PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Komputerowy robak w walentyce

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/komputerowy-robak-w-walentyce-5503.html
QR Code
Komputerowy robak w walentyce

Łukasz Roguski, 11 lutego 2009, 14:16
Tagi: brak

Producent oprogramowania Eeset NOD32 Antivirus oraz Eest Smart Security, przypomina o walentynkowym zagrożeniu Waledac, które wykorzystując popularność święta zakochanych próbuje zainfekować możliwie jak najwięcej komputerów. Jego ofiarą mogą paść nieostrożni internauci, którzy tego dnia wielokrotnie sprawdzą swoją skrzynkę mailową w poszukiwaniu walentynek od nieznajomych osób.

Zbliżające się walentynki, jak niemal wszystkie popularne święta, stanowią dla twórców złośliwego oprogramowania doskonałą okazję do przypuszczenia ataku na nieostrożnych internautów. Tym razem na użytkowników sieci czyha robak Win32/Waledac, który próbuje ukryć się wśród walentynkowej poczty.

ESET podkreśla, że zagrożenie to występuje już w ponad 40 wariantach i rozprzestrzenia się poprzez wiadomości e-mail. „Walentynkowa niespodzianka” ukrywa się w załącznikach poczty elektronicznej, zawierających pliki wykonywalne o nazwach m.in. meandyou.exe oraz you.exe lub na stronie z elektroniczną kartką walentynkową, do której kieruje link zamieszczony w wiadomości. Infekcję inicjuje sam internauta poprzez uruchomienie załączonego pliku lub poprzez kliknięcie wspomnianej kartki z grafiką przedstawiającą serca. Chwilę po tym w systemie operacyjnym zagnieżdża się koń trojański, który kopiuje wszystkie dane ze skrzynki adresowej użytkownika i przesyła je do zdalnego komputera. Zgromadzone w ten sposób informacje posłużą twórcom Waledaca do rozesłania złośliwego robaka do kolejnych internautów lub do zasypania ich skrzynek niechcianym spamem.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed robakiem Waledac? Skuteczną ochronę zapewniają programy antywirusowe, dlatego użytkownicy, którzy z nich korzystają powinni sprawdzić, czy rozwiązania te dysponują aktualną bazą sygnatur. Ci, którzy nie korzystają z oprogramowania antywirusowego mogą zapobiec infekcji zachowując wzmożoną czujność podczas przeglądania otrzymanej poczty. ESET zaleca, aby nie otwierać wiadomości pochodzących od nieznanych nadawców lub tych, które wydadzą się użytkownikowi podejrzane. Dla pewności warto również sprawdzić w walentynki swój system operacyjny bezpłatnym skanerem online, takim jak ten na stronie http://www.eset.pl .

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 1 i 15 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości