PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Komisja Europejska broni Telekomunikację

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/komisja-europejska-broni-telekomunikacje-124.html
QR Code
Komisja Europejska broni Telekomunikację

Piotr Baranowski, 15 stycznia 2007, 12:31 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 15 stycznia 2007 o 13:01)
Tagi: Neostrada, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Komisja uznała, że UKE nie może ingerować w ceny usług dostępu do Internetu oferowane przez Telekomunikację. Tych interwencji było ostatnio kilka.

Kary nałożone na TP

Wczoraj Bruksela zawetowała decyzję urzędu, która zapewniała mu możliwość kontroli cenników usług internetowych. Komisja Europejska nie zgadza się, by – jak to zrobił UKE – uznać tzw. znaczącą pozycję Telekomunikacji Polskiej na rynku "przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej". Zdaniem Brukseli tą definicją nie można obejmować usług internetowych TP, a więc urząd nie powinien wpływać na ich cenę.

Nie mogę się zgodzić z decyzją komisji, bo to odebrałoby urzędowi możliwość jakiegokolwiek działania na rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu, na którym jeszcze nie działa skuteczna konkurencja –


argumentuje w rozmowie z "Rz" Anna Streżyńska, prezes UKE. Urząd ma dwa miesiące, aby odpowiedzieć na zastrzeżenia komisji. Wobec sprzeciwu UKE można się spodziewać, że sprawa trafi przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Od kilku miesięcy UKE domaga się od TP przedkładania do akceptacji nowych ofert i cenników dostępu do Internetu. Operator konsekwentnie utrzymuje, że nie ma takiego obowiązku. W odpowiedzi na to UKE nakłada kary na TP - we wrześniu 2006 r. 100 mln zł - za zmuszanie użytkowników Internetu do korzystania z usług telefonicznych. Pod koniec zeszłego roku TP zdecydowała się na rozdzielenie tych usług. Niedawno urząd zagroził nową karą, której wysokość może sięgnąć nawet 350 mln zł. Według UKE opłata za tzw. utrzymanie linii telefonicznej, którą trzeba doliczyć do abonamentu za Internet w przypadku rezygnacji z usług telefonicznych, jest zbyt wysoka. UKE uważa, że 22 zł netto powinno starczyć, ale TP wprowadziła stawkę 30 zł.
UKE nie ma prawa regulować cen detalicznych dostępu szerokopasmowego do Internetu. Wbrew prawu europejskiemu jest składanie do zatwierdzenia przez urząd wszelkich cenników i regulaminów

mówiła niedawno "Rz" Grażyna Piotrowska-Oliwa, dyrektor wykonawczy TP. Teraz Komisja Europejska potwierdziła stanowisko firmy. Nie wiadomo jednak, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na nałożone już na TP kary i czy uchroni ją przed następną.

Według Anny Streżyńskiej nie, ponieważ decyzja o nich zapadła na podstawie obowiązujących przepisów. Nie zmienią się one do czasu podjęcia decyzji przez Trybunał Sprawiedliwości, co nastąpi najwcześniej za kilka miesięcy. Chociaż na TP urzędy regulacyjne nałożyły kary kilkuset milionów złotych, to operator zapłacił nieco ponad 1 mln zł. Pozostałe kary były anulowane przez sądy powszechne.

Promocja Neostrady odwołana

Z bliżej nieznanych przyczyn – TP nie udziela informacji na ten temat - operator odwołał operację podnoszenia przepustowości łączy internetowych dla abonentów, z którymi wiążą ją umowy czasowe. Akcja miała się rozpocząć w poniedziałek. Kornelia Mathea, szefowa pionu usług dla domu TP, szeroko opisywała na łamach "Rz" harmonogram podnoszenia prędkości i strategiczne plany TP odnośnie do standardowych prędkości łączy internetowych TP. Dwa dni temu okazało się, że "TP nie oferuje promocyjnego zwiększenia prędkości transferu". Nie otrzymaliśmy informacji, skąd ta nagła zmiana planów. Jednocześnie Urząd Komunikacji Elektronicznej wysunął pod adresem planowanej promocji szereg wątpliwości. Między innymi UKE zapytało, dlaczego TP ogranicza promocję tylko do abonentów, którzy podpisali umowę czasową, i dlaczego nie są nią objęci abonenci pakietu usług (Internet + telefon + telewizja). Jednocześnie UKE zwróciło uwagę, że promocja stanowi zmianę warunków umów z klientami i jako taka powinna zostać uprzednio zaaprobowana przez urząd.

Źródło: Rzeczpospolita

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 4 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości