PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Internet w Poznaniu za darmo

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/internet-w-poznaniu-za-darmo-8794.html
QR Code
Internet w Poznaniu za darmo

Maciej Celmer, 17 marca 2011, 11:57 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 17 marca 2011 o 13:33)
Tagi: Darmowy Internet, Internet, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poznań, Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Poznań zafunduje bezpłatny dostęp do Internetu bezprzewodowego i sprzęt komputerowy trzem tysiącom gospodarstw domowych w Poznaniu. Akcja odbywa się w ramach programu "Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu".

Chętni do skorzystania z możliwości dostępu do darmowego Internetu miejskiego mogą już składać wnioski. Z programu "Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu" może w sumie skorzystać trzy tysiące gospodarstw domowych, które spełnia wymagane kryteria.

Dostęp do sieci, to nie wszystkie korzyści czekające na osoby, które zakwalifikują się do programu. Miasto przeznaczy dla nich również nowoczesne zestawy komputerowe, profesjonalne programy oraz szkolenia z zakresu ich użytkowania. Ponadto, projekt obejmuje szkolenie z zakresu zarabiania w sieci.

Pomysłodawcą programu jest radny Tomasz Lewandowski. To nie pierwsze jego działanie, które miało umożliwić darmowy dostęp do Internetu mieszkańcom Poznania. W 2006 roku przedłożył on projekt uchwały, na mocy którego wszyscy mieszkańcy miasta mieli mieć dostęp do darmowego bezprzewodowego internetu. Projekt nie przeszedł, gdyż zdaniem władz miasta, godził w wolną konkurencje.

Po zmianie projektu, która zakładała dostarczenie tych rozwiązań najbiedniejszym oraz niepełnosprawnym, przez kilka lat szukano środków. Udało się pozyskać unijne fundusze dzięki Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koszt inwestycji wynosi 17 milionów złotych, z czego 85% pokrywa dotacja z funduszy unijnych.

Aby starać się o uczestnictwo w projekcie, trzeba złożyć kompletny formularz zgłoszeniowy do 31 marca w biurze zarządu projektu zlokalizowanym przy Rynku Śródeckim 3 w Poznaniu, w godzinach od 8.00 do 15.00. Informacje o kryteriach uczestnictwa w projekcie dostępne są drogą telefoniczną, udzielają ich: Miejskie Call Center - 61 646 33 44 oraz Biuro Zarządu Projektu - 61 222 34 57

Źródło: Echo Miasta

reklama

Ostatnie opinie internautów

dawid9222 17.03.2011 @ 12:11
Bardzo dobra inicjatywa
Nie od dziś wiadomo, że internet to potęga.
To najszybszy sposób, aby zdobyć informacje, wiadomości. Dzisiaj bez komputera/ internetu to jak bez ręki.
I dzieci z rodzin biednych są w ty przypadku poszkodowani- skazani są na szukanie informacji w encyklopediach itp.
I dobrze, że Poznań zafunduje dostęp za darmo - podejrzewam, że pierwszeństwo będą miały rodziny najuboższe.
'Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu' to wg mnie, nazwa, która w 100% oddaje sens temu przedsięwzięciu.
M&M 17.03.2011 @ 12:27
Największym problemem w wykluczeniu cyfrowym nie jest brak środków, ale brak WIEDZY. Osoby, dla których komputer jest zupełną nowością boją się go. Mam nadzieję, że w programie uwzględniono odpowiednie szkolenia z podstaw obsługi, oraz zastosowań sieci. Wiem, ze napisano o tym w informacji, ale nie wiem, czy aby nie skupiono się bardziej na technicznej realziacji przedsięwzięcia...
Bez tego to marnotrastwo, z którego skorzystają najmniej potrzebujący. Nie jest tajemnicą, że sporo ludzi ukrywa dochody, kwalifikując się do różnych programów pomocowych.
Pamiętam jak wprowadzałem swoich rodziców, oboje grubo po sześćdziesiątce w świat internetu. Byli początkowo niechętni, ale jak zobaczyli jak wiele różnych informacji można znaleźć, oraz w jaki sposób komputer zapewnia rozrywkę - pokochali go. Wiem jednak, że gdybym im nie miał kto wytłumaczyć pewnych spraw i to często po kilka razy cierpliwie, komputer łapałby kurz. Będe z uwagą śledził doniesienia na ten temat.
bolopac 17.03.2011 @ 12:37
A co w tym projekcie ma kosztować 17mln??

Skoro to dla 3000 gospodarstw domowych, oznacza to, że ze jedno płaci się blisko 6000 PLN....

hmm ?!
dawid9222 17.03.2011 @ 13:33
Bolopac - 6000 PLN na jedno gospodarstwo, to by się nawet zgadzało.
-Internet bezprzewodowy,
-sprzęt komputerowy,
-programy,
-szkolenie i wsparcie techniczne specjalistów,
Tak więc uważam, że te 6000 PLN to racjonalna kwota ja dla jednego gospodarstwa.
M&M 17.03.2011 @ 17:57
@dawid9222 - założyłeś, że każde gospodarstwo dostaje pełen zestaw komputerowy. Moim zdaniem to nie rozsądne, bo brak zestawów dla osób, które mają choćby jakiś swój stary komputer pozwoliłoby na poszerzenie programu. Z sumy 6 tysiecy większość pochłoną szkolenia i oprogramowanie. Nie sądzę, żeby przesadzili z konfiguracją komputerów, CHYBA że będą rozdawać laptopy... W sumie jakieś proste netbooki by wystarczyły. Tak jak pisałem wcześniej o programie wiem za mało, żeby go jednoznacznie potępić. Nie wiem co będzie prezentowane w np. segmencie o zarabianiu. Jak doczytam to pochwalę, lub potępię :-).
Po namyśle pomysł z włąsnymi komputerami byłby chybiony. Teraz rozdawane są identyczne zestawy, tak samo skonfigurowane i z takim samym oprogramowaniem. Łatwiej dla dla takiej jednolitej grupy sporządzić jakieś łatwo przyswajalne instrukcje, czy nawet rozwiązywać powszechne problemy.
dawid9222 17.03.2011 @ 18:39
M&M - zauważ także, że jeśli część gospodarstw miałaby wehikuły sprzed 10 lat, powstałby spory problem, m.in z konfiguracją i dopasowaniem programów.
Poza tym, łatwiej jest nauczać, i tak jak napisałeś stworzyć jednolite poradniki dla wszystkich gospodarstw.
Jeśli rozdawano by sprzęt z jednolitym oprogramowaniem, i podzespołami, łatwiej byłoby je serwisować.
Ponadto, postawiono tutaj na rozwój techniki, i uświadamianie ludzi o nowoczesnych rozwiązaniach, więc bazowanie na przestarzałym sprzęcie, mija się z celem.
M&M 17.03.2011 @ 19:55
FAQ projektu i jego oficjalna strona: http://bit.ly/hXAQiV.
@dawid9222 - z tym starym sprzętem to odezwał się mój duch racjonalizatora :-). Jak na razie wobec projektu jestem nastawiony neutralnie. Doceniam jego znacznie i potrzebę, ale widział zbyt wiele przypadków złego wydatkowania NASZYCH pieniędzy. Tak jak pisałem, postaram się śledzić informacje o jego realizacji, chociaż w pełni można będzie go ocenić po tym, czy zmienił życie chociaż części z tych osób. Mam nadzieję, że tak się właśnie stanie.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 6 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości