PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Komisja Europejska nie zgadza się na dalszą regulację TP

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/komisja-europejska-nie-zgadza-sie-na-dalsza-regulacje-tp-4625.html
QR Code
Komisja Europejska nie zgadza się na dalszą regulację TP

Michał Gruszka, 3 lipca 2008, 14:29 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 3 lipca 2008 o 14:29)
Tagi: Grupa TP, Komisja Europejska (KE), prawo, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wycofał z notyfikacji Komisji Europejskiej projekty decyzji w sprawie regulacji Telekomunikacji Polskiej na rynku tranzytu oraz na rynku dzierżawy łączy międzymiastowych. Regulator nie przekonał KE, że istnieje potrzeba regulacji TP w tym zakresie.

Dziś na stronach Komisji Europejskiej opublikowano listy Prezesa UKE wycofujące projekty obu decyzji regulacyjnych. Zarówno tranzyt jak i łącza dzierżawione (tzw. łączą trunkingowe) są wykorzystywane przez innych operatorów do świadczenia usług telekomunikacyjnych. UKE chciał m.in. ustalać warunki umów zawieranych przez TP z operatorami alternatywnymi oraz kształtować wysokość cen stosowanych przez TP.

Komisja Europejska już 27 maja 2008 roku opublikowała listy do polskiego regulatora, zgłaszające poważne wątpliwości wobec złożonych w kwietniu 2008 roku propozycji regulacji TP. W ocenie Komisji oba rynki są w Polsce konkurencyjne. Nie ma zatem potrzeby ich regulacji i ograniczania swobody działalności gospodarczej. Na obu rynkach działa kilkudziesięciu operatorów, a udział rynkowy TP nie jest na tyle istotny, aby zagrażać rozwojowi konkurencji.

Prezes UKE przekonywała wówczas, że Bruksela żąda jedynie dodatkowych informacji, a po ich otrzymaniu przychyli się do stanowiska UKE. Zgłoszenie poważnych wątpliwości przez KE oznaczało jednak, że UKE musiał wstrzymać się z wydaniem decyzji. Regulator miał 2 miesiące by przedstawić dodatkowe informacje, które przekonałyby KE Komisję do zmiany stanowiska.

W przypadku, gdyby UKE nie wycofał projektów, Komisja Europejska wydałaby decyzje wetujące projekty UKE. Takie weto polski regulator otrzymał już w dwóch sprawach: projektu regulacji dostępu szerokopasmowego dla klientów indywidualnych oraz dla klientów biznesowych. Ponadto KE zgłosiła też 11 poważnych wątpliwości do projektów decyzji UKE wyznaczających TP za podmiot o znaczącej pozycji i nakładającej obowiązki regulacyjne. To więcej niż uzyskały wszystkie pozostałe kraje członkowskie razem.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 2 i 2 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości