PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kaczmarka zdradziły bilingi

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kaczmarka-zdradzily-bilingi-1794.html
QR Code
Kaczmarka zdradziły bilingi

Michał Gruszka, 4 września 2007, 16:18 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 4 września 2007 o 17:25)
Tagi: bezpieczeństwo, De'billing

De'billing, czyli program analizujący połączenia telefoniczne, błyskawicznie dał prokuratorom dowody i pozwolił na zorganizowanie konferencji dotyczącej Janusza Kaczmarka, byłego szefa MSWiA, już 31. sierpnia. Zdradził jego telefon komórkowy, a dokładniej jego logowania do kolejnych nadajników sieci - pisze Rzeczpospolita.

Bez odpowiedniego oprogramowania komputerowego, analiza takich danych zajęłaby śledczym długie tygodnie. Prokuratorzy korzystali ze specjalnego systemu i wiedzieli niemal natychmiast o tym, że Janusz Kaczmarek był w przeddzień akcji CBA w hotelu Marriott. Program do analizy połączeń telefonicznych wymyślili i stworzyli w 2005 roku prokuratorzy z Katowic korzystając z pomocy tamtejszego informatyka. Dziś de'billing jest podstawowym narzędziem pracy dla wszystkich prokuratorów. Działa bez zarzutu. Korzystający z niego śledczy mają tylko jeden problem: doprowadzić do tego, by dane od operatorów telefonicznych dało się pozyskiwać w formie elektronicznej. Byłoby to nie tylko wygodniejsze, ale i znacznie tańsze.

Prawdziwą rewolucję informatyczną w prokuraturach przyjdzie jednak czas dopiero za kilka tygodni. Niedawno Ministerstwo Sprawiedliwości kupiło program do analizy kryminalnej, z którego korzystają wszystkie najlepsze policje, prokuratury i służby specjalne na świecie. Dokładnie za dwa tygodnie ruszają szkolenia, na których pracownicy służb dowiedzą się, jak korzystać z narzędzia. A jest ono bardzo skomplikowane. Pozwala bowiem na analizę i wyciąganie wniosków nawet z wielowątkowych śledztw, w których przewija się wiele osób. Program jest tak trudny, że podstawowe szkolenie będzie trwać tydzień. Analiza połączeń telefonicznych jest w nim tylko drobnym fragmentem. Przede wszystkim system pozwoli na śledzenie i łączenie historii rachunków bankowych, przepływów finansowych, struktury firm czy relacji między nimi.

Źródło: Rzeczpospolita, Telepolis

reklama

Ostatnie opinie internautów

Mirek Z Jelonki 5.09.2007 @ 10:38
Super. Nareszcie dobiorą się do skóry różnym kombinatorom. Brawo PIS!!!!

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 5 i 1 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości