jak wynika z informacji, do których dotarł serwis PasjaGSM.pl, kradzieże komórek sukcesywnie spadają z roku na rok.

Jeszcze nie tak dawno temu, kradzież telefonu na tak zwaną "wydrę", "dziesionę" itp. to był chleb powszedni. Każdy się obawiał rozmowy na ciemnych nieoświetlonych ulicach, parkach, czy imprezach masowych, gdzie kieszonkowcy, oraz rośli chuligani wyrywali komórki z chęci łatwego zarobku. Od momentu wprowadzenia możliwości blokowania telefonu na podstawie numeru identyfikacyjnego IMEI telefony przestały być smacznym kąskiem dla złodziei. Widać to dokładnie w statystykach prowadzonych przez operatorów.

W przypadku Polkomtela, do którego należą marki Plus, Sami Swoi, Simplus oraz 36,6 w roku 2006 zanotowano 5964 zgłoszenia kradzieży. W kolejnym roku 2007 już nieco mniej, bo tylko 3622. Do czerwca bieżącego roku już tylko 851, co wyraźnie wykazuje tendencję spadkową.

Polska Telefonia Cyfrowa, która odpowiada za Erę, Tak Taka oraz Heyah dysponuje niestety tylko wynikami za rok 2007, w którym to zanotowała ponad 15 tysięcy zgłoszeń. Nie jest to jednak żaden rekord.

Z informacji, które udało się ustalić, najczęściej okradanymi abonentami, byli klienci obecnie najpopularniejszego operatora - Orange. W roku 2006 operator wydał aż 24868 decyzji o zablokowaniu telefonów po numerze identyfikacyjnym IMEI. W kolejnym 2007 roku liczba była nieco mniejsza - wynosiła dokładnie 17055. Do 1 czerwca roku 2008 liczba zablokowanych numerów imei przekroczyła 4868 aparatów.

Prócz kradzieży, dużą winą za stratę komórki są obarczeni sami roztargnieni klienci. Według informacji jakie uzyskaliśmy w biurze Grupy TP, w ciągu tylko pół roku operator wydał aż 110645 duplikatów kart SIM. W ubiegłych latach wcale nie było lepiej. W roku 2006 Orange wydał 341008 duplikatów, a w 2007 aż 336346.

Zgłoszenie blokady IMEI wiąże się z koniecznością udania się do salonu firmowego. Blokadę może zgłosić tylko właściciel firmy (Klient biznesowy) lub właściciel telefonu (Klient indywidualny). Klient powinien udać się do Salonu z dowodem osobistym, prawem jazdy lub paszportem.

Użytkownik prepaid powinien być zarejestrowany, aby można było zweryfikować jego dane w systemie. Zarejestrowanie się jest warunkiem przyjęcia zlecenia zablokowania urządzenia końcowego.

Prócz tego, aby móc zablokować IMEI naszej skradzionej komórki potrzebne będzie potwierdzenie zgłoszenia kradzieży urządzenia na Policji oraz dowolna kombinacja poniższych dokumentów, które potwierdzają prawo własności do blokowanego urządzenia oraz jego numer IMEI:
faktura VAT,
paragon fiskalny,
karta gwarancyjna,
umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych lub aneks do umowy,
umowa kupna-sprzedaży lub darowizny wraz z pierwotnym dowodem własności (faktura, paragon).

Klient proszony jest także o podpisanie „Oświadczenia osoby zgłaszającej”, które stanowi cześć Formularza zgłoszenia zablokowania / odblokowania urządzenia końcowego. Blokowane są tylko aparaty, które faktycznie zostały skradzione(zagubiony przez Klienta aparat nie podlega blokadzie).

Najlepiej wśród tych wszystkich statystyk wypada nowy czwraty operator Play - oczywiście z racji krótkiego działania na rynku. Od startu w marcu 2007 roku do czerwca 2008 Play odnotował zaledwie 698 zgłoszeń o zablokowanie komórek.

Źródło: własne

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 0 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości