PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > INEA pokrywa Wielkopolskę siecią WiMAX

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/inea-pokrywa-wielkopolske-siecia-wimax-7979.html
QR Code
INEA pokrywa Wielkopolskę siecią WiMAX

Maciej Celmer, 10 listopada 2010, 10:06
Tagi: Asta-Net, INEA, Internet, Promax, Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), WiMAX

Budowana przez spółkę INEA S.A. we współpracy z firmami Asta-Net i Promax, infrastruktura szerokopasmowej sieci bezprzewodowej w najnowszej technologii WiMAX pokrywa już 40% ludności województwa wielkopolskiego. Do 2013 zasięg ma wynieść 70%.

Budowa infrastruktury szerokopasmowej sieci bezprzewodowej w technologii WiMAX jest realizowana od końca kwietnia br. Jej celem jest wzmocnienie konkurencji na rynku usług bezprzewodowego dostępu do Internetu w Wielkopolsce oraz wspieranie rozwoju obszarów, na których występuje deficyt takich usług. Celem prowadzonych działań jest zmniejszenie efektu wykluczenia cyfrowego w Wielkopolsce, a także zaoferowanie mieszkańcom regionu alternatywnego źródła dostępu do usług telekomunikacyjnych.

WiMAX, IEEE 802.16e wykorzystuje zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa i ma dostarczać jakość usług na wyższym poziomie niż dotychczas stosowane rozwiązania. WiMAX, dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań, lepiej radzi sobie z warunkami pogodowymi i przeszkodami pomiędzy antenami stacji bazowej i terminalami abonenckimi. Technologia pozwala także na osiągniecie wysokich przepływności.

Operator buduje infrastrukturę szerokopasmową WiMAX w oparciu o wygrane postępowania o zawarcie umowy koncesji, które w 2008 roku zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego na zagospodarowanie kanałów częstotliwościowych z pasma 3,6-3,8 GHz, rozdzielonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w ramach rezerwacji. Wcześniej wydawane przez UKE licencje miały zasięg ogólnopolski, jednak ocena wykorzystania przyznanego w ich ramach pasma spowodowała, iż UKE zdecydowała się rozdysponować pozostałe częstotliwości w sposób powiązany ze wspólnotami lokalnymi.

Pierwsze stacje bazowe uruchomiono w Poznaniu, Koninie, Gnieźnie, Grodzisku Wlkp., Wrześni, Wysocku Wielkim, Kotlinie, Krajence i Pile. W najbliższym czasie planowany jest start kolejnych stacji m.in. w Strzałkowie, Luboniu, Wolsztynie, Siekierkach Wielkich, Kościelcu, Szamotułach, Odolanowie i Złotowie.

Źródło: INEA

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 12 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości