PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kłopoty wirtualnych operatorów przy starcie

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/klopoty-wirtualnych-operatorow-przy-starcie-4794.html
QR Code
Kłopoty wirtualnych operatorów przy starcie

Nie jest łatwo zostać w naszym kraju wirtualnym operatorem komórkowym, dowiedziała się Gazeta Wyborcza. Ale UKE twierdzi, że nie może regulować rynku, by im pomóc.

W strategii UKE do 2010 r. założono, że udział wirtualnych operatorów (MVNO) w ogólnej liczbie klientów telefonii komórkowej wzrośnie o 10-15 proc. Dziś sięga mniej więcej 0,5 proc.

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej powiedziała:

Można by powiedzieć, że to i tak dużo, gdyby nie to, że nie są to prawdziwi MVNO. Dziś mamy na rynku odsprzedawców usług. Operator wirtualny dostaje od swojego operatora infrastrukturalnego rabaty hurtowe i dzięki temu opłaca mu się oferować usługi dalej swojemu klientowi. Wyjątkiem na rynku może być tylko Cyfrowy Polsat, który korzysta z infrastruktury PTC, ale ma m.in. własne systemy billingowe czy system obsługi klienta.


Nie oznacza to, że oferty pozostałych graczy wirtualnych nie są atrakcyjne. Najlepszym przykładem jest Mobilking, który intensywnie się reklamując, zdobył po pięciu miesiącach niemal 100 tys. klientów.

Tele2 również chciało spróbować swoich sił jako wirtualny operator, lecz nie dogadała się z PTC. Pomóc w tym miał Urząd Komunikacji Elektronicznej, lecz aby to zrobił, najpierw musiał zbadać rynek - takie przepisy uznaje Komisja Europejska.


Anna Streżyńska powiedziała:
Badanie uwzględniało szereg czynników. Mniej więcej połowa z nich wskazała, że rynek jest konkurencyjny, ale tyle samo wskazywało na niedostateczną konkurencyjność rynku. Uważamy że rynek jest w drodze i jeszcze nie dotarł do stanu pełnej konkurencyjności, ale nie ma też już na nim oligopolu. Nie możemy więc odgórnie ustalać np. stawek między operatorami a MVNO. Za rok możemy zrobić kolejną analizę. A na razie będziemy się przyglądać temu, jak operatorzy traktują firmy, które chcą zostać wirtualnymi graczami

Jednym zdaniem w przyszłości czekają nas kolejne starty wirtualnych operatorów, ale czy będą takie spektakularne jak Mobilking? Czas pokaże, ale im większa konkurencja - tym lepiej dla klientów, czyli dla nas.

Źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 7 i 6 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości