PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > iTunes zhackowane!

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/itunes-zhackowane-7643.html
QR Code
iTunes zhackowane!

S.Nowak, 5 lipca 2010, 12:51 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 5 lipca 2010 o 13:45)
Tagi: Apple, iTunes

Jeżeli posiadasz konto iTunes z podanym numerem karty kredytowej to sugeruję zalogować się w tej chwili i zmienić hasło. Atakowi uległy nie tylko konta z USA - problem dotyka całego świata. Więcej w dalszej części newsa.

Na początku wypłynęły jedynie informacje o dziwnym developerze aplikacji, który nagle wypłynął na szczyty sprzedaży książek i aplikacji w iTunes. Okazało się, że zhackował on w jakiś sposób konta ludzi i użył ich do kupowania własnych aplikacji.

Niestety problem nie ogranicza się tylko do jednego developera - najwyraźniej w Appstore znajduje się wiele hackerskich aplikacji o identycznym działaniu.

Oto fakty:
- spora liczba kont iTunes została zhackowana i użyta do zakupu aplikacji
- podejrzane aplikacje od których wszystko się zaczęło zostały już usunięte - odkryto kolejne "App Farmy" działające na podobnej zasadzie.
- kwoty ukradzione użytkownikom (wydane na aplikacje) wahają się między $100 a $1400
- zazwyczaj kolejność sterowanego zakupu była taka - zakup kilku tańszych aplikacji, następnie bardzo drogiej (w granicach 100 dolarów)
- proces obejmuje ściągnięcie darmowej aplikacji - World War, która przekierowuje płatności na konta hackerów

Developerzy którzy wprowadzili aplikacje do iTunes pochodzą głównie z Azji, jednak wszelkie dane podane w opisach programów są fałszywe, a adresy przekierowują do pustych witryn. Oprócz kradzieży pieniędzy hackerzy windują swoje aplikacje na szczyty sprzedaży, by zwabić więcej osób. Do tego ilustrują swoje programy obrazkami z sieci (np. postaciami z anime/mangi Dragon Ball). Okazuje się że pierwsze zgłoszenia o tego typu działalności wpłynęły już w 2009 roku, jednak w ciągu ostatnich 4 tygodni problem drastycznie się nasilił.

Apple jak na razie ogranicza się do proszenia użytkowników o zmianę hasła. Koncern nie wystosował jeszcze żadnych oświadczeń w tej sprawie. W Appstore i iTunes nadal znajdują się złośliwe aplikacje, więc zalecam ostrożność.

Co zrobić jeżeli czujemy się zagrożeni?

- po pierwsze sprawdzić historię zakupów. Jeżeli znajdziemy coś czego sami nie kupiliśmy, należy skontaktować się z apple, a także najlepiej zablokować chwilowo kartę w banku.
- po drugie zmienić hasło w iTunes
- usunąć dane o karcie z konta i ograniczyć zakupy przez pewien czas.

- Edycja -
TUTAJ link do formularza zgłoszeniowego - na razie to chyba jedyna możliwość w Polsce...

Ciekawe na co Apple zwali winę tym razem - pewnie powiedzą, że serwery działały na Windows i to Microsoft jest winien...

Źródło: thenextweb.com

reklama

Ostatnie opinie internautów

Janek 5.07.2010 @ 13:34
godzinę temu sprawdzałem wyciąg i mam zdjęte z konta w sumie ponad 1000 zł :/ gdzie mam pisać do apple? klienci z Europy zazwyczaj byli spuszczani na drzewo gdy było coś nie tak, a żadnych danych kontaktowych do jednostki od itunes nie mogę znaleźć... co robić?!
Karola 5.07.2010 @ 13:38
taaa i macie fani Apple - Jobs Wam pokaże fucka tak samo jak zrobił z iphone 4 kiedy okazało się, że jak 'nie trzymasz tak jak apple każe telefonu w jedyny właściwy sposób' to nie masz zasięgu... rozumiem, że to nie bug tylko big idea!
@S.Nowak 5.07.2010 @ 13:42
@ Janek, pisz tutaj http://www.apple.com/support/itunes/contact.html?form=account&topic=iTunes%20Store%20Account%20and%20Billing&subtopic=Account%20Security

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 6 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości