PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Jak zwalczać piractwo w Android Market?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/jak-zwalczac-piractwo-w-android-market-8928.html
QR Code
Jak zwalczać piractwo w Android Market?

Maciej Celmer, 4 kwietnia 2011, 14:24 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 4 kwietnia 2011 o 14:37)
Tagi: Android, Android Market, aplikacja, Google, piractwo, Trojany

W Android Market pojawiło się narzędzie mające na celu zwalczanie piractwa jednocześnie dając użytkownikom nielegalnych aplikacji nauczkę.

W Markecie Google jest ogromna ilość aplikacji. Jedne są darmowe, za inne trzeba zapłacić określoną kwotę. Są też postronne źródła oferujące płatne aplikacje w darmowej formie, są to jednak przejawy piractwa, które nie dają szansy zarobku twórcą aplikacji. Jak skutecznie walczyć z piractwem w Android Market?

Otóż pomysł jest dosyć niestandardowy, ale na pewno skuteczny.

Android.Walkinwat był rozpowszechniany w Markecie jako darmowa wersja Walk and Text. Program oferuje użycie kamery podczas pisania wiadomości tekstowych, co ma uchronić użytkowników przed przykrymi incydentami podczas redagowania wiadomości w ruchu. Oryginalna aplikacja kosztuje w Android Market 1,54 dolara.

Android.Walkinwat okazała się jednak pułapką na osoby wspierające piractwo w markecie firmy Google. Aplikacja po zainstalowaniu na telefonie zachowała się jak trojan i wysłała na wszystkie wpisane w książce kontaktowej numery informację za pośrednictwem SMS o treści: Hej, właśnie pobrałem [sic] piracką aplikację z internetu, Walk and Text dla Androida. Jestem głupi, bo jest tania i kosztuje [sic] tylko jednego dolara. Nie kradnij, tak jak ja!

Oczywiście przewidziana była również informacja dla użytkownika telefonu: Mamy nadzieję, że czegoś cię to nauczyło. Sprawdź swój rachunek telefoniczny ;) Och, i nie zapomnij kupić aplikację w Markecie.

Firma AVAST Software, po zbadaniu fałszywej aplikacji oświadczyła, że trojan wysłał dane użytkownika zainfekowanego telefonu do twórców płatnej aplikacji. Ekipa odpowiedzialna za stworzenie Walk and Text zaprzeczyła tym informacjom.

Źródło: di.com.pl

reklama

Ostatnie opinie internautów

@Frasier 4.04.2011 @ 19:00
To fatalna taktyka. Ciekawe, czy faktycznie twórcy płatnej aplikacji są w to zamieszani... Jak tak, to zupełnie nie myslą. Poza narażeniem "piratów" na koszta, stracili dobre imię i zaufanie użytkowników. Skąd mają wiedzieć, czy w ich aplikacji (płatnej) nie ma jakiejś tykającej bomby? Takie wysyłanie SMS do wszystkich kontaktów potrafi narazić na niezłe straty. Ja sam mam ich ponad 300, w tym kilkanaście zagranicznych, na które SMS kasuje mnie 60 groszy... Ciekawe, czy trojan był na tyle inteligentny, żeby sprawdzić te numery przed wysłaniem i odrzucić miedzynarodowe...
Można walczyć w podobny sposób z piractwem, ale np. prosząc Google o ban konta takiej osoby, czy nawet wyśiwetlając na ekranie telefonu jakiś komunikat - nie rozsyłać SMS.
Na Symantec są screeny:
http://www.symantec.com/connect/blogs/android-threat-tackles-piracy-using-austere-justice-measures
dawid9222 4.04.2011 @ 19:07
Hmm... nietypowe zagranie, można by się zastanawiać czy słuszne, ale tak jak zauważył Frasier, stracili dobre imię i zaufanie.
Chociaż niestandardowe narzędzia są zazwyczaj najskuteczniejsze, a jak będzie tym razem...?

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 3 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości