PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kolejny przekręt telefoniczny. Tym razem na BIG

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kolejny-przekret-telefoniczny-tym-razem-na-big-9468.html
QR Code
Kolejny przekręt telefoniczny. Tym razem na BIG

Maciej Celmer, 16 sierpnia 2011, 13:34 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 16 sierpnia 2011 o 14:16)
Tagi: Biuro Informacji Gospodarczej (BIG), naciągacze

Internauci dostają maile, w których są proszeni o pilny kontakt z Biurem Informacji Gospodarczej. Kontakt ma być oczywiście telefoniczny, a treść komunikatu jest nagląca. Nie jedna osoba dała się już nabrać. Wykonanie połączenia na podany numer nie jest tanie.

Gazeta Wyborcza podaje treść komunikatu wysyłanego poprzez email: "W związku z informacjami, które jesteśmy zobowiązani zweryfikować w imieniu naszego klienta będącego Państwa partnerem handlowym, proszę o pilny kontakt z Panią Magdą Bocheńską pod numer 704 (...). Z wyrazami szacunku Biuro Informacji Gospodarczej"

Numery zaczynające się od 704 wykorzystywane są do celów konkursowych, głosowań itp. Osoba wykonująca to połączenie jest narażona na koszt rzędu 9,99 zł.

Na maila wysyłanego rzekomo przez BIG odpowiedziały dziesiątki osób. Dali się wprowadzić w błąd, ponieważ treść korespondencji miała dość groźny charakter. Ponadto weryfikacja takich danych jest sprawą poważną.

Za takie naruszenie prawa grozi nawet do 8 lat więzienia. W większości przypadków nie dochodzi do skazań z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń. Tym razem oszukane osoby planują złożyć zbiorowe zgłoszenie o przestępstwie. Dzięki temu skala przestępstwa będzie większa. Zgodnie twierdzą, że podanie się za Biuro Informacji Gospodarczej i wyłudzenie nie może zostać puszczone płazem.

Maile wysyłane były z domeny Zarabiac.eu, natomiast numer był zarejestrowany w UKE jako linia informacyjna, której operatorem jest GTS Poland. Firma dostarczająca usługi transmisji danych i telefonii dla klientów biznesowych zabezpieczona jest przed takimi przypadkami. Numer był udostępniony service providerowi, który mógł go udostępnić innej osobie.

Był nią Tomasz H. Na razie nie udało się go namierzyć. Adres i numer telefonu zarejestrowany na domenie są fałszywe.

Numer, poprzez który w podstępny sposób były wyłudzane pieniądze jest już nie aktywny.

To nie pierwszy przypadek wyłudzeń poprzez wykorzystanie łączy telekomunikacyjnych. UKE przestrzega klientów telekomów przed takimi praktykami i zachęca do dokładnego sprawdzania takich informacji. Nie ważne, czy chodzi o konkurs, weryfikacje jakichś danych, loterię - zawsze trzeba sprawdzać czy ktoś nie usiłuje wyłudzić od nas wrażliwych informacji lub pieniędzy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 13 i 11 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości