PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Komisja Europejska apeluje o wprowadzenie satelitarnych usług komunikacji

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/komisja-europejska-apeluje-o-wprowadzenie-satelitarnych-uslug-komunikacji-8595.html
QR Code
Komisja Europejska apeluje o wprowadzenie satelitarnych usług komunikacji

Maciej Celmer, 18 lutego 2011, 17:43
Tagi: internet satelitarny, Komisja Europejska (KE)

Komisja Europejska zaapelowała dzisiaj do 21 państw członkowskich Unii Europejskiej o bezzwłoczne wdrożenie wszystkich środków legislacyjnych niezbędnych w celu uruchomienia w całej UE satelitarnych usług komunikacji ruchomej na potrzeby szybkiego dostępu do Internetu, mobilnej telewizji i mobilnego radia oraz łączności alarmowej.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady Ministrów UE w 2008 r. satelitarne usługi komunikacji ruchomej (ang. Mobile Satellite Services, MSS) powinny zostać uruchomione przez wszystkie państwa członkowskie UE najpóźniej do końca marca 2011 r.

Jednak ponad półtora roku po wybraniu przez Komisję dwóch operatorów, którzy będą świadczyć ogólnoeuropejskie usługi w tym zakresie, 21 państw członkowskich nie przyjęło jeszcze krajowych przepisów niezbędnych do umożliwienia wprowadzenia usług MSS. Wiceprzewodnicząca Neelie Kroes zwróciła się również ostatnio do dwóch wybranych operatorów o podjęcie bardziej zdecydowanych działań. Bezprzewodowa łączność szerokopasmowa (zarówno satelitarna, jak i naziemna) ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostępu szerokopasmowego, także w rejonach oddalonych i wiejskich, co podkreślono w europejskiej agendzie cyfrowej.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową powiedziała:

Państwa członkowskie powinny w trybie pilnym podjąć środki niezbędne do umożliwienia wprowadzenia satelitarnych usług komunikacji ruchomej w całej UE. Satelitarne usługi komunikacji ruchomej będą mieć duże znaczenie podczas wprowadzania nowatorskich usług dla przedsiębiorstw i obywateli w całej Europie, w tym w rejonach wiejskich i odległych, oraz przyczynią się do osiągnięcia naszych celów zapisanych w agendzie cyfrowej, polegających na zapewnieniu wszystkim Europejczykom dostępu szerokopasmowego

Wiceprzewodnicząca Kroes skierowała w dniu dzisiejszym do państw, które nie przyjęły jeszcze krajowych przepisów niezbędnych do umożliwienia wprowadzenia usług MSS pisma z apelem, o usunięcie niejasnych uregulowań prawnych, np. dotyczących opłat licencyjnych, oraz o bezzwłoczne wdrożenie wszystkich niezbędnych środków wykonawczych.

Wspomniane 21 państw to: Belgia, Bułgaria, Cypr, Republika Czeska, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo.

Źródło: Komisja Europejska

reklama

Ostatnie opinie internautów

koksik1000 20.02.2011 @ 02:40
może w koncu na Polską wies zawita szerokopasmowy internet.Mieszkam w małym 15tyś miasteczku w okół mnóstwo wsi i w połowie nie ma internetu!!
sebidur 21.02.2011 @ 14:51
@koksik1000 - internetu? Są wsie gdzie nie ma nawet telefonów. Ani stacjonarnych, ani komórkowych.
@Frasier 21.02.2011 @ 21:45
@sebidur - niedawno był robiony wykaz białych plam przez UKE i ta sytacja może się wkrótce zmienić - wszędzie pwoinien być dostępny conajmniej jeden operator komórkowy, chociaż sam znam takie miejsca w Borach Tucholskich, że chociażby stacja bazowa była kilometr ode mnie to nie ma szans na sygnał :-). Tak gęsto, a ludzie tam przecież mieszkają.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 8 i 15 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości