PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Kwalifikowany Podpis Elektroniczny od Plusa

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/kwalifikowany-podpis-elektroniczny-od-plusa-8871.html
QR Code
Kwalifikowany Podpis Elektroniczny od Plusa

Maciej Celmer, 25 marca 2011, 10:53
Tagi: e-Podpis, Plus, Polkomtel

Plus jako jedyny operator komórkowy na rynku oferuje Mobilny Kwalifikowany Podpis Elektroniczny. Co ważne, podpis elektroniczny jest dedykowany nie tylko dla biznesu, ale i dla każdego z użytkowników.

Mobilny Podpis Elektroniczny zakłada wykorzystanie karty SIM jako bezpiecznego nośnika danych uwierzytelniających. Karta SIM jest najbardziej powszechnym urządzeniem kryptograficznym. Weryfikacja tożsamości realizowana jest przez zaufane instytucje jak operator komórkowy, czy banki a transakcja podpisana przez użytkownika staje się niepodważalna.

Plus wspólnie z MobiTrust i MobiCert jest jednym z podmiotów uprawnionych przez Ministra Gospodarki do wydawania podpisów kwalifikowanych i jako jedyny na rynku oferuje rozwiązanie e-podpisu:

  • karta SIM - jako nośnik podpisu kwalifikowanego - gwarancja po stronie MobiCert i MobiTrust
  • telefon jako „czytnik” karty SIM

Plus w swojej ofercie oferuje:

  • kwalifikowany e-podpis - nowa umowa z nowym certyfikatem - abonament 10 PLN netto miesięcznie przez okres 24 miesięcy,
  • kwalifikowany e-podpis - odnowienie certyfikatu - abonament 10 PLN netto miesięcznie przez okres 12 miesięcy, drugi rok użytkowania usługi Abonent otrzymuje gratis.

E-podpis gwarantuje poufność, uwierzytelnienie nadawcy lub odbiorcy, integralność przesyłanych wiadomości oraz daty i czasu nadania/odbioru.

Źródło: Polkomtel

reklama

Ostatnie opinie internautów

Cami 25.03.2011 @ 15:39
Podpis elektroniczny jest wspaniały w teorii, ale dopóki nie nastąpi umasowienie miejsc, w których możemy zastepować im nim włąsny, dopóki on sam nie potanieje, to mały z niego pożytek dla osoby prywatnej.
Weźmy sam początek tej wiadomości - Polkomtel jako jedyny operator go zapewnia. Powód do dumy? Być może, ale dla mnie widzę tutaj - podpis nie jest na tyle popularny, żeby innym operatorom opłacało się jego wprowadzenie...
Podpis elektroniczny uznam za w pełni będący elementem naszego życia, kiedy umożliwi głosowanie przez internet i będzie tani, bez żadnych abonamentów, co najwyżej rozsądna opłata za jednokrotne wydanie...
Hajdek 25.03.2011 @ 20:08
Jak dla mnie wprowadzanie tej usługi nie ma sensu. Praktycznie nigdzie nie można używać podpisów elektronicznych. Co da komuś jego posiadanie, jeśli mu się on nie przyda? Póki co opłacanie elektronicznej sygnatury jest bezcelowe. Chyba, że mówimy tutaj o biznesmanach, ale chodzi o większość użytkowników. Z czasem z pewnością będzie to opłacalne, lecz aktualnie - brak sensu. Gdy się to rozpowszechni, na pewno będę posiadaczem takiego podpisu. Na razie poczekajmy kilka lat...
Pozdrawiam, Hajdek
blizniaki06 26.03.2011 @ 11:31
"Hajdek: (...) na razie poczekajmy kilka lat..." - w zasadzie to od momentu, gdy zaczęło się mówić o podpisach elektronicznych już minęło kilka latek. Nie stał się on specjalnie wymagany, nie stał się masowy, powszechny... Przynajmniej na poziomie pozabiznesowym.

"Cami - (...) mały z niego pożytek dla osoby prywatnej" - nie sposób się z tym nie zgodzić, to fakt. Popieram także zdanie Cami, że powinna być pobierana jednorazowa (rozsądna) opłata za jego "wydanie", bez mowy o żadnych abonamentach. No, może poza odnawianiem go co jakiś czas (1o lat?) W końcu starając się o dowód, paszport czy inny dokument, pozwalający na naszą weryfikację (a przecież mniej więcej temu ma służyć podpis elektroniczny) opłacamy także jednorazową opłatę skarbową. Nie wyobrażam sobie odprowadzania miesięcznych abonamentów za coś, co - jakby - stanowi integralną część mnie samej, mojej "tożsamości", mojej weryfikalności. Trochę absurdalne.
Cami 26.03.2011 @ 17:11
@blizniaki06 - jak najbardziej, niech będzie odnawiany tak jak dowód, raz na 10 lat, choć przy dowodzie osobistym to ma większy sens, bo człowiek chociaż się na zdjęciu zmieni... Może dla zwiększenia bezpieczeństwa, coś byłoby "zahaszowane" jeszcze raz w oparciu o nasz PESEL raz na 10 lat. Tylko w sumie po co? Powinniśmy mieć jeden na zawsze, tylko za dodatki można by było pobierać jakąś opłatę, typu jak gdyby ktoś chciał go mieć w telefonie komórkowym itd. Za bajery, ale podstawowa funkcjonalność powinna być dostępna dla wszystkich + jakaś prosta przystawka USB do komputera...
Taki pełnoprawny podpis elektroniczny byłby rozwiązaniem problemu podpisywania umów przez kurierów, którzy zawsze się spieszą i część klientów daje się poddać ich presji i podpisują bez czytania. Często nawet nie wiedzą, że mogą odstąpić w ciągu bodajże 10 dni od tej umowy.
Z podpisem można by sobie wszystko spokojnie przeczytać na ekranie komputera, pobrać cenniki i regulaminy i zakończyć zamawianie podpisem
Hajdek 27.03.2011 @ 09:06
@Cami - no tak, na pewno tak kiedyś będzie, ale na razie nie jest. Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby jakiś urząd, czy cokolwiek obsługiwało podpisy elektroniczne. Teraz nie ma sensu kupowania czegoś takiego i w dodatku z opłatą jakichś 10zł miesięcznie. Zgadzam się z przedmówcami - koszt powinien być pobierany jednorazowo (i z pewnością, gdy elektroniczne sygnatury się rozpowszechnią tak będzie). Pozostaje tylko czekać...
Pozdrawiam, Hajdek
Keks 28.03.2011 @ 09:56
ten kto potrafi liczyć swój czas na pewno skorzysta, fantastyczny pomysł. Podpis elektroniczny ma już w naszym kraju prawna wagę co pozwala na sporą oszczędność czasu. Możemy załatwić za jego pomocą wszystkie dokumenty urzędowe nie wychodząc z domu. Co więcej wystarczy, że dokument będzie wysłany w wymaganej dacie (np. o 23.15) a urząd pomimo, że urząd nie pracuje w tych godzinach musi honorować go jako dostarczonego prawidłowo. Mogąc mieć podpis stale przy sobie i wprowadzając autoryzacje np. po bluetooth to po prostu rewelacja. Podobnie jest z FV, jednak firmy nie mają obowiązku akceptacji takich dokumentów ze względu na dodatkowe problemy z zapewnieniem ich archiwizacji. Ale jak dla mnie to super pomysł, z takich technologii należy korzystać zanim nam zaczną wstrzykiwać chipy pod skórę, bo to z pewnością będzie wywoływać większy sprzeciw. Pozdrawiam Karol.
julia dream 29.03.2011 @ 11:05
Podpis elektroniczny to przyszłość, szkoda tylko że zupełnie nie jest wykorzystywany jego potencjał. Dobrze, że Plus idzie w tym kierunku, może w ten sposób wymusi zmianę również u innych operatorów :D
Hajdek 30.03.2011 @ 15:34
@Keks - zgodzę się z Tobą - takie coś stwarza bardzo duże możliwości, jednakże podpisy elektroniczne nie są zbyt popularne w Polsce. Za kilka lat będzie to standard, podobnie jak telefon komórkowy, ale na dzisiejszy dzień zapewnianie sobie takiego podpisu (i za tą cenę) nie jest opłacalne. W przyszłości zapewne stanie się to nieodłączną częścią naszego życia, jak w/w komórka, tyle że teraz taki podpis prawie nie ma sensu.
Pozdrawiam, Hajdek
Cami 3.04.2011 @ 11:05
@Keks - in the immortal words of Red Forman:
http://www.youtube.com/watch?v=EjCdznA4sgY

Co z tego, że jest prawnie dość "solidny", jeżeli zwykły człowiek nie ma wielu miejsc, gdzie mógłby go użyć. Może zawrzeć pełnoprawną umowę na odległość z jego wykorzystaniem u np. swojego operatora telekomunikacyjnego, lub ISP? Nie, nadal potrzebuje papieru.

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 13 i 2 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16