PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Internetowy biznes może przyspieszyć

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/internetowy-biznes-moze-przyspieszyc-133.html
QR Code
Internetowy biznes może przyspieszyć

Piotr Baranowski, 16 stycznia 2007, 13:01
Tagi: Plus, Polkomtel

Już w marcu ma być gotowy projekt ogólnopolskiego systemu, który będzie identyfikował klientów e-banków, sklepów online i portali administracji. To może dać nowy impuls do wzrostu elektronicznego handlu w Polsce.
Gdyby nie problemy z płatnościami, nasze zakupy w Internecie mogłyby rosnąć znacznie szybciej niż o miliard złotych rocznie, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Teraz jest szansa, że część tych kłopotów rozwiąże nowy system identyfikacji i uwierzytelniania e-klientów.

Jego koncepcja ma być gotowa w marcu - powiedział nam Mariusz Skiba, przewodniczący grupy roboczej 15 przedstawicieli banków, operatorów sieci telefonii komórkowej i spółek informatycznych, która pracuje nad projektem. Według danych "Rz" do potwierdzania tożsamości wykorzystane byłyby telefony komórkowe; ich karty SIM posłużyłyby jako nośnik danych osobowych.

Paweł Pokojski z Polkomtelu, operatora sieci Plus GSM:

Projekt jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, ale widzimy w nim duży potencjał. Chcemy zapewniać usługi bezpieczeństwa na rzecz klientów końcowych; abonentów, banków czy też korporacji. Silnym impulsem byłoby wykorzystanie mobilnego uwierzytelniania w publicznych systemach informatycznych

Przedstawiciele grupy roboczej Związku Banków Polskich zapowiadają, że nowy system powinien też pomóc w skuteczniejszej ochronie przed atakami hakerów, wirusami i oszustwami w sieci.

Od ponad czterech lat duże nadzieje, jeśli chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa transakcji w Internecie, wiąże się z tzw. elektronicznym podpisem certyfikowanym. Jednak na razie ma go zaledwie kilkanaście tysięcy firm, bo administracja państwowa nie przygotowała się do przyjmowania dokumentów elektronicznych opatrzonych cyfrowym podpisem. Ma to nastąpić dopiero w przyszłym roku.

- Prace nad nowelizacją ustawy o e-podpisie są zaawansowane, a dzięki niej wiele dotychczasowych problemów powinno znaleźć rozwiązanie - mówi Wiesław Paluszyński, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i członek rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jak przypomina, MSWiA chce przyspieszyć wprowadzenie tzw. elektronicznego dowodu osobistego, który służyłby do identyfikacji ludzi i w świecie rzeczywistym, i w Internecie.

Czy w tej sytuacji mają sens rozwiązania, nad którymi pracuje grupa robocza? - Jeżeli projekt skupi się na rozwiązaniu problemu, a nie na technologii, to prace mają sens - ocenia Paluszyński. Bardziej ostrożny w ocenie jest eCard, który pośredniczący w rozliczeniach transakcji kartami płatniczymi. - Nie widzę obszaru, w którym proponowane rozwiązanie wnosi coś naprawdę nowego. Przełom byłby natomiast możliwy, gdyby tę formę uwierzytelnienia zaczęła akceptować administracja państwowa - twierdzi Sebastian Ramatowski, dyrektor operacji w firmie eCard.

Zastrzegający anonimowość przedstawiciel jednego z operatorów uważa, że mogą się też pojawić problemy w pracach nad nowym systemem. - Banki i operatorzy zastanawiają się, kto może być partnerem, a kto konkurentem. BRE Bank wszedł przecież na rynek telekomunikacyjny jako wirtualny operator, a Telekomunikacja Polska zapowiada ekspansję w dziedzinie usług finansowych - wyjaśnia nasz rozmówca.

Zdaniem Dariusza Kołtki, rzecznika portalu o2.pl, serwisy zdecydują się na nowe zabezpieczenia, gdy uznają, że te obecne są niewystarczające. - Trzeba przecież liczyć się także z kosztami wprowadzania nowych zabezpieczeń - zaznacza Kołtko.

Źródło: Rzeczpospolita

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 1 i 2 wynosi: