PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kolejny internetowy oszust ztrzymany

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kolejny-internetowy-oszust-ztrzymany-1758.html
QR Code
Kolejny internetowy oszust ztrzymany

Michał Gruszka, 3 września 2007, 12:26 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 3 września 2007 o 13:14)
Tagi: Internet, Komenda Główna Policji (KGP)

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który wystawiał na aukcjach internetowych samochody, quady, motocykle i różnego rodzaju sprzęt przemysłowy i elektroniczny. Wszystko po okazyjnych cenach. Problem w tym, że tak naprawdę żadnego sprzętu nie było, a wszystkie osoby, które wpłaciły pieniądze straciły je. Do tej pory policjanci ustalili 50 oszukanych. Ich liczba może wzrosnąć.

Patrol internetowy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wpadł na trop internetowych oszustów. Pod szyldem firmy, która miała być częścią międzynarodowego holdingu sprzedającego rzeczy pochodzące z windykacji, przestępcy oferowali na aukcjach internetowych rozmaity sprzęt. Były to między innymi telefony komórkowe, motocykle i ruady, a także kserokopiarki i ciągniki rolnicze w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferty zawsze przedstawiały kilka zdjęć, które uwiarygodniały transakcję. Jednak policjanci ustalili, że taka firma w rzeczywistości nie istnieje.

Całym "mózgiem" procederu okazał się 35-letni białostoczanin przedstawiający się fikcyjnym nazwiskiem doktor Polanowsky. To właśnie on stworzył siatkę internetowych sprzedawców, którzy na polecenie szefa wystawiali oferty na aukcjach. Gdy kupujący przelewał pieniądze na ich bankowe konta, gotówkę przekazywali tzw. opiekunowi grupy. Były to kwoty od 800 zł. za telefon komórkowy, 18 tys. zł za dobrej klasy motocykl i do 28 tys. zł za wózek widłowy. Za każdą transakcję pracownicy mieli otrzymywać 10% wartości.

Policjanci ustalili, że dr Polanowsky przeznaczał zarobione pieniądze na konsumpcję. Kupił drogie auto, mieszkał w luksusowych apartamentach w hotelu, bawił się w restauracjach i dyskotekach. Okazało się również, że jest poszukiwanym listem gończym przestępcą. Na sumieniu miał między innymi oszustwa, podrabianie dokumentów i nielegalne posiadanie broni. Przestępca i jego pomocnik (opiekun grupy) zostali zatrzymani. Wczoraj Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował ich na trzy miesiące.<br />
<br />
Prowadzący sprawę policjanci ustalili ponadto, że przestępcy oszukali blisko 50 osób z całego kraju, jednak poszkodowanych może być znacznie więcej. Osoby, które w podobny sposób zostały oszukane przez fikcyjną firmę i fikcyjnego doktora Polanowskyego policjanci proszą o kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku tel. 085 677 31 10.

Źródło: KGP

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 8 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości