PasjaGSM.pl
  Jesteś w: PasjaGSM.pl > News > Monopol telekomunikacyjny w Poznaniu

QR Code: http://m.pasjagsm.pl/news/monopol-telekomunikacyjny-w-poznaniu-7961.html
QR Code
Monopol telekomunikacyjny w Poznaniu

Maciej Celmer, 5 listopada 2010, 17:25 (ostatnio zmodyfikowano w poniedziałek, 15 listopada 2010 o 08:48)
Tagi: Osiedle Młodych, Poznań, telekomunikacja, UOKiK, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), wyrok, Maverick

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję dotyczącą poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”, która ograniczała przedsiębiorcom telekomunikacyjnym możliwość rozpoczęcia działalności w budynkach przez nią administrowanych.

Spółdzielnia wykorzystując fakt, że przedsiębiorcy chcąc dostarczać Internet mieszkańcom osiedli, muszą uzyskać jej zgodę na instalację własnych sieci telekomunikacyjnych, utrudnia im dostęp do swoich nieruchomości stosując w tym celu różne działania. Należą do nich: zastrzeżenie przez Spółdzielnię możliwości pobierania opłat, które nie mają uzasadnienia od strony ekonomicznej oraz kwestionowanie informacji zawartych w dokumentach, które zostały wydane przez inne organy.

Obecny stan rzeczy najkorzystniej wpływa na interesy firm, od wielu lat dostarczających usługi telekomunikacyjne w administrowanych przez Spółdzielnię budynkach.

Nie da się ukryć, że przez działania monopolistyczne prowadzone przez Spółdzielnię, najbardziej cierpią mieszkańcy osiedli, którzy nie mają możliwości wyboru najkorzystniejszych dla nich ofert z pośród dużej ich liczby oferowanej przez przedsiębiorców.

Pozew przeciwko Spółdzielni złożył Marcin Pietrucha właściciel firmy Maverick, świadczącej usługi telekomunikacyjne na terenie poznania. Maverick od 5 lat stara się o zgodę na budowę profesjonalnej sieci światłowodów w budynkach administrowanych przez „Osiedle Młodych”. Przez te 5 lat nie udało się niczego załatwić, gdyż jego firma napotykała na same trudności ze strony Spółdzielni.

„Po realizacji jednego wymagania stawianego przed operatorem, stawiano nam kolejne i tak przez cały czas. Nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich postulatów stawianych nam przez Spółdzielnię bo cały czas pojawiają się nowe.” - mówi Marcin Pietrucha. „Nie mieliśmy dostępu do materiałów architektonicznych, na których moglibyśmy oprzeć projekt naszej infrastruktury, więc zrobiliśmy to w oparciu o projekt instalacji gazowej budynków. Projekt został zakwestionowany po roku, pomimo iż uprzedziliśmy że jest to projekt wstępny. Tak było ze wszystkim.” –. dodaje.

„Wyrok wydany przez UOKiK tak naprawdę niewiele zmienia. Nie jest to nakaz wpuszczenia przedsiębiorców telekomunikacyjnych na teren Spółdzielni. Nadal chcemy świadczyć usługi i nadal chcemy dojść do porozumienia. To, że spółdzielnia zapłaci karę nie daje nam żadnej gwarancji do prowadzenia dalszych rozmów, a tym bardziej działań” – skomentował wyrok wydany przez UOKiK Pietrucha.

„Spółdzielnia Mieszkaniowa kwestionuje decyzję prezesa UOKiK, obecnie nasi prawnicy szczegółowo analizują uzasadnienie tej decyzji. Stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego będziemy składać odwołanie, mamy na to dwa tygodnie, do sądu okręgowego w Warszawie. W naszej ocenie prezes urzędu nie wziął pod uwagę wszystkich istotnych okoliczności i nie do końca dokonał właściwej oceny przedstawionego przez spółdzielnię materiału dowodowego. Stąd nasze odwołanie.” – powiedziała Anna Jurgielewicz pracownik PR Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.

