PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kontrola legalności GPS'ów na drogach w całej Polsce - strzeż się!

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kontrola-legalnosci-gps-ow-na-drogach-w-calej-polsce-strzez-sie-5080.html
QR Code
Kontrola legalności GPS'ów na drogach w całej Polsce - strzeż się!

Piotr Baranowski, 20 listopada 2008, 11:51 (ostatnio zmodyfikowano w czwartek, 20 listopada 2008 o 11:51)
Tagi: GPS, nawigacja, prawo

Jeżeli korzystasz z zestawu do nawigacji satelitarnej od dziś powinieneś zabrać ze sobą certyfikat potwierdzający legalność oprogramowania autopilota. Łódzka policja zapowiedziała kontrole i surowe kary dla tych, którzy posługują się automapami nielegalnie ściągniętymi z Internetu. Za rozpowszechnianie i kupowanie pirackich kopii grozi nawet pięć lat więzienia.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zapowiada specjalne akcje kontrolujące legalność GPS. Mają je przeprowadzać policjanci podczas wspólnych akcji z celnikami i inspektorami Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi zapowiada specjalne akcje kontrolujące legalność GPS. Mają je przeprowadzać policjanci podczas wspólnych akcji z celnikami i inspektorami transportu drogowego. Kontrole będą odbywać się na drogach tranzytowych w całym kraju.

podinspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi powiedziała:

Kierowcy muszą brać pod uwagę, że podczas rutynowej kontroli może być także zakwestionowana legalność oprogramowania GPS. Sprzęt zostaje wówczas odebrany kierowcy za pokwitowaniem, zabezpieczony i poddany ocenie biegłych. Wybierając się w podróż, radzę zabrać ze sobą dokumentacje sprzedaży programu wraz z certyfikatem.


Jak pisze NaszeMiasto, do namierzania handlujących automapami bez licencji producenta zabrała się także ostro łódzka prokuratura. Wszczęła śledztwo po doniesieniu, które złożyła firma "Protect-Service" z Grójca, zajmująca się na zlecenie warszawskiego producenta ochroną praw autorskich do AutoMapy.


prokurator Michał Mazurczyk z Prokuratury Rejonowej Łódź-Widzew powiedział:
Z uwagi na dobro postępowania mogę powiedzieć tylko, że ustaliliśmy dane dwóch mężczyzn, którzy sprzedawali na aukcjach internetowych AutoMapy bez certyfikatów oryginalności. Namierzyliśmy ich, bo korzystali z domowych komputerów. Wkrótce dojdziemy do tego, jaka jest skala tego procederu. Nie ujawnia jednak, czy śledczy wezmą pod lupę także tych, którzy kupowali nielegalne oprogramowanie.

Paweł Jóźwiak, radca prawny z Łodzi, specjalizujący się w prawie nowych technologii, szacuje, że spraw sądowych o nielegalne kopiowanie i sprzedaż nawigacyjnych programów komputerowych już wkrótce mogą być tysiące. - Samochodowe systemy nawigacyjne są coraz popularniejsze wśród kierowców i jednocześnie coraz więcej osób umie pobrać nielegalnie program z sieci - zauważa radca w rozmowie z NaszeMiasto.

Jak informuje Komenda Główna Policji, funkcjonariusze regularnie przechodzą szkolenia z zakresu ochrony praw autorskich. Ostatnie odbyło się w październiku.

Źródło: NaszeMiasto

reklama

Ostatnie opinie internautów

spoko 2.12.2008 @ 00:17
A jak głuchoniemy nie będzie miał faktury na aparacik słuchowy, to mu go zabiorą no i już sobie nie pogadają :)
Adik 10.12.2008 @ 15:12
Smiechu warte! Mam nawigacji Mio z fabryczna MioMap ciekawe czy tez beda chcieli sprawdzic czy jest ona oryginalna?!
dro 10.12.2008 @ 19:45
No tak ,tylko u nas w kraju takie cyrki,ale z drugiej strony policja musi cos robic to biora sie za nawigacje.Ja tam tez jezdzie z Mio i nie obawiam sie o kontrole.
Adik 10.12.2008 @ 23:28
Wkurzajace jest jedno. Nawigacje kazdy kupuje zeby nie tracic czasu na mapy, bladzeni itp. a tu nagle zatrzymuje Cie drogowka i zaczyna sprawdzac czy oprogramowanie w nawigacji legalne ....chore!!!
Ha Ha Ha 28.02.2009 @ 11:19
Zatrzymali mnie i pytal sie o swistek. Powiedzialem. Panie... nie mam prawnego obowiazku wozic jakiegos "swistka" mam za to miec prawo jazdy, dowod rejestracyjny z waznym badaniem technicznym oraz polise OC. Czy dowod zakupu butow tez mam miec przy sobie ? Zatkal sie i puscil mnie.
jama 19.07.2009 @ 12:37
Chyba "stróże prawa" całkiem zgłupieli...
Naczelną zasadą prawa (międzynarodowego i polskiego) jest domniemanie niewinności, a każdą wątpliwość rozstrzyga się na korzyść strony - w tym przypadku kierowcy.
Tak więc jeżeli policja nie może mi na miejsu udowodnić, że oprogramownie dowolnego urzadzenia elektronicznego jest pirackie (skradzione), to nie ma prawa żądać dowodów legalności, a tym bardziej zabierac "za pokwitowaniem" sprzętu.
krystian 9.08.2009 @ 17:44
Oczywiscie ze policja tego robic nie moze.
A tak naprawde my sami mozemy zaopatrzyc sie w dobra nawigacje ( polecam Mio) i nie bac sie kontroli policji.
jordan 18.08.2009 @ 13:06
a telefon z nawigacją też mogą mi zabrać? z czego będę dzwonił????

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 1 i 5 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości