PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Mobilna wersja Wikipedii

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/mobilna-wersja-wikipedii-5241.html
QR Code
Mobilna wersja Wikipedii

Paweł Wasik, 18 grudnia 2008, 23:39
Tagi: Internet, WAP, Wikipedia

Najpopularniejsza encyklopedia internetowa na świecie doczekała się mobilnej wersji przeznaczonej na telefony komórkowe.

Dotychczas osoby korzystające z internetowej encyklopedii musiały zadowolić się "pełną" wersją - teraz jednak Fundacja Wikipedia wyszła im naprzeciw, tworząc lżejszego, mobilnego odpowiednika - mobile.wikipedia.org.

Na wymienionej stronie znajdziemy wszystkie informacje zawarte w Wikipedii, jednak przygotowane strony zajmują mniej miejsca, przez co ich wczytywanie jest szybsze oraz tańsze - jeśli płacimy za transfer. Przez taką decyzję zrezygnowano m.in. ze zdjęć.

Źródło: INTERIA/informacje prasowe

reklama

Ostatnie opinie internautów

Maciek 19.12.2008 @ 09:51
Wikipedia jest niewątpliwie bardzo popularna wśród internautów. Ogólnie korzysta z niej prawie każdy. I miło, że Fundacja Wikipedia kieruje też ofertę do użytkowników telefonów komórkowych. Uciążliwe rzeczywiście było wczytywanie normalnej wersji. Szkoda tylko, że zrezygnowano ze zdjęć, ale ma to też swoje plusy... Zależy czego oczekujemy. Czy tylko informacji, czy też plików graficznych.
krzychu.pl 20.12.2008 @ 23:32
Dobrze, że pomyślano o użytkownikach urządzeń mobilnych bo Wikipedia to bardzo przydatna encyklopedia, która jest napisana zrozumiałym językiem - językiem internautów. Najważniejsze jest to by wczytywała się szybko i była dobrze dopasowana do małych ekranów telefonów komórkowych. Będziemy musieli zapewne jeszcze sporo poczekać zanim inni wydawcy zaoferują swoje wersje mobilnych encyklopedii na miarę Wikipedii. A nawet jeżeli zaoferują to będzie zachodzić zapewne jedna podstawowa różnica - taka, że trzeba będzie za korzystanie zapłacić. W przypadku Wikipedii nie ma o tym mowy i mieć raczej nie będzie.
doroteczka 21.12.2008 @ 01:01
Choć wikipedia zawiera sporo błędów, nie da się ukryć, że jest bardzo popularna., lubiana i co najważniejsze- przydatna. Wersja mobile pozwoli nam mieć stały, i o wiele tańszy niż wcześniej na komórkach, dostęp do wiadomości encykolpedii, co jest naprawdę bardzo przydatne.
pioytrula 21.12.2008 @ 19:30
Często korzystałem z wikipedii, ale w szkołach negują ją strasznie! Wiele razy spotkałem się tam z błędami, ale ogólnie jest przydatna.
der_kamil 27.12.2008 @ 19:22
To super! Wikipedia jest przecież pomocnym źródłem wiedzy, które przydaje się .

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Różnica liczb 8 i 7 wynosi:




Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16