„W naszej ocenie nie ograniczamy w żaden sposób możliwości świadczenia usług telekomunikacyjnych, to są tylko warunki które spółdzielnia przedstawia potencjalnym operatorom: warunki realizacji i eksploatacji sieci. My zabezpieczamy się też w jakiś sposób. W naszej ocenie działania zarządu zmierzają do zabezpieczenia środków finansowych na pokrycie ewentualnych szkód związanych z instalacją, z korzystaniem i z demontażem środków komunikacyjnych w budynkach, które należą do spółdzielni mieszkaniowej. My te warunki przedstawialiśmy firmom które kierowały do nas te zapytania, najczęściej te firmy tych warunków nie spełniały.” – dodała.

Jakie warunki musi spełnić dostawca usług telekomunikacyjnych Pani Anna nie potrafiła odpowiedzieć.

Za praktykę ograniczającą konkurencję Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” została ukarana sankcją w wysokości 162 026 złotych.

Kara zasądzona przez UOKiK nie jest adekwatna do skali działań prowadzonych przez spółdzielnię, gdyż przychody firmy dostarczającej usługi telekomunikacyjne na terenie „Osiedla Młodych” mogły wynieść, przez 6 lat monopolu, nawet 300 mln złotych, przy założeniu, że średni koszt miesięczny za korzystanie z jej usług wynosił ok. 60 zł.

Pełne uzasadnienie decyzji UOKiK dostępne pod adresem http://uokik.gov.pl/download.php?plik=9209

Źródło: UOKiK, wł

reklama

Ostatnie opinie internautów

JaceQ 6.11.2010 @ 11:53
Pieprzeni oszuści... :/
Magda 6.11.2010 @ 13:30
Zobaczcie sobie z kim jest powiązany prezes spółdzielni:
http://www.ktokogo.pl/Tadeusz_Stachowski

- Inea S.A.,
- "Wielkopolska Telewizja Kablowa",
- Inotel S.A.,
- Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "Rataje" Sp. z o.o.,
- Spółdzielnia Mieszkaniowa " Służew Nad Dolinką",
- Meritum Investment Sp. z o.o.,
- Garbary Sp. z o.o.,
- Internet Cable Provider Sp. z o.o.,
- "City - Net" Sp. z o.o.,


Oprócz tego potężne spółki takie jak Vistula - w sumie ponad 100 firm i instytucji, które mają naprawdę gdzieś karę rzędu 160 tys. zł. Zresztą wyliczenie przychodu w 6 lat na 300 mln zł jest błędne - w grę wchodzą znacznie większe kwoty.
Karol 6.11.2010 @ 13:33
Tak, a teraz spółdzielnia się odwoła i kolejne kilka lat łamania prawa... Oni tego nie odpuszczą bo to będzie precedens, który przyczyniłby się do upadku monopolu w całej Wielkopolsce gdzie swoje macki macza INEA. Inotel, Inea, Ratajska Telewizja Kablowa - przecież to jedni i Ci sami ludzie. Inei nie jest na rękę żeby cokolwiek się zmieniło bo wtedy będzie trzeba zacząć walczyć ceną (obniżyć ją) bo mieszkańcy osiedli będą mieli wybór z usług kogo skorzystać.
xxx 7.11.2010 @ 01:28
Z tego co wiem internet na osiedlu mlodych chce świadczyć spółdzielnia winogrady(Winogradzka Telewizja Kablowa) - od 1 stycznia 30/15 Mbit/s za 48,80zl. bez lojalek i pakietów

Pisz komentarze i wygrywaj nagrody

Nick
Email   (adres będzie widoczny tylko dla redakcji)
Opinia
pozostało znaków   1000
Suma liczb 12 i 5 wynosi:
Ostatnie tematy z forum

Tani internet... 3.09.2018, 15:16

Nike Air Max 97 UL '17... 19.04.2018, 09:09

Nike Free RN Flyknit... 19.04.2018, 08:56

adidas nmd xr1 weiß 3.03.2018, 03:36

New Balance men's... 3.03.2018, 03:31

Archiwum wiadomości