PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kolejna obniżka cen z nakazu UE?

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kolejna-obnizka-cen-z-nakazu-ue-2179.html
QR Code
Kolejna obniżka cen z nakazu UE?

Michał Gruszka, 5 października 2007, 10:48 (ostatnio zmodyfikowano w piątek, 5 października 2007 o 10:49)
Tagi: ceny, prawo, UE, Eurotaryfa

Jak czytamy na wirtualnych mediach, Komisja Europejska (KE) wezwała operatorów sieci komórkowych do obniżenia stawek roamingu za wiadomości sms i przesył danych.

Komisja nie wykluczyła wprowadzenia przepisów takich jak te, które doprowadziły już do obniżenia cen za połączenia głosowe w roamingu nawet o 60 proc. Operatorzy wiedzą, że analizujemy rynek przesyłu danych i wiadomości sms. Wiedzą, że w powszechnym odczuciu stawki są wygórowane i że Parlament Europejski będzie od nas oczekiwał zaproponowania rozwiązań prawnych. Teraz mają szansę stanąć na wysokości zadania i dobrowolnie obniżyć swoje stawki - powiedziała na konferencji prasowej komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.

Z zadowoleniem podsumowała wejście w życie unijnego rozporządzenia o obniżeniu stawek za roaming. Przekonywała, że sprawdziło się ono znakomicie, bowiem operatorzy wprowadzili nowe stawki w terminie i teraz 400 mln użytkowników komórek płaci za roaming nawet o 60 proc. mniej.

Do 30 sierpnia na eurotaryfę (maks. 49 eurocentów plus VAT za minutę w przypadku połączeń wybieranych i 24 eurocentów plus VAT w przypadku połączeń odbieranych za granicą) przeszło ok. 200 milionów konsumentów, którzy zażądali tego od swoich operatorów. Od 30 września eurotaryfa obejmuje wszystkich, automatycznie zastępując wcześniejsze stawki. Nie korzystają z niej jedynie ci konsumenci, którzy zdecydowali się na inne, bardziej atrakcyjne dla nich plany taryfowe.

Eurotaryfa jest obecnie standardową stawką za usługi roamingowe w UE, zgodnie z intencją europejskiego prawodawcy. Konsumenci dostali to, do czego mieli prawo - cieszyła się Reding.

Z przedstawionych przez nią obliczeń wynika, że cena połączeń wykonywanych za granicą spadła średnio o 57 proc., zaś połączeń odbieranych - o 60 proc. Najniższa stawka była oferowana w Holandii (20 eurocentów za połączenia zarówno wychodzące, jak i przychodzące), Wielkiej Brytanii (31,57 eurocentów za połączenia wychodzące i 12,63 eurocentów za połączenia przychodzące), Irlandii (32,23 / 15,70 eurocentów), Belgii (37,19 / 23,14 eurocentów) i Austrii (37,50 / 20,83 eurocentów).

KE odnotowała bardzo niewiele skarg na operatorów podczas wprowadzania rozporządzenia w życie. Kilka krajowych urzędów regulacyjnych zajmuje się skargami konsumentów na brak przejrzystości niektórych ofert - chodzi głównie o brak informacji od operatorów o wejściu w życie i możliwości przejścia na eurotaryfę.
Czy operatorzy nie rekompensują sobie mniejszych zysków z roamingu podwyżką stawek na usługi krajowe? Na razie za wcześnie na taką odpowiedź - powiedziała komisarz Reding.

Na koniec 2008 roku KE przygotuje raport o wpływie wprowadzenia eurotaryfy na konkurencję i ewentualnej zmianie stawek krajowych niekorzystnej dla konsumentów. Wtedy też ma przedstawić wyniki monitoringu rozwoju opłat za wiadomości sms i transmisję danych w roamingu. Od ewolucji cen zależy, czy KE zdecyduje się na przedstawienie propozycji legislacyjnej dotyczącej stawek za te usługi.

Źródło: WirtualneMedia

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 0 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości