PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > KE: apel do UKE o szybszą obniżkę stawki MTR do Play

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/ke-apel-do-uke-o-szybsza-obnizke-stawki-mtr-do-play-6737.html
QR Code
KE: apel do UKE o szybszą obniżkę stawki MTR do Play

W przesłanym dziś do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) piśmie Komisja Europejska (KE) wystąpiła o to, by nie przedłużać niepotrzebnie stosowania asymetrycznych stawek za zakończenie połączenia, na które zezwolono operatorowi P4, który jest najmłodszym graczem na polskim rynku telefonii komórkowej.

Obecnie firma ta nalicza pozostałym operatorom stawki, które są około dwa i pół razy wyższe niż pobierane przez jej konkurentów. Komisja wzywa UKE do dostosowania metodyki ustalania cen do zalecenia Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia z maja 2009 r. oraz do szybkiego obniżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia z siecią komórkową do poziomu odpowiadającego kosztom ponoszonym przez efektywnego operatora. Stawki za zakończenie połączenia stanowią istotny składnik kosztów połączeń z abonentami innych sieci telefonicznych. Są one ujęte w każdym rachunku za telefon i są ostatecznie ponoszone przez dzwoniącego.

"W Polsce nadal istnieją znaczne różnice między stawkami za zakończenie połączenia pobieranymi przez poszczególnych operatorów komórkowych. UKE musi zwiększyć wysiłki na rzecz zmniejszenia tej asymetrii oraz stosować te same zasady ustalania cen w odniesieniu do wszystkich czterech operatorów sieci. Jeśli spółce P4 zezwoli się na naliczanie stawek, które nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów, nie będzie ona miała powodów do zwiększania wydajności, a konsumenci w Polsce zostaną pozbawieni korzyści płynących z niższych kosztów połączeń komórkowych" - stwierdziła Viviane Reding, komisarz UE odpowiedzialna za telekomunikację.

Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, dodała: "Niższe stawki za zakończenie połączenia prowadzą do obniżenia cen detalicznych za połączenia z sieciami komórkowymi, na czym bezpośrednio korzystają konsumenci. Nowym podmiotom na rynku można w drodze wyjątku zezwolić na naliczanie wyższych stawek, co pozwala im osiągnąć minimalną wielkość niezbędną do skutecznego konkurowania na rynku. Tego rodzaju wyjątki mogą być jednak przyznawane - zgodnie z naszym zaleceniem dotyczącym stawek za zakończenie połączenia - wyłącznie na czas ograniczony, nieprzekraczający czterech lat od chwili wejścia na rynek, tak by ograniczyć zakłócenia konkurencji."

W dniu dzisiejszym Komisja poinformowała UKE, że zezwolenie spółce P4 na pobieranie do roku 2014 wyższych niż u konkurencji stawek za zakończenie połączenia jest nieuzasadnione. W zaleceniu Komisji w sprawie stawek za zakończenie połączenia stwierdzono, że wszystkie stawki za zakończenie połączenia z sieciami komórkowymi u wszystkich operatorów muszą do 31 grudnia 2012 r. odpowiadać kosztom efektywnego operatora. Fakt, iż P4 jest nowym podmiotem i ma niższy udział w rynku może uzasadniać asymetryczne stawki za zakończenie połączenia jedynie w okresie przejściowym (zasadniczo przez cztery lata), dopóki przedsiębiorstwo nie osiągnie minimalnej wielkości niezbędnej do skutecznego konkurowania na rynku. Spółka P4 weszła na rynek w roku 2007.

W dniu 27 października 2009 r. UKE poinformował Komisję o uregulowaniu przez P4 sporów z każdym z trzech największych operatorów komórkowych (Polkomtel, PTC i PTK), a także z operatorem stacjonarnym (TP), jak również o zmianie regulowanych stawek za zakończenie połączenia ustalonych dla spółki P4. UKE proponuje ustalić stawki za zakończenie połączenia dla P4 na poziomie 9,2036 eurocenta począwszy od 16 grudnia 2009 r., czyli na poziomie o 141% wyższym niż stawki naliczane za tę samą usługę przez trzech pozostałych operatorów komórkowych. Stawki pobierane przez P4 mają być co pół roku stopniowo obniżane i z dniem 1 stycznia 2014 r. powinny osiągnąć ten sam poziom jak w przypadku pozostałych operatorów. UKE uzasadnia tę asymetrię faktem niedawnego wejścia na rynek przez spółkę P4 i jej raczej słabą pozycją rynkową w porównaniu z większymi konkurentami.

W swoim piśmie Komisja wzywa UKE do ponownego rozważenia w swojej ostatecznej decyzji proponowanej metodyki kontroli cen oraz marży w odniesieniu do P4. UKE został wezwany do szybszego zbliżenia pobieranych przez P4 stawek za zakończenie połączenia do poziomu wydajnego operatora, poprzez większe ich obniżki zgodnie z zaleceniem Komisji dotyczącym stawek za zakończenie połączenia.

Źródło: KE

reklama

Ostatnie opinie internautów

ulys 27.11.2009 @ 18:25
Ładnie już komisja europejska się tym zajęła czyli jednak jest to niezdrowy układ. I szkodzi rynkowi. UKE musi w końcu coś z tym zrobić.
poki 2.12.2009 @ 10:53
przecież stawki już są powoli obnizane... Nawet w takim TP stawka do playa wynosi 60 groszy, a do innych komorek 26 groszy!
@mona 7.12.2009 @ 23:36
Przecież KE już dawno sygnalizowała, że to faworyzowanie Play przez UKE powinno się skończyć. Największa asymetria w Europie i przez długi okres czasu.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 14 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości