PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Konkurenci TP nadal chcą podziału

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/konkurenci-tp-nadal-chca-podzialu-6471.html
QR Code
Konkurenci TP nadal chcą podziału

Zakończone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej konsultacje dotyczące planów przeprowadzenia rozdziału funkcjonalnego Telekomunikacji Polskiej pokazują, że zdania są podzielone. Konkurenci podkreślają, że współpraca z TP jest utrudniona, a podział może poprawić konkurencję na rynku.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca operatorów alternatywnych, uważa, że propozycje Prezesa UKE są słuszne, a rozdział funkcjonalny TP rozwiąże zarówno problemy rynkowe, jak i problemy ze współpracą międzyoperatorską. Toczące się trójstronne rozmowy (UKE, TP i operatorzy alternatywni) nie dają operatorom alternatywnym gwarancji, że TP zaoferuje swoje usługi hurtowe na konkurencyjnych, niedyskryminacyjnych warunkach.

W opinii Polkomtela zaproponowane przez Prezesa UKE rozwiązania są zbyt ogólne, aby możliwa była ich rzetelna ocena. Polkomtel podkreśla jednak, że TP podejmuje działania obstrukcyjne w stosunku do operatorów alternatywnych, a konkurencja na rynku nie jest wystarczająca. Operator pozostawia jednak Prezesowi UKE dowolność w wykorzystaniu odpowiednich środków w celu poprawy konkurencyjności rynku, a jednym z nich może być właśnie rozdział funkcjonalny.

Kancelaria Wierzbowski Eversheds stoi na stanowisku, że przymusowe nałożenie na operatora zasiedziałego funkcjonalnej separacji będzie stanowiło naruszenie konstytucyjnego prawa do wolności działalności gospodarczej, które może być ograniczone tylko w drodze ustawy i tylko w wyjątkowych okolicznościach. Zdaniem kancelarii polski porządek prawny nie stwarza i w przyszłości nie będzie stwarzał możliwości do zastosowania tak daleko idącego środka zaradczego jakim jest rozdział funkcjonalny.

Firma doradcza StrictWise przyznaje, że wszystkie wskazane przez Prezesa UKE problemy rynkowe są nadal aktualne i podkreśla, że skuteczne wdrożenie rozdziału funkcjonalnego doprowadziłoby do poprawy kondycji rynku telekomunikacyjnego w Polsce. StrictWise uważa, że podobne działania prowadzone w tym zakresie w innych krajach potwierdziły skuteczność konsultowanej metody.

Obszerne stanowisko przedstawiła również Telekomunikacja Polska, zdaniem której działania regulacyjne nie są skutecznym narzędziem zapewnienia konkurencji na rynkach detalicznych. Udziały w rynku poszczególnych podmiotów powinien regulować sam rynek, a nie Prezes UKE. Zdaniem TP skuteczna konkurencja na rynku telekomunikacyjnym nie powinna być celem działań regulatora.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji stwierdziła natomiast, że na obecnym etapie zaawansowania prac nad treścią Karty równoważności i negocjacji pomiędzy Prezesem UKE, TP oraz operatorami alternatywnymi, analiza przedstawionego dokumentu jest niecelowa.

reklama

Ostatnie opinie internautów

Brak komentarzy

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 5 i 5 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości