PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Konkurenci wypierają TP SA

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/konkurenci-wypieraja-tp-sa-131.html
QR Code
Konkurenci wypierają TP SA

Piotr Baranowski, 16 stycznia 2007, 12:01 (ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 16 stycznia 2007 o 13:14)
Tagi: Neostrada, Netia, Telekomunikacja Polska (TP SA), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), Telefonia Dialog

Od wczoraj klienci TP SA mogą składać wnioski o odłączenie telefonu od neostrady, ale związana z tym konieczność zapłacenia 36,6 zł za utrzymanie łącza czyni rzecz nieopłacalną. Już wkrótce internauci będą jednak mogli porzucić potentata dla o wiele tańszych konkurentów.

Artur Mościcki, klient Telekomunikacji z Warszawy:

Zastanawiałem się nad rozłączeniem usług, ale w takiej formie to się rzeczywiście nie opłaca


Chętnie w ogóle zrezygnowałby z TP SA, ale nie ma na razie wyboru. - Chciałem skorzystać z oferty telewizji kablowej Aster, ale tam, gdzie mieszkam, nie daje ona dostępu do internetu - dodaje.

Jednak spokojne czasy dla TP SA na rynku szybkiego dostępu do internetu niebawem się skończą. Po decyzjach Urzędu Komunikacji Elektronicznej z maja ubiegłego roku umożliwiającym innym firmom korzystanie z infrastruktury polskiego giganta, konkurenci będą mogli oferować w całym kraju niższe ceny za dostęp do internetu, a takie osoby jak Artur Mościcki nie będą skazane na dyktat krajowego potentata. Sześć firm -GTS Energis, Netia, Telefonia Dialog, Exatel, e-Telko oraz eTel Polska – już podpisało w tej sprawie umowy z TP SA, a już wkrótce będą następne.


Anna Streżyńska, prezes UKE:
Już 27 operatorów prowadzi negocjacje z Telekomunikacją w tej sprawie


Fachowcy są zgodni - dopuszczenie konkurencji do krajowej sieci TP SA obniży ceny internetu nawet o 20 proc. A może nawet jeszcze więcej, bo całkiem prawdopodobne, że 51-proc. rabat, jaki otrzymują telekomy przy zakupie hurtowego dostępu do internetowych łącz TP SA (tzw. bitstream access), będzie jeszcze wyższy. Możliwość zmuszenia Telekomunikacji do dalszych opustów rozważa w tej chwili UKE.


Anna Streżyńska:
Odbyłam niedawno serię spotkań z ekspertami i inwestorami z Europy Zachodniej, którzy mówią, że rabat przy sprzedaży hurtowej dostępu do łączy internetowych powinien być znacznie większy. Ich zdaniem obecnie jest wciąż zbyt drogo, żeby było to opłacalne dla konkurentów TP.


Jednak nawet przy obecnie obowiązujących warunkach konkurenci TP są i będą w przyszłości w stanie zaoferować ceny o kilkanaście procent niższe. Pierwsza do boju ruszyła Netia. Sprzedaż swych usług zaczęła bez rozgłosu, bo jak wyjaśnia Jolanta Ciesielska, rzecznik firmy, jest to na razie tzw. test komercyjny i dotyczy dość ograniczonego obszaru kraju. Na razie neostradę na usługę Net24 oferowaną przez Netię mogą zamienić abonenci z pięciu stref: warszawskiej, katowickiej, opolskiej, elbląskiej i częstochowskiej. -
Ciesielska:
Już pod koniec stycznia ok. 70 proc. klientów TP SA podłączonych przez kabel miedziany będzie w zasięgu usługi Net24


.
W kwietniu operator zaoferuje tę usługę w strefie wrocławskiej i krakowskiej, gdzie zderzy się z Telefonią Dialog, która najmocniejszą pozycję ma właśnie na południu Polski. -
Marta Pietranik, rzecznik Dialogu:
W drugim kwartale zamierzamy wyjść z internetową ofertą szybkiego internetu oferowanego na bazie sieci TP


Zapowiada, że firma konkurować będzie nie tylko ceną, ale i dodatkowymi usługami w ramach abonamentu.


Magda Borowik, analityk rynku telekomunikacyjnego z firmy badawczej IDC:
Choć rywale Telekomunikacji dopiero się rozgrzewają, to internauci już odczuli pierwsze pozytywne efekty decyzji UKE.
TP SA w lipcu ubiegłego roku obniżyła ceny zaraz po tym, jak Anna Streżyńska zapowiedziała ostrą walkę o zwiększenie konkurencji na tym rynku. Ta obniżka miała uświadomić konkurentom możliwości Telekomunikacji Polskiej i uprzedzić działania innych firm.

Według niej dalsze obniżki cen dostępu u krajowego potentata są nieuchronne i do końca roku ceny te zmniejszą się o jedną piątą. Zastrzega jednocześnie, że największe spadki dotyczyć będą łączy o większej przepustowości.

Niższe ceny to nie jedyna korzyść, którą odniosą użytkownicy internetu, otrzymają oni bowiem więcej dodatkowych usług. - Do tej pory brak konkurencji rozleniwiał TP SA, np. dopiero niedawno zaproponowała klientom wideo na żądanie - zauważa Magda Borowik i dodaje, że rynek dostępu do internetu zmierza w kierunku multimediów. Tzw. potrójna usługa łącząca internet, telewizję i telefon w jednym pakiecie staje się standardem w ofercie telekomów.

Z pewnością TP SA łatwo się nie podda. Według ekspertów przy obecnym poziomie cen Telekomunikacja może zaproponować całą serię rabatów i promocji. - Z pewnością klienci TP mogą oczekiwać kolejnych atrakcyjnych ofert i promocji internetowych - zapowiada rzecznik firmy Jacek Kalinowski. Z takiego obrotu spraw powinni być zadowoleni nie tylko klienci TP. UKE podtrzymuje bowiem, że będzie konsekwentnie wspierać konkurencję na rynku usług dostępowych, a internauci już niebawem będą mogli wybierać w kilkunastu ofertach.

Źródło: Dziennik

reklama

Ostatnie opinie internautów

tranceman 16.01.2007 @ 21:21
No nareszcie !!! TP to najwiekszy krwiopijca w polsce co z tego ze maja neostrade za 29zl jak za nieuzywany telefon kasuja prawie 4 dychy - czyste zlodziejstwo - ludzie juz od jakiegos czasu zaczynaja sie przestawiac na IPPhony i inne TANSZE rozwiazania i oby tak dalej - TP do piachu !

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Iloczyn liczb 9 i 9 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